Urlop wypoczynkowy to jeden z ważnych przywilejów, które zapewnia osobom zatrudnionym na umowę o pracę prawo pracy. Kodeks pracy szeroko opisuje zasady korzystania z niego i momenty, kiedy pracodawca może odwołać z niego pracownika. Co, jednak jeśli to pracownik z powodu choroby musi przerwać wypoczynek? Czy musi przeznaczyć urlop na rekonwalescencję, czy może skorzystać z chorobowego?
Z naszego artykułu dowiesz się, czy zwolnienie od lekarza przerywa urlop wypoczynkowy, a także co dzieje się z niewykorzystanym urlopem i kiedy można z niego skorzystać. Tłumaczymy, jak to wygląda w przypadku innych urlopów.
Piszemy również o tym, jak to wygląda w przypadku innych dłuższych urlopów: macierzyńskiego, rodzicielskiego i bezpłatnego, a także urlopu okolicznościowego i opiekuńczego.
Spis treści
Czy zwolnienie lekarskie przerwie urlop wypoczynkowy pracownika?
Tak, zwolnienie lekarskie przerywa urlop pracownika. Zasada ta dotyczy konkretnie urlopu wypoczynkowego.
Jeśli pracownik przebywa na urlopie i w tym czasie do PUE ZUS pracodawcy wpłynie jego zwolnienie lekarskie, urlop zatrzymywany jest automatycznie. Pracownik nie musi w tym celu składać żadnych dodatkowych wniosków.
Przebywając na L4, które przerwało mu wypoczynek, pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a w przypadku dłuższej niezdolności do pracy – prawo do zasiłku chorobowego.
Inne sytuacje, które przerywają bieg urlopu wypoczynkowego to:
- odosobnienie w związku z chorobą zakaźną;
- odbywanie ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy, pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo pełnienia służby w aktywnej rezerwie, przez czas do 3 miesięcy;
- urlop macierzyński.
Czy niewykorzystana część urlopu przepada?
Tutaj też mamy dobre wiadomości dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Choroba pracownika nie sprawia, że niewykorzystane dni urlopu przepadają. Kodeks pracy mówi o tym bezpośrednio:
Art. 166. Część urlopu niewykorzystaną z powodu: 1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby […] pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
Zaplanowany urlop a zwolnienie lekarskie L4
Wiesz już, że choroba w trakcie trwania urlopu przerywa urlop na czas zwolnienia. Co jednak, jeśli pracownik zachoruje przed rozpoczęciem urlopu? W tej sprawie przepisy prawa pracy również są jasne:
Art. 165. Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu: 1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby […] pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.
Zwolnienie lekarskie na dziecko a urlop
W przeciwieństwie do niezdolności do pracy samego pracownika, choroba dziecka nie przerywa urlopu wypoczynkowego jego rodzica. Kodeks pracy wymienia tylko cztery przypadku, w których następuje automatyczne przerwanie urlopu, którego resztę pracodawca musi udzielić w późniejszym terminie.
Mniej ściśle określony jest katalog przypadków, w których całość wolnego należy przesunąć, ponieważ pracownik nie może go rozpocząć. Przesunięcie wolnego będzie konieczne zawsze, kiedy pracownik nie może rozpocząć urlopu z powodu, który usprawiedliwia jednocześnie jego nieobecność w pracy. Dotyczy to również urlopu wypoczynkowego.
To znaczy, że jeśli Twoje dziecko zachoruje a Ty z tego tytułu otrzymasz zwolnienie lekarskie w trakcie Twojego urlopu, będzie on trwał nadal. Nie zostanie automatycznie przerwany, chociaż możesz oczywiście negocjować jego przesunięcie z pracodawcą. On nie musi się na nie zgodzić.
Inaczej będzie wyglądać sytuacja, jeśli przed planowanym rozpoczęciem urlopu pójdziesz na L4 na dziecko i nie będziesz mógł z tego powodu rozpocząć wolnego w planowanym terminie. Wówczas urlop powinien zostać przesunięty na inny termin.
Kiedy można wykorzystać urlop przerwany chorobą?
Niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w innym terminie ustalonym z pracodawcą, do 30 września następnego roku.
Urlop bezpłatny a L4
Zwolnienie lekarskie nie przerywa urlopu bezpłatnego. Co więcej, podczas przebywania na nim, pracownik nie jest objęty składkami, a więc nie przysługuje mu świadczenie chorobowe.
Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego
Zwolnienie lekarskie na urlopie macierzyńskim nie przerywa tego urlopu ani nie powoduje żadnych innych skutków.
Zwolnienie lekarskie a urlop rodzicielski
Zwolnienie lekarskie na urlopie rodzicielskim nie przerywa tego urlopu ani nie powoduje żadnych innych skutków.
Zwolnienie w czasie urlopu opiekuńczego i okolicznościowego
Zwolnienie lekarskie nie przerywa automatycznie ani urlopu opiekuńczego, ani okolicznościowego. Jednakże, na wniosek pracownika pracodawca powinien przerwać jego urlop i pozwolić wykorzystać go w innym terminie.