Motocykl na firmę

Motocykl na firmę to alternatywa dla firmowego samochodu. Pozwala szybciej i zdecydowanie taniej poruszać się nie tylko w mieście, ale i na przedmieściach. Jak go rozliczyć?

Motocykl w firmie to ciekawa opcja dla przedsiębiorców, którzy muszą być mobilni. Jeśli pracują w siedzibie klienta albo osoby, które świadczą usługi na podstawie B2B jednemu kontrahentowi, często muszą dojeżdżać w określone miejsce. W związku z tym zaczynają rozważać zakup jednośladu.

CZYTAJ TAKŻE: Amortyzacja środków trwałych – co to?

Motocykl na firmę – jak rozliczyć?

Żeby poprawnie rozliczyć motocykl na firmę, najważniejsze będzie określenie, czy motocykl, którego mamy zamiar używać, będzie spełniał definicję pojazdu. Ustawa prawo o ruchu drogowym wskazuje, że pojazd samochodowy:

  • ma silnik,
  • ma konstrukcję, która pozwala na jazdę szybciej niż 25 km/h,
  • nie jest ciągnikiem rolniczym.

W tej samej ustawie mamy także definicję motocykla. I tak, motocykl również jest pojazdem samochodowym dwukołowym, dwukołowym z bocznym wózkiem albo czterokołowcem. Każdy z tych pojazdów zaliczany jest to określonej kategorii.

Skoro motocykl jest pojazdem samochodowym, to pod względem podatkowym będzie traktowany jak samochód osobowy. Rozliczać go będziemy więc tak samo jako samochód. Oznacza to, że tak samo, jak zakup samochodu możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu, tak samo zakup motocykla będzie stanowić koszt firmowy.

Motocykl na firmę – odliczenie VAT

Podobnie będzie z odliczeniem podatku VAT. Także w tym przypadku zastosujemy te same zasady, które funkcjonują w odniesieniu do samochodu osobowego. Tak jak w samochodzie VAT może być rozliczony na dwa sposoby.

Jeśli motocykl będzie wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, to można odliczyć pełną kwotę VAT-u z faktury zakupu motocykla, a także wszystkich kosztów związanych z eksploatacją maszyny. Żeby jednak móc odliczać 100% podatku VAT trzeba pojazd zgłosić do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, a także prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówkę).

Drugi sposób opiera się na założeniu, że motocykl wykorzystujemy zarówno prywatnie, jak i w ramach działalności gospodarczej. W tym przypadku można rozliczać połowę VAT-u od zakupu samej maszyny, a także połowę VAT-u od wszystkich innych wydatków, takich jak wydatki na paliwo, czy wydatki na naprawę.

Korzystając z tej formy rozliczenia, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych obowiązków. Można więc powiedzieć, że domyślnie rozliczać można połowę podatku VAT. Żeby odliczać go w całości, trzeba spełnić określone wymagania, o których pisaliśmy wcześniej.

CZYTAJ TAKŻE: Leasing na używany samochód. Jak to działa?

Kask motocyklowy w kosztach działalności

Skoro wiadomo, że rozliczenie motocykla w firmie wygląda tak samo, jak samochodu osobowego, sporo wątpliwości może rodzić kwestia wydatków związanych z zakupem odzieży wykorzystywanej podczas jazdy motocyklem, a także zakup kasku ochronnego.

Ten aspekt budzi sporo niejasności. Urzędy podatkowe stoją na stanowisku, że zakup kasku czy specjalnej odzieży służy wyłącznie ochronie zdrowia i życia użytkownika. Nie ma natomiast wpływu na to, czy firma będzie miała przychody, czy nie. Dlaczego? To czy użytkownik motocykla nosi odzież ochronną i kask nie przesądza o tym, że będzie miał przychody z działalności gospodarczej, czy nie.

Te dwa elementy garderoby traktowane są bowiem jako odzież osobista. Żeby można było ich zakup wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, trzeba pozbawić je charakteru osobistego. Może to być np. umieszczenie na kombinezonie motocyklowym logotypu firmy. Trzeba to jednak zrobić w taki sposób, by oznaczenie to było stałe.

Warto jednak pamiętać, że szczególnie w kwestii zakupu kasku ochronnego, czy odzieży ochronnej, urzędy skarbowe kwestionują możliwość zaliczenia takich faktur. Rozwiązaniem może być wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową.

Amortyzacja motocykla

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o amortyzacji motocykla. Tutaj, podobnie jak to jest przy samochodzie osobowym, musimy określić wartość pojazdu. Jeśli jest mniejsza niż 10 000 zł, można zastosować jednorazowy odpis amortyzacyjny.

Jeśli motocykl kosztował więcej, do wyboru jest amortyzacja liniowa ze stawką podstawową na poziomie 20% lub amortyzacja indywidualna, w przypadku której można skorzystać nawet ze stawki 40%. Nie można zapomnieć o tym, że amortyzacja rozliczana jest od środków trwałych. W związku z tym motocykl trzeba wprowadzić do ewidencji środków trwałych.

Prywatny motocykl użytkowany w firmie

Rozważając kwestie motocykla na firmę, nie można zapomnieć o jeszcze jednym scenariuszu. Może się zdarzyć, że motocykl jest pojazdem prywatnym, nie stanowi majątku firmowego, a mimo to wykorzystuje się go w działalności gospodarczej. W tym przypadku stosuje się limit odliczenia w wysokości 20% poniesionych kosztów. W kwestii VAT-u sposób rozliczenia jest taki sam jak w przypadku pojazdu firmowego (50% lub 100% odliczenia).

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!