fbpx

Odstąpienie od umowy przy sprzedaży w sklepie internetowym

Odstąpienie od umowy to prawo konsumenta, który korzysta z zakupów online. Ustawa o prawach konsumenta daje mu możliwość odstąpienia od umowy na określonych warunkach.

Osoba, która prowadzi sklep internetowy musi pamiętać o ustawie o prawach konsumenta. Przepisy dają bowiem klientom sklepu internetowego prawo do odstąpienia od umowy. I to bez podawania przyczyny.

Po co jest prawo do odstąpienia od umowy?

Prawo do odstąpienia od umowy daje możliwość uznania danej transakcji za niebyłą. Dotyczy to zakupów przez internet albo umowy, która została podpisana poza lokalem przedsiębiorcy. Możliwość taka dana jest klientom z prostego powodu. Gdy kupują oni cokolwiek w sklepie stacjonarnym mogą towar zobaczyć, sprawdzić jak działa i czy wszystkie funkcje, które są wskazane w ofercie dany produkt zawiera. Trochę inaczej jest gdy kupuje się coś w internecie. W tym przypadku polegamy tylko na zdjęciach produktów. Trudniej też przekonać się, czy konkretny produkt faktycznie jest taki jak go sobie wyobrażamy.

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość przysługuje konsumentowi niezależnie od tego, czy sprzedawca się na to zgadza, czy nie.

Co oznacza prawo do odstąpienia od umowy

Prawo odstąpienia od umowy dotyczy każdego, kto kupuje „na odległość”. Może od takiej umowy odstąpić w ciągu 14 dni. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że nie musi wcale podawać przyczyny tego, dlaczego to robi. Odstąpienie od umowy będzie skuteczne jeśli w określonym terminie konsument wyśle oświadczenie. Liczy się data złożenia takiego oświadczenia, a nie przyjęcia go przez sprzedawcę.

Obowiązek informacyjny sprzedawcy wobec konsumenta

W związku z tym to przedsiębiorca musi umożliwić klientowi łatwe odstąpienie od umowy. I to on powinien dostarczyć wzór odstąpienia od umowy, który będzie obowiązywał w jego firmie. To ważne o tyle, że jeśli nie poinformuje klienta o możliwości odstąpienia od umowy, to prawo to wydłuża się o 12 miesięcy. Właśnie dlatego przedsiębiorca musi wyraźnie poinformować klienta, w jaki sposób ten może skorzystać z prawa odstąpienia od umowy. Musi też przekazać informację, że ma na to 14 dni. Jednocześnie obowiązkiem przedsiębiorcy jest dostarczenie wzoru formularza odstąpienia od umowy.

Trzeba pamiętać jednocześnie, że nawet jeśli konsument odstąpi od umowy bez złożenia oświadczenia na formularzu sprzedawcy, nie znaczy to, że nie obowiązuje. Oczywiście przekazanie informacji o chęci odstąpienia na formularzu będzie mogło być dowodem przy sporze między stronami.

Czy formularz odstąpienia jest obowiązkowy?

Skoro wiemy już, że formularz odstąpienia od umowy nie jest obowiązkowy, to w jaki sposób uznaje się, że konsument faktycznie odstąpił od tej umowy? Podpowiedzi znajdujemy w kodeksie cywilnym. Ten wskazuje na fakt, iż wystarczy że wola osoby, która dokonuje czynności prawnej wyrażona jest w taki sposób, że da się ją ujawnić w sposób dostateczny. Oznacza to, że to od konsumenta zależy w jakiej formie wyrazi oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy.

Odesłanie towaru bez oświadczenia

Jeśli konsument odeśle produkt do sklepu internetowego bez wcześniejszego oświadczenia o odstąpieniu od umowy to uznaje się, że nastąpiło odstąpienie od umowy. Najlepiej jest jednak jeśli takie oświadczenie zostanie złożone.

Wzór oświadczenia zamieszczamy tutaj

 „

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!