Wzór CV

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz karierę zawodową, czy przepracowałeś już wiele lat, prędzej, czy później staniesz przed obliczem napisania Curriculum Vitae. Czy istnieje najlepszy możliwy wzór CV? Jak powinien wyglądać dokument, który może być pierwszym krokiem do zdobycia pracy marzeń? Wyjaśniamy!

Wzór CV – najlepsze Curriculum Vitae

Curriculum Vitae to nie wniosek o paszport, ani podanie o przyjęcie na uczelnię. To też nie jest faktura, recepta, czy wniosek o urlop. Nie ma jednej matrycy, według której powinno powstawać CV. Jest jednak pewien wzór CV, którego warto się trzymać, przygotowując swoją aplikację do pracy.

Jakie jest najlepsze CV?

Zanim wymienimy „obowiązkowe punkty w CV”, spójrzmy na ten dokument z zupełnie innej strony. Odpowiedzmy na pytanie, czemu taka forma życiorysu służy. Niezależnie od tego, czy trafi na biurko rekrutera, kadrowej, kierownika działu, czy prezesa spółki, musi mieć to coś, co potwierdzi, że jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Jego zadaniem jest zachęcenie adresata, do umówienia się z Tobą na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem dobrze przygotowane CV to niemal połowa sukcesu!

Mało tego, w przypadku „obleganych” stanowisk, trzeba jakoś wyróżnić się spośród innych osób, które również przesłały swoje aplikacje. Nudna tabelka wypełniona popularną czcionką z edytora tekstu nie zrobi na nikim wrażenia. Z drugiej jednak strony nie warto przesadzać. „Pstrokate” CV przypominające bardziej reklamę sklepu z zabawkami lub ulotkę chwilówek też nie zrobi dobrego wrażenia. Warto zatem znaleźć złoty środek. Ale jak?

Jak uporządkować CV?

Pierwszą podstawową radą jest stworzenie przejrzystego i uporządkowanego dokumentu, który będzie zawierał kluczowe informacje, o których napiszemy nieco później. Warto przyłożyć się do jego czytelności, wybierając odpowiedni rozmiar czcionki oraz interlinii. Z rozwagą powinniśmy wybierać dane, które napiszemy pogrubionym fontem, a które np. kursywą. Przypadkowość nie jest tutaj mile widziana.

Po drugie CV musi nieco oddawać Twój charakter. Inaczej będzie wyglądało CV na stanowisko dyrektora artystycznego w wydawnictwie, a inaczej pracownika ochrony w korporacji.

Co musi zwierać CV?

Powszechnie uważa się, że CV powinno zawierać następujące elementy

– zdjęcie (dodaje wiarygodności i jest bardzo mile widziane)

– dane kandydata (imię, nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe)

– doświadczenie zawodowe (dotychczasowe miejsca pracy, przebieg kariery)

– wykształcenie / przebieg edukacji (ukończone uczelnie, szkoły, kursy)

– umiejętności (np. znajomość języków, posiadanie prawa jazdy, obsługa kluczowych programów, systemów, urządzeń, indywidualne cechy itd.)

– hobby i zainteresowania (konkretnie i nie za dużo)

– ewentualne referencje

– polityka prywatności (klauza o ochronie danych osobowych). Bez tego CV trafi do niszczarki lub zostanie skasowane!

Kłamstwa w CV

Stare powiedzenie mówi, że kłamstwo ma krótkie nogi. Nie próbuj imponować informacją o znajomości np. języka chorwackiego, jeśli faktycznie znasz go jedynie trochę z wakacji w Dubrowniku. Wbrew pozorom bardzo łatwo to zweryfikować. Nie mówiąc już o takich językach, jak angielski, niemiecki czy francuski.

To samo dotyczy zainteresowań. Informacje o zainteresowaniu muzyką Chopina lub literaturą Balzaca również łatwo sprawdzić. Doświadczony rekruter da sobie z tym radę, nawet jeśli nie znosi brzmienia fortepianu i nie przepada za francuską literaturą. Przyłapanie na kłamstwie na rzeczach błahych źle rokuje już na starcie i może okazać się spektakularnym falstartem.

Najgorsze są jednak kłamstwa grubszego kalibru dotyczące doświadczenia czy umiejętności. W „najlepszym” wypadku wyjdą „w praniu”. Na przykład w okresie próbnym. Będzie wstyd, kiedy okaże się, że z tego powodu nasza umowa nie zostanie przedłużona.

Kreator CV – czy to dobry pomysł?

W internecie bez problemu znajdziemy tzw. kreatory CV, które pozwolą nam w szybki sposób przygotować gotowe Curriculum Vitae w nowoczesnym formacie, z dobrze dopasowaną czcionką oraz wkomponowanym zdjęciem. To dobre rozwiązanie w sytuacji, w której CV musimy przygotować „na szybko”. Istnieje jednak ryzyko, że nasz konkurent lub konkurentka w procesie rekrutacyjnym zastosują ten sam wzór i z wyróżnienia nici.

Dlatego nawet jeśli korzystamy z kreatora życiorysu, zastanówmy się, czy jest jakaś możliwość, by dokument wyróżnił się na tle innych. Część rekruterów twierdzi, że dobre doświadczenie i szerokie umiejętności zrobią wrażenie nawet w nudnej tabelce przygotowanej w Wordzie. My jednak nie mamy pewności, czy zawsze takie podejście zadziała. Obawiamy się, że nie bardzo.

Indywidualny charakter CV

I tu dochodzimy do punktu pod tytułem „indywidualny charakter CV”. Tu również nie warto przesadzać. Jednak jeśli dobrze wyważymy informacje i proporcje, ciekawie opisując swoją zawodową drogę, możemy wygrać wiele. Pamiętaj, CV to Twoja wizytówka.

Błędy, które dyskwalifikują CV

Jest długa lista błędów, które na pewno zdyskwalifikują każde, nawet najlepsze CV. Rażące błędy ortograficzne i literówki w dobie autokorekty, emotikony (o zgrozo), oraz zbyt rozbudowane opisy mogą zniweczyć Twoje starania.

To samo dotyczy klauzuli ochrony danych. Zwykle jej wzór wymagany przez pracodawcę jest podawany w ogłoszeniu naboru. Warto jest przekopiować jeden do jednego. Jeśli tego nie zrobimy, zgodnie z prawem nasze CV będzie musiało zostać usunięte, lub zniszczone, bowiem pracodawca nie będzie miał podstawy do jego przetwarzania.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Kiedy stosuje się podatki progresywne? Podatek progresywny a liniowy

Podatki to nieodłączna część prowadzenia działalności gospodarczej czy legalnej pracy zawodowej. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest tzw. progresja. Kiedy stosuje się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!