Jaka jest kara za brak remanentu? Na czym polega remanent i kto musi go przeprowadzić?

Remanent, inaczej spis z natury to obowiązkowa część rocznego rozliczenia firmy. Wiele można przeczytać w internecie o tym, jak przygotować spis z natury i kiedy dokładnie trzeba go zrobić. Co jednak grozi, jeśli nie zrobimy remanentu?

Każdy podatnik musi sporządzić i wpisać do rozliczenia na koniec roku spis z natury wszystkich towarów handlowych i materiałów. Kwota remanentu wpływa na dochód, a co za tym idzie na podatek dochodowy, który trzeba zapłacić. Porównuje się w tym przypadku spis z natury z tym zrobionym w zeszłym roku. Jeśli wartość jest większa, to powiększa się dochód, a co za tym idzie podatek. Jeśli towaru jest mniej, pojawia się strata, czyli dochód się zmniejsza.

Kiedy zrobić remanent?

Remanent nie musi być zawsze wykonany na koniec roku. Można go zrobić np. w połowie roku. To opłacalne, wtedy gdy stan towarów jest znacznie mniejszy. W takiej sytuacji płacimy niższą zaliczkę na podatek dochodowy i możemy mieć więcej pieniędzy w obrocie. Co ważne, jeśli chcemy zrobić remanent śródroczny, to nie musimy nawet zawiadamiać o tym fakcie urzędu skarbowego.

Inwentaryzacja przy pełnej księgowości

Jeśli firma rozlicza się na podstawie pełnej księgowości, to inwentaryzacja musi być bardziej szczegółowa. Oprócz spisu wszystkich towarów i materiałów trzeba dokładnie policzyć stan gotówki w firmie, stan aktywów pieniężnych, papierów wartościowych, środków trwałych, a także nieruchomości, którą są inwestycją.

Najczęściej spis z natury przygotowujemy na koniec roku podatkowego. Samo sporządzenie spisu to dopiero początek. Spis z natury musi być przygotowany w sposób trwały i staranny. Na wycenę spisu z natury mamy 14 dni. Jeśli więc zakończymy spis kilka dni po końcu roku, to czas wyceny liczymy od ostatniego dnia spisu.

Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli mamy bardzo dużo pozycji towarowych. W takiej sytuacji będzie to bowiem bardzo pracochłonna czynność.

Działalność usługowa, a remanent

Remanent to spis z natury towarów. Co ma więc zrobić przedsiębiorca, który prowadzi działalność usługową? Będzie sporządzał remanent, jeśli wykorzystuje jakieś materiały w swojej działalności. W każdym innym momencie stan remanentu będzie wynosił „0”.

Jaka jest kara za brak remanentu? Remanent a podatek

Jeśli nie przygotujemy na koniec roku remanentu, to nie będziemy w stanie poprawnie obliczyć podatku. Mało tego. Nawet jeśli przygotujemy remanent, obliczymy jego wartość, ale nie dołączymy go do ksiąg na koniec roku, popełniamy wykroczenie skarbowe związane z nieprawidłowym prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów.

Takie wykroczenie zagrożone jest mandatem w wysokości od 175 do 3500 złotych. Przepisy wskazują na obowiązek umieszczenia spisu w księdze. Jeśli do księgi wpisano tylko sumę remanentu, to w takiej sytuacji dochodzi do popełnienia wykroczenia.

Jeśli urząd skarbowy przeprowadzi kontrolę i wykryje, że brak remanentu w księdze jest spowodowany np. chęcią ukrycia nierzetelności, to podatnik zagrożony jest odpowiedzialnością karno skarbową. Oprócz nierzetelnego prowadzenia księgi może być też rozpatrywane oszustwo skarbowe.

Braki w remanencie a koszty uzyskania przychodu

Może zdarzyć się, że pojawią się braki w remanencie. Przypadek taki dotyczy np. sytuacji, w której zostaliśmy okradzeni, część naszych materiałów komuś pożyczyliśmy, lub nastąpił ubytek związany ze specyfiką danego towaru. Są to braki niezawinione i materiały, których dotyczą, możemy wciąż wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Inaczej jest w przypadku braków zawinionych, czyli materiałów, które utraciliśmy w wyniku świadomych działań albo zaniedbań osoby za nie odpowiedzialnej. Tych braków w remanencie nie możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jaka klauzula do CV obowiązuje obecnie? Aktualna treść i podstawa prawna

Aby Twoje CV zostało wzięte pod uwagę przez potencjalnego pracodawcę, pamiętaj o umieszczeniu w nim klauzuli RODO. Jak powinna wyglądać? Gdzie ma się znaleźć?...

Niecałe dwa tygodnie przed ostatecznym złożeniem PIT-u nie działa Urząd Skarbowy

Użytkownicy, którzy chcieli dzisiaj rano zalogować się do e-Urzędu Skarbowego zostali zaskoczeni komunikatem błędu. Na stronie https://urzadskarbowy.gov.pl/ widnieje komunikat: „Mamy przerwę w działaniu e-Urzędu...

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!