Czy możliwe jest rozłożenie podatku na raty?

Podatki trzeba płacić. Ale co zrobić, gdy pieniędzy w firmowej kasie brakuje? Czy możliwe jest rozłożenie podatku na raty? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania, istotne dla każdego przedsiębiorcy.

Zdarza się, że przedsiębiorca nie jest w stanie zapłacić podatku. Choć wystawił kontrahentom faktury i wykazał zysk to ze względu na to, że klienci wciąż nie zapłacili, może mieć problem z uregulowaniem podatków. Czy możliwe jest rozłożenie podatku na raty? Jeżeli przedsiębiorca ma zaległości podatkowe może złożyć wniosek o rozłożenie należności na raty. Wniosek taki trzeba złożyć w urzędzie skarbowym. Można to zrobić osobiście lub pisemnie za pomocą profilu zaufanego.

Czy urząd może zgodzić się na zapłatę podatku w ratach?

Urząd podejmuje decyzję uznaniowo, to znaczy każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Urzędnicy sprawdzają, jaka jest sytuacja majątkowa wnioskodawcy, uwzględnia też to, jak wpłynie na życie przedsiębiorcy to, że podatek nie będzie rozłożony na raty.

Urzędnicy mają kilka możliwości: mogą odroczyć termin płatności podatku, mogą rozłożyć płatność na raty, także, jeśli chodzi o odsetki. Mają też prawo umorzenia zaległości podatkowej w całości lub w części.

Co to jest ważny interes podatnika?

Rozpatrując czy rozłożyć płatność podatku na raty, urzędnicy biorą pod uwagę ważny interes podatnika, a także interes publiczny. W prawie nie znajdziemy dokładnych definicji tych pojęć. Uznaje się jednak, że o ważnym interesie podatnika mówimy wtedy, gdy z powodów losowych podatnik nie jest w stanie uregulować zaległości podatkowych.

W przypadku interesu publicznego chodzi o to, że zapłata zaległości podatkowej będzie zmuszała podatnika to sięgnięcia po pomoc państwową, ponieważ nie będzie w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb. Jak już podkreśliliśmy, wydanie decyzji o rozłożeniu podatku na raty jest podejmowane po rozpatrzeniu indywidualnej sytuacji podatnika. Dobrze jest więc do wniosku dołożyć dokumenty, które potwierdzają złą sytuację materialną, która uniemożliwia opłacenie podatku w terminie.

Można więc do wniosku dodać opis sytuacji rodzinnej, finansowej, a także wskazać prawa rzeczowe i majątkowe, które mogą być zabezpieczeniem spłaty. Im więcej takich dokumentów, oświadczeń dostarczymy, tym większa szansa na to, że otrzymamy zgodę na rozłożenie podatku na raty.

Kiedy złożyć wniosek o rozłożenie podatku na raty

Trzeba pamiętać, że wniosek o rozłożenie podatku na raty trzeba złożyć jeszcze przed terminem płatności. Jeśli złożymy wniosek po terminie, to wniosek dotyczył będzie zaległości podatkowej. Wtedy trzeba będzie zawnioskować o rozłożenie nie tylko podatku, ale i odsetek.

We wniosku musimy określić, w ilu ratach zapłacimy zobowiązanie, a także w jakim terminie. Urząd powinien wydać decyzję w ciągu miesiąca. Jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana, to może to zrobić w ciągu 2 miesięcy.

Co, jeśli nie spłacę rat?

Decyzja urzędu skarbowego jest wiążąca. Jeśli podatnik otrzyma decyzję pozytywną, musi raty spłacać w terminie. Jeśli tego nie zrobi, to decyzja wygasa z mocy prawa. I wtedy trzeba jak najszybciej spłacić pozostałe zadłużenie.

Ile kosztuje decyzja o rozłożenie zaległości podatkowej na raty?

Koszt przedłużenia zależy od tego, czy decyzja urzędników jest pozytywna, czy negatywna. W przypadku odmowy nie musimy dodatkowo płacić. Gdy decyzja jest pozytywna, trzeba będzie wnieść opłatę prolongacyjną. Wysokość takiej opłaty zależy od wysokości zaległości.

Odmowa rozłożenia zapłaty podatku w ratach

W przypadku decyzji odmownej podatnik może złożyć wniosek o rozłożenie zobowiązania kolejny raz. W takiej sytuacji cała procedura odbywa się od początku.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!