Limit przychodów dla nierejestrowanej działalności gospodarczej w 2023 roku – planowane kolejne zmiany

Działalność nierejestrowana pozwala zarabiać bez konieczności zakładania firmy. Jednym z wymagań jest to by nie przekroczyć określonego przychodu. Limit przychodów dla działalności nierejestrowanej niedawno wzrósł, a zapowiadane są kolejne zmiany na rok 2024. Sprawdź, ile możesz zarobić bez zgłaszania działalności do CEIDG.

Co to jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana pozwala zarabiać bez zakładania firmy. Można dzięki temu przetestować swój pomysł na biznes, sprawdzić, czy potrafimy sprzedawać albo po prostu dorobić więcej do pensji. To dobre rozwiązanie dla osób, które np. chcą sprzedawać rękodzieło, czy świadczyć usługi, z których nie osiągają wysokich dochodów. W ramach działalności nierejestrowej nie trzeba opłacać składek ZUS, a podatek dochodowy rozlicza się w ramach PIT-u 36, wraz z dochodami z pracy.

Działalności nie trzeba nigdzie zgłaszać. Obowiązkiem prowadzącego działalność nierejestrowaną jest jednak prowadzenie ewidencji przychodów. Trzeba po prostu zapisywać wszystkie przychody, które osiągamy w ramach tej działalności. W przypadku kontroli urzędu skarbowego trzeba przekazać te dane urzędnikom. Dzięki prowadzeniu ewidencji będziemy też natychmiast wiedzieć, jeśli przekroczymy limit i będziemy musieli zgłosić działalność do CEIDG.

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Żeby móc działać w ramach działalności nierejestrowanej trzeba spełnić łącznie kilka warunków. Po pierwsze nie można przez 5 ostatnich lat prowadzić innej działalności gospodarczej. Po drugie nie można uruchamiać działalności nierejestrowej jeśli aktywność, którą mamy zamiar prowadzić, wymaga otwarcia działalności gospodarczej na mocy przepisów prawa (np. agent ubezpieczeniowy). Po trzecie wreszcie, nie można przekroczyć limitu przychodów działalności nierejestrowanej. 

Działalność nierejestrowana jest przeznaczona wyłącznie dla osób fizycznych. Może z niej skorzystać bardzo szeroka grupa osób – osoby zatrudnione na umowie o pracę, albo umowach cywilnoprawnych, a nawet osoby niepełnoletnie (za zgodą opiekuna prawnego). Jeśli działalność ta opiera się wyłącznie na sprzedaży, może prowadzić ją również osoba bezrobotna, nie tracąc przy tym tego statusu.

Limit działalności nierejestrowanej 2023

Od 1 lipca 2023 roku limit działalności nierejestrowanej wynosi 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznego, czyli 2700 zł miesięcznie. Limit ten odnosi się do miesiąca. Jeśli w danym miesiącu zarobimy więcej, to w ciągu 7 dni trzeba działalność zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w naszym artykule Jak założyć działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza bez składek ZUS i rejestracji

Działalność taka nie wymaga rejestracji. Nie trzeba też ponosić kosztów takich jak w przypadku „zwykłej” działalności gospodarczej. Chodzi tu np. o ZUS, którego nie trzeba opłacać w ramach prowadzenia działalności nierejestrowej. 

Wyższy limit przychodów w działalności nierejestrowej od 2024 roku

Od 2024 mają zmienić się dwa warunki dotyczące limitu przychodów z działalności nierejestrowanej. Dyskutowana jest zmiana limitu przychodowego z miesięcznego na roczny. Od przyszłego roku być może będzie wynosić dziewięciokrotność miesięcznego wynagrodzenia. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie np. dla tych, którzy chcą zarabiać sezonowo. Dzięki temu w miesiącach sezonowych będzie można znacznie przekroczyć obecny limit 2700 złotych, jeśli w pozostałych zarabiamy mniej.

Działalność nierejestrowana możliwa dla większej grupy

Zakładając, że od 2024 wzrośnie znów najniższa pensja, to limit będzie przekraczał 34 200 zł. Ile to będzie dokładnie? Zależy od wysokości najniższego wynagrodzenia. Pomoże to prowadzić taką działalność np. rękodzielnikom lub rzemieślnikom.

Druga zmiana dotyczy karencji. Obecnie obowiązuje okres 60 miesięcy. Propozycja wskazuje, że czas przerwy między prowadzeniem firmy ma wynieść 24 miesiące od zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej do podjęcia działalności nieewidencjonowanej.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na złe długi – warunki skorzystania z ulgi na podatek od niezapłaconych faktur dla PIT, CIT i VAT

Ulga na złe długi to sposób na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Jest instrumentem, który ma chronić wierzycieli. Spójrzmy, na czym polega i...

Koncesja na alkohol – ile kosztuje, kto ją wydaje? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych??

Koncesja na alkohol to potoczna nazwa zezwolenia  na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Kwestie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r....

Czy spółka komandytowo-akcyjna się opłaca?

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!