fbpx

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Jeśli działalność gospodarcza generuje koszty, a jednocześnie nie daje satysfakcjonujących zysków, wcale nie trzeba od razu firmy zamykać i likwidować. W razie przejściowych kłopotów można rozważyć zawieszenie działalności. Jak zawiesić działalność?

Zawieszenie działalności gospodarczej pozwala ograniczyć koszty prowadzonej działalności, jeśli wyniki finansowe nas nie satysfakcjonują. Warunki prowadzenia firmy mogą być różne. Rosnąca konkurencja, ograniczenia związane ze zmianami prawnymi, a może nawet dłuższa choroba, która uniemożliwia prowadzenie firmy to tylko kilka przyczyny, które powodują, że w pewnych okolicznościach prowadzenie firmy przestaje się opłacać.

Powód zawieszenia firmy

Działalność gospodarcza może być zawieszona z dowolnego powodu, na dowolnie długi czas. Jedyne ograniczenie to minimalny okres zawieszenia działalności gospodarczej. Wynosi on 30 dni. Działalność można zawieszać i odwieszać dowolną ilość razy.

Kiedy można zawiesić działalność?

Działalność gospodarcza może być zawieszona w każdym momencie. Zawiesić działalność może ten przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Podstawową korzyścią, którą uzyskuje się w momencie zawieszenia działalności jest brak konieczności opłacania składek ZUS, a także podatków dochodowych.

Gdy firma jest zawieszona nie można osiągać przychodów z tytułu tego biznesu. Datę zawieszenia wskazujemy we wniosku co Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Gdy złożymy wniosek o zawieszenie, informacja o tym przekazywana jest do ZUS, do urzędu skarbowego, a także Urzędu Statystycznego.

Zawieszenie spółki cywilnej

W przypadku spółki cywilnej, czyli porozumienia przynajmniej dwóch przedsiębiorców, zawieszenie działalności będzie procesem składającym się z większej ilości kroków. Najpierw trzeba zgłosić fakt zawieszenia do GUS, potem do urzędu skarbowego. Dopiero gdy dokonamy zgłoszeń w tych urzędach, możemy złożyć wniosek do CEIDG o zawieszeniu spółki cywilnej. Zawieszenie spółki cywilnej mówi być dokonane przez każdego ze wspólników. Nie ma możliwości zawieszenia działalności spółki tylko przez jednego lub kilku ale nie wszystkich wspólników.

CZYTAJ TAKŻE: Zawieszenie działalności – wszystko, co musisz wiedzieć

ZUS a zawieszenie działalności

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, po złożeniu zawieszenia do CEIDG, informacja taka jest automatycznie przekazywana do ZUS. ZUS samodzielnie wyrejestrowuje płatnika składek. To wszystko sprawia, że jeśli firma jest zawieszona, to nie trzeba opłacać składek ZUS. I tu podpowiadamy trik, który pozwoli sporo zaoszczędzić. Najlepiej będzie zawiesić działalność pierwszego dnia miesiąca. Jeśli chcesz zawiesić biznes w trakcie trwania miesiąca i tak będzie trzeba zapłacić składkę zdrowotną za cały miesiąc i pozostałe składki ZUS proporcjonalnie za dni miesiąca, w których działalność była aktywna.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej 

Zawieszenie działalności i nieopłacanie składek powoduje, że po 30 dniach ustaje ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli więc chcemy mieć prawo do bezpłatnej opieki medycznej w publicznych placówkach, warto dobrowolnie ubezpieczyć się w ZUS.

Czego nie można robić gdy firma jest zawieszona?

Jeśli biznes jest zawieszony, nie można osiągać bieżących przychodów z działalności. Nie oznacza to, że do firmy nie mogą wpływać żadne pieniądze. Przedsiębiorca w czasie zawieszenia działalności może zabezpieczać źródło przychodów. Chodzi więc o to, że może np. przyjmować należności, które powstały zanim firma była zawieszona, można osiągać przychody z inwestycji finansowych, gdy rozpoczęły się one jeszcze przed zawieszeniem. Można sprzedaż środki trwałe, można też sprzedać wyposażenie.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego samodzielne prowadzenie księgowości może być lepsze od pomocy biura rachunkowego?

Co można robić, gdy firma jest zawieszona?

Gdy firma jest zawieszona, można, a nawet powinno się regulować stałe zobowiązania, które powstały jeszcze przed zawieszeniem działalności. Trzeba też brać udział we wszystkich postępowaniach dotyczących firmy. Zawieszenie firmy nakłada też obowiązek prowadzenia księgowości, a także konieczność płacenia niektórych podatków (np. od nieruchomości, czy od środków transportu)

Podatki gdy firma jest zawieszona

W czasie zawieszenia firmy, nie trzeba płacić zaliczek na podatek dochodowy. Oczywiście dotyczy to wyłącznie okresu zawieszenia. Jeśli masz nierozliczone podatki sprzed okresu zawieszenia, trzeba będzie je zapłacić.

Warto też wspomnieć o amortyzacji. Gdy firma jest zawieszona, to w okresie zawieszenia nie amortyzuje się tych środków trwałych, których nie używa się w okresie zawieszenia.

Podatek VAT, a zawieszenie działalności gospodarczej

W przypadku zawieszenia działalności, które trwa przynajmniej 6 miesięcy, przedsiębiorca wykreślany jest z rejestru podatników VAT. Gdy odwieszamy działalność to jest on automatycznie wpisywany do rejestru podatników VAT.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie pracy 2023. Zobacz listę najważniejszych zmian

Początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023. 2023 rok obfituje w sporą liczbę...

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej

Dotacja z urzędu pracy może być dobrym źródłem finansowania na początku prowadzenia biznesu. Jeśli chcesz otworzyć firmę, warto zainteresować się tym, co oferują powiatowe...

Przedsiębiorca i OFE

Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja OFE nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!