fbpx

Biała Lista Podatników – co to jest i jak działa

Biała Lista Podatników ma pomóc w weryfikacji podmiotów rozliczających podatek VAT. Każdy płatnik VAT ma obowiązek dopisać się do specjalnego rejestru.

Biała Lista Podatników dotyczy płatników podatniku VAT. Powstała by ograniczyć skutki tzw. karuzel Vatowskich i wyłudzeń podatku VAT. Najprościej rzecz ujmując Biała Lista Podatników jest rejestrem podatników VAT. Funkcjonuje od 1 września 2019 roku. Od 1 stycznia 2020 działają przepisy, które przewidują kary jeśli firma nie zarejestruje się na Białej Liście.

Co to jest biała lista podatników?

Biała lista podatników to po prostu rejestr firm zarejestrowanych jako podatnicy VAT, a także firm, które z rejestru VAT zostały wykreślone, a także tych, w których przypadku odmówiono rejestracji. Tym samym zlikwidowano osobno działające listy podatników zarejestrowanych i wykreślonych. Zasady działania białej listy określa ustawa o podatku od towarów i usług.

Specyfiką rejestru jest umieszczenie w nim nie tylko danych podmiotu, który jest wpisany do niego ale także spis wszystkich firmowych rachunków bankowych zgłoszonych do urzędu skarbowego. Jeśli dany rachunek bankowy należący do firmy nie zostanie zgłoszony na białą listę podatników i nie będzie w nim widoczny może się okazać, że kontrahent odmówi zapłaty należności na ten rachunek. Wszystko z obawy przed konsekwencjami podatkowymi. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie na białą listę podatników wszystkich rachunków firmowych.

Czy na białej liście znajdują się konta osobiste?

Jeśli przedsiębiorca używa w działalności gospodarczej sporadycznie konta osobistego to musi wiedzieć, że póki takiego rachunku nie zgłosi, nie będzie o tym informacji w rejestrze. Domyślnie zgłaszane powinny być wszystkie rachunki firmowe. W systemie nie są widoczne rachunki osobiste.

Konsekwencje zapłaty na niezgłoszony rachunek bankowy

Dlaczego zgłoszenie rachunku bankowego jest tak ważne? Choć obowiązek rejestracji w Białej Liście Podatników obowiązuje od 1 września 2019, to dopiero od 1 stycznia 2020 zapłata na rachunek niezgłoszony do rejestru skutkuje negatywnymi konsekwencjami.

Chodzi tu przede wszystkim o koszty uzyskania przychodu. Żeby daną fakturę, płatność można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu muszą być spełnione następujące warunki: jeśli wartość płatności przekracza lub jest równa 15 000 złotych musi być dokonana przelewem, przelew musi być zrealizowany na rachunek bankowy zgłoszony do rejestru, faktura musi być poprawnie wystawiona.

Problem może stanowić zapłata na rachunek cesyjny, wykorzystywany np. gdy rozliczenia są dokonywane przy pomocy faktoringu. Płatność będzie dokonana poprawnie jeśli podatnik otrzyma informację, że jest to właśnie rachunek cesyjny.. Jeśli takiej informacji nie ma, to ryzykuje, że taka płatność nie będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Dostęp do białej listy podatników

Warto wiedzieć, że jeśli płatność dotyczy wierzytelności zajętej przez organ egzekucyjny to nie trzeba sprawdzać czy rachunek jest na białej liście.

Podobnie dzieje się w przypadku płatności dla podmiotów zagranicznych. Konieczność sprawdzenia czy rachunek jest na białej liście jest obowiązkiem tylko wtedy gdy zagraniczna firma ma polski numer identyfikacji podatkowej.

Dane w rejestrze aktualizowane są raz na dobę. Dostęp do bazy jest bezpłatny. Jeśli zdarzy się, że zrobimy przelew na rachunek bankowy kontrahenta, a jego dane nie zostały jeszcze zaktualizowane, nie poniesiemy negatywnych konsekwencji.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!