Jak nie płacić ZUS? 7 sposobów zgodnych z prawem

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak nie płacić ZUS. Czy uniknięcie płacenia składek jest możliwe? Postanowiliśmy poszukać zgodnych z prawem sposobów na to, by płacić niższy ZUS.

Niezależnie od tego, czy twoja jednoosobowa działalność gospodarcza zarabia, czy nie, zawsze zapłacisz składkę ZUS. Ale czy na pewno? Ze względu na COVID część branż skorzystała z umorzenia części składek ZUS, co w pewien sposób zmniejszyło obciążenia finansowe. Sprawdź, jak nie płacić ZUS.

Jak nie płacić ZUS? Umowa o dzieło

Skoro ZUS jest zbędnym wydatkiem i nie wiesz, czy będziesz w stanie go ponosić, możesz spróbować realizować usługi na podstawie umowy o dzieło. Takie umowy wciąż nie wymagają rozliczania od nich składek ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie czynności można „podciągnąć” pod umowę o dzieło.

Najczęściej korzystają z tego artyści, wolni strzelcy czy ci, których pracę można zakwalifikować jako dzieło. Musi ono być niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że murarzowi trudno będzie wykonywać swoje zadania w ramach umowy o dzieło. Warto więc sprawdzić, czy to, co aktualnie robisz, da się wykonywać z wykorzystaniem umowy o dzieło.

Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana to model „firmy na próbę”. Jeśli chcesz sprawdzić swój model biznesowy, możesz sprzedawać produkty lub usługi, nie zgłaszając tego do żadnego urzędu, a co za tym idzie, nie musisz płacić składek ZUS. Żeby jednak prowadzić działalność w formie nierejestrowanej, trzeba spełnić określone wymagania.

Przede wszystkim taki by przychód z takiej działalności nie był wyższy niż połowa minimalnego wynagrodzenia. W 2021 to 2800 zł, czyli przychód w działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć 1400 zł. Dodatkowo przez ostatnie 5 lat nie można wykonywać żadnej innej działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? 10 argumentów, które to potwierdzają

Jak nie płacić ZUS? Ulga na ZUS

W przypadku bardziej skomplikowanych projektów, w których przychody przekroczą połowę miesięcznego wynagrodzenia, trzeba będzie zarejestrować działalność gospodarczą. W tym przypadku mamy szansę, by nie płacić ZUS przynajmniej przez pół roku.

Jeśli zakładasz działalność po raz pierwszy albo od zakończenia ostatniej działalności minęło więcej niż 5 lat, możesz skorzystać z takiego sposobu rozliczania ZUS. Istotne jest jednak to, że nie możesz założyć działalności i świadczyć usług dla obecnego pracodawcy. Inaczej na rynku mielibyśmy jeszcze więcej samozatrudnionych.

Warto pamiętać, że ulga na ZUS jest dobrowolna. Jeśli z niej skorzystasz, a co za tym idzie, nie będziesz płacił składek, nie jesteś objęty ubezpieczeniem społecznym. Będziesz mógł korzystać jedynie z usług medycznych. Wystarczy zgłosić się ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składki z tego tytułu.

Inkubator przedsiębiorczości

Na rynku istnieją inkubatory przedsiębiorczości. To organizacje „użyczające” swojej osobowości prawnej tak by początkujący przedsiębiorca mógł np. nie płacić ZUS-u. Formalnie w największym uproszczeniu polega to na tym, że przedsiębiorca współpracuje z Inkubatorem i poprzez ten podmiot wystawia faktury kontrahentom.

Sam rozlicza się z inkubatorem na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Warto to jednak dokładnie policzyć. Umowa zlecenie wymaga rozliczenia od niej składki ZUS, umowa o dzieło na razie takiego obowiązku nie narzuca, ale nie można jej zastosować dla wszystkich rodzajów aktywności.

Jak nie płacić ZUS? Spółka z o.o.

Załóż spółkę z o.o., nie zapłacisz ZUS. To jedno z haseł zachęcających do tej formy prowadzenia biznesu. Oczywiście założenie spółki jest w pełni legalne, można też zupełnie zrezygnować z płacenia ZUS, także legalnie.

Dla biznesów uzyskujących przychody nieregularnie, czyli takich, które dopiero startują, faktyczna oszczędność na składkach ZUS będzie spora. Warto jednak pamiętać, że spółka z o.o to również wyższe koszty formalne (np. konieczność prowadzenia pełnej księgowości) i inny niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej sposób rozliczania podatków dochodowych.

Zanim więc zdecydujesz się na takie rozwiązanie, kalkulator w dłoń i liczymy. Niepłacenie ZUS w przypadku spółki z o.o. możliwe jest tylko wtedy gdy spółka ma co najmniej dwóch wspólników i spółka nie zatrudnia nikogo na umowie wymagającej odprowadzania składek.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze aplikacje i programy do obliczania czasu pracy

Etat i działalność gospodarcza

Jest jeszcze jeden sposób na oszczędność ZUS-u. Jeśli pracujesz na etacie, czyli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę i zarabiasz przynajmniej minimalną krajową, to jeśli dodatkowo otworzyć działalność gospodarczą, nie będziesz musiał od działalności płacić ZUS.

Jest tu mały wyjątek. Zawsze zapłacisz składkę zdrowotną. W związku z tym koszty ZUS-u liczonych dla jednoosobowej działalności będą nie wyższe niż 350-400 zł, czyli tyle ile wynosi składka zdrowotna.

Spółdzielnia socjalna i brak ZUS

Spółdzielnia socjalna może być sposobem na to, by nie płacić ZUS. Formalnie najłatwiej porównać ją do spółki z o.o. Bo tak jak ona, spółdzielnia socjalna ma osobowość prawną. Spółdzielnia może prowadzić działalność gospodarczą, ale wszelkie pożytki z niej mogą być przeznaczone wyłącznie na cele statutowe. Spółdzielnię socjalną mogą założyć np. osoby wychodzące z kryzysu bezdomności, czy niepełnosprawni.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!