Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj i poznaj najważniejsze informacje.

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności, jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny, musi spełnić odpowiednie warunki. Zobacz wzór czynnego żalu.

Co to jest czynny żal?

Definicja czynnego żalu zawarta jest w art. 16 kodeksu karnego skarbowego. Opiera się ona na założeniu, że jeśli popełniający wykroczenie lub przestępstwo skarbowe zawiadomi o tym organ powołany do ściągania takich nieprawidłowości, to nie będzie ponosił za to wykroczenie lub odpowiedzialność kary.

CZYTAJ TAKŻE: Czynny żal – czy dotyczy podatków gminnych?

Kiedy można skorzystać z czynnego żalu?

Żeby można było skorzystać z czynnego żalu, sytuacji musi spełniać cztery warunki. Co istotne muszą one zajść łącznie.

1. Popełnienie wykroczenia lub przestępstwa skarbowego

Pierwszym z warunków jest to, że czynny żal odnosi się do sytuacji, gdy przedsiębiorca popełnił już wykroczenie lub przestępstwo. Nie możesz go złożyć „na zapas”, zanim popełnisz niedozwolony czyn.

2. Zawiadomienie urzędu skarbowego

Warunkiem numer dwa jest obowiązek zawiadomienia odpowiedniego organu. Najczęściej będzie to urząd skarbowy lub inspektor kontroli skarbowej. Warto wiedzieć, że może to być też straż graniczna, ABW, CBA i inne podobne temu organy. Warto wiedzieć, że ważne jest samo złożenie takiego czynnego żalu. To, że wniosek przekażesz do niewłaściwego organu, nie powoduje, że będzie nieskuteczny.

3. Co napisać w czynnym żalu – wymagania

Trzecim warunkiem jest to, że ujawnisz istotne okoliczności, w których popełniłeś wykroczenie lub przestępstwo. Jeśli ich nie podamy, ten warunek nie będzie spełniony, a co za tym idzie, czynny żal nie będzie skuteczny.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego?

4. Termin złożenia czynnego żalu

Czwartym warunkiem jest odpowiedni termin złożenia czynnego żalu. Żeby można było z niego skorzystać, czynny żal trzeba złożyć, zanim organ ścigania dowie się o tym, że popełniliśmy czyn zabroniony. Chodzi o to, by zrobić to, zanim organ ścigania będzie posiadać „wyraźnie udokumentowanej wiadomości o tym, że popełniliśmy wykroczenie skarbowe” albo zanim rozpoczną się czynności kontrolne.

Mówiąc wprost, czynny żal jest przyznaniem się do tego, że dopuściliśmy się wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. W dodatku musi być to przyznanie się złożone w urzędzie, zanim ten sam zacznie nas kontrolować.

Warto wiedzieć, że opóźnienie w płatności podatku jest wykroczeniem i jeśli nam się zdarzy, powinniśmy jak najszybciej złożyć czynny żal. Żeby był skuteczny, trzeba od razu uregulować wszelkie należności, które wcześniej nie zostały opłacone.

Jeśli więc złożymy czynny żal, ale nie uregulujemy płatności, to nie będzie on skutecznie złożony i urząd i tak może na nas nałożyć karę.

CZYTAJ TAKŻE: Jak się przygotować do kontroli skarbowej?

Czynny żal można np. złożyć, jeśli pomyliliśmy się w zeznaniu podatkowym albo gdy sami zauważyliśmy błąd w księgach rachunkowych.

Kiedy złożyć czynny żal? Przykład

Przykładową sytuacją, w której powinniśmy złożyć czynny żal, jest ta, gdy zapomnimy o złożeniu deklaracji PCC-3. Powinniśmy ją złożyć w ciągu 14 dni od zawarcia m.in. umowy sprzedaży samochodu, bo w przeciwnym przypadku czeka nas kara w wysokości nawet 70 tysięcy złotych. Żeby jej zapobiec, należy złożyć czynny żal.

Jak złożyć czynny żal?

Czynny żal może być przygotowany na piśmie, a także ustnie do protokołu. Możliwe jest złożenie czynnego żalu w formie elektronicznej przez portal podatkowy.

Czynny żal – wzór

Choć przepisy nie określają dokładnego wzoru czynnego żalu, to można posiłkować się zaproponowanym przez nas.

Pobierz – Wzór czynnego żalu w formacie .PDF
Pobierz – Wzór czynnego żalu w formacie .DOCX (plik Word z możliwością edytowania)

Wzór - formularz czynny żal

Często zadawane pytania – czynny żal

Na czym polega czynny żal?

Czynny żal polega na złożeniu do urzędu skarbowego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa albo wykroczenia skarbowego. 

Jak uzasadnić czynny żal?

Uzasadnieniem czynnego żalu może być np. to, że nie byliście świadomi pewnego obowiązku, albo o nim zapomnieliście, a nie celowo dokonaliście przestępstwa. 

Jak można złożyć czynny żal?

Czynny żal można złożyć bezpośrednio zanosząc albo wysyłając pismo do urzędu skarbowego, albo przez rządową stronę. 

Przed czym chroni czynny żal?

Czynny żal pozwala uniknąć kary za przestępstwa skarbowe, o ile zostanie złożony przed rozpoczęciem postępowania. 

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Pomysły na biznes mogą być najróżniejsze. Chcesz otworzyć biznes, ale nie wiesz, jaki pomysł będzie najlepszy? Nie wiesz, jak wyróżnić się na konkurencyjnym rynku?...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!