NIP-7 – co to jest? To formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą.
Co to jest NIP-7? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie najważniejsze informacje. Sprawdź, co zawiera i gdzie składa się formularz NIP-7.
NIP-7 – co to jest?
Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, w kontaktach z urzędem skarbowym używają numeru PESEL. Jeśli jednak chcą zostać przedsiębiorcami albo tez podlegają rejestracji do VAT, to muszą postarać się o numer identyfikacji podatkowej (NIP). Numer ten będzie służył do kontaktów z urzędem skarbowym.
Żeby uzyskać numer NIP, trzeba złożyć deklarację NIP-7. Można złożyć go tylko jeden raz. NIP-7 składają przedsiębiorcy lub osoby, które jeszcze nie są zarejestrowane w CEIDG, jeśli spełniają jeden z warunków:
- prowadzą działalność gospodarczą,
- podlegają rejestracji podatku od towarów i usług,
- są płatnikami składek ZUS (ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych),
- nie posiadają numeru PESEL.
CZYTAJ TAKŻE: NIP czy PESEL – jakie identyfikatora używać?
Deklaracja NIP-7 składa się z kilku części. W pierwszej określamy urząd skarbowy, do którego składamy deklarację. Jednocześnie zaznaczamy, czy jest to zgłoszenie identyfikacyjne czy aktualizacyjne. W pierwszym wariancie chodzi o sytuację, gdy jeszcze numeru NIP nie mamy. W drugim dokonujemy aktualizacji.
W deklaracji NIP-7 trzeba podać dokładne dane wnioskującego. Przede wszystkim miejsce zamieszkania i dane kontaktowe. Warto podać adres e-mail. Wtedy wszelka korespondencja z urzędem skarbowym może odbywać się elektronicznie.
Działalność gospodarcza i NIP-7
Jak już wspomnieliśmy, NIP-7 najczęściej służy do uzyskiwania numeru identyfikacji podatkowej wszystkich tych osób, które zamierzają uruchomić jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji podajemy dane działalności gospodarczej, czyli jej nazwę, adres i rodzaj działalności, którą chcemy prowadzić. Wskazujemy też informacje o dokumentacji rachunkowej.
CZYTAJ TAKŻE: Brak NIP na fakturze – jakie konsekwencje?
W deklaracji NIP-7 musimy też podać informacje o rachunkach bankowych, dotyczące zarówno rachunków osobistych, jak i rachunków firmowych. Ten element jest istotny zwłaszcza wtedy, gdy urząd będzie dokonywał zwrotu podatku. Dokona go na rachunek zgłoszony właśnie w deklaracji NIP-7.
Na końcu jest miejsce na podpis.
NIP-7 jako formularz aktualizacyjny
NIP-7 wykorzystuje się też do aktualizacji danych. Jeśli przedsiębiorca zmieni dane osobowe, miejsce zamieszkania albo rachunek bankowy, to musi dokonać aktualizacji tych informacji poprzez deklarację NIP-7.
Na złożenie dokumentu mamy maksymalnie 7 dni od zaistniałych zmian.
Gdzie złożyć NIP-7?
NIP7 składamy do właściwego urzędu skarbowego. Można to zrobić osobiście, wysyłając deklarację pocztą lub drogą elektroniczną. W tym ostatnim przypadku potrzebny będzie podpis elektroniczny.