Biała Lista Podatników – co to jest i jak działa

Biała Lista Podatników ma pomóc w weryfikacji podmiotów rozliczających podatek VAT. Każdy płatnik VAT ma obowiązek dopisać się do specjalnego rejestru.

Biała Lista Podatników dotyczy płatników podatniku VAT. Powstała, by ograniczyć skutki tzw. karuzel Vatowskich i wyłudzeń podatku VAT. Najprościej rzecz ujmując, Biała Lista Podatników jest rejestrem podatników VAT. Funkcjonuje od 1 września 2019 roku. Od 1 stycznia 2020 działają przepisy, które przewidują kary, jeśli firma nie zarejestruje się na Białej Liście.

Co to jest Biała Lista Podatników?

Biała Lista Podatników to po prostu rejestr firm:

  • zarejestrowanych jako podatnicy VAT,
  • wykreślonych z rejestru VAT,
  • którym odmówiono rejestracji.

Tym samym zlikwidowano osobno działające listy podatników zarejestrowanych i wykreślonych. Zasady działania białej listy określa ustawa o podatku od towarów i usług.

Specyfiką rejestru jest umieszczenie w nim danych podmiotu. Trafia do niego również spis wszystkich firmowych rachunków bankowych zgłoszonych do urzędu skarbowego.

Jeśli danego rachunku bankowego należącego do firmy nie zgłosimy na białą listę podatników, to nie będzie on w nim widoczny. Może się zdarzyć, że kontrahent odmówi zapłaty należności na niego. Wszystko z obawy przed konsekwencjami podatkowymi. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie na białą listę podatników wszystkich rachunków firmowych.

Czy na Białej Liście znajdują się konta osobiste?

Jeśli przedsiębiorca używa w działalności gospodarczej, sporadycznie konta osobistego to musi zgłosić ten rachunek osobno. Domyślnie zgłosić należy przede wszystkim rachunki firmowe. W systemie nie są widoczne rachunki osobiste.

Konsekwencje zapłaty na niezgłoszony rachunek bankowy

Dlaczego zgłoszenie rachunku bankowego jest tak ważne? Obowiązek rejestracji w Białej Liście Podatników obowiązuje od 1 września 2019 roku. Dopiero od 1 stycznia 2020 zapłata na rachunek niezgłoszony do rejestru skutkuje negatywnymi konsekwencjami.

Chodzi tu przede wszystkim o koszty uzyskania przychodu. Żeby daną fakturę można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • jeśli wartość płatności przekracza lub jest równa 15 000 złotych, musi być dokonana przelewem,
  • przelew musi być zrealizowany na rachunek bankowy zgłoszony do rejestru,
  • faktura musi być poprawnie wystawiona.

Problem może stanowić zapłata na rachunek cesyjny, wykorzystywany np. gdy rozliczeń dokonujemy przy pomocy faktoringu. Płatność będzie poprawna, jeśli podatnik otrzyma informację, że jest to właśnie rachunek cesyjny. Jeśli takiej informacji nie ma, to ryzykuje, że taka płatności nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Dostęp do Białej Listy Podatników

Warto wiedzieć, że jeśli płatność dotyczy wierzytelności zajętej przez organ egzekucyjny, to nie trzeba sprawdzać, czy rachunek jest na białej liście.

Podobnie dzieje się w przypadku płatności dla podmiotów zagranicznych. Konieczność sprawdzenia, czy rachunek jest na białej liście, jest obowiązkiem tylko wtedy gdy zagraniczna firma ma polski numer identyfikacji podatkowej.

Dane w rejestrze aktualizują się raz na dobę. Dostęp do bazy jest bezpłatny. Jeśli zdarzy się, że zrobimy przelew na rachunek bankowy kontrahenta, a jego dane jeszcze się nie zaktualizowały, nie poniesiemy negatywnych konsekwencji.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza to wciąż...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!