fbpx

Czy podpis elektroniczny ma datę ważności?

Czy podpis elektroniczny ma datę ważności?

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest równy odręcznemu podpisowi w zakresie uwiarygodnienia dokumentów. Jednak certyfikat, który potwierdza ten podpis, ma swoją określoną datę ważności. Z tego powodu należy go regularnie odnawiać, zachowując przy tym margines bezpieczeństwa.

Kto wydaje podpis elektroniczny?

Za wydanie i zweryfikowanie tożsamości osoby posługującej się podpisem elektronicznym odpowiada dostawca usług zaufania. Dlatego jest to wiarygodne narzędzie uwierzytelniające.

Jaka jest data ważności podpisu elektronicznego?

W przypadku kwalifikowanego podpisu elektronicznego data ważności może być różna, od kilku dni, aż do kilku lat. Widełki te są jednoznacznie określone przez jego dostawcę. Przykładowo Autenti Short Term ma okres ważności 1 miesiąc, a SimpySign ma okres ważności: 1 rok, 2 lub 3 lata, co podlega wyborowi.

Jeżeli podpis elektroniczny zostanie użyty po jego terminie, będzie on nieważny, ponieważ nieważny będzie także certyfikat kwalifikowany.

Jednocześnie należy pamiętać, że podpis, który złożony został na mocy ważnego certyfikatu kwalifikowanego, ma nadal moc, pomimo wygaśnięcia samego certyfikatu. Pojawia się wówczas problem, ponieważ systemy informatyczne powołane do weryfikacji podpisu nie mogą sprawdzić jego ważności. To komplikuje cały proces i dlatego warto pilnować wszystkich dat ważności i regularnie przedłużać termin posiadanego już podpisu.

Jak odnowić certyfikat kwalifikowany?

Certyfikat kwalifikowany należy odnowić przed dniem, kiedy traci on swoją ważność. W celu odnowienia certyfikatu nie jest niezbędna kolejna weryfikacja tożsamości.

Z przyczyn praktycznych zaleca się, aby do odnowienia ważności certyfikatu przystąpić na co najmniej 14 dni przed jego wygaśnięciem. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kosztów, jeżeli zdąży on wygasnąć. Pamiętaj, że wówczas musisz wyrobić nowy, a więc przejść całą procedurę.

Jednak te 14 dni to tylko pragmatyczna sugestia, ponieważ odnowiony certyfikat kwalifikowany może mieć okres ważności, który zacznie się do 60 dni od chwili jego wydania. Oznacza to, że cały proces można przejść jeszcze szybciej. W ten sposób zyskasz spokojną głowę, bo certyfikat odnowisz jeszcze w momencie ważności poprzedniego i automatycznie zastąpisz jeden drugim, bez chwili przerwy.

W procesie odnawiania certyfikatu kwalifikowanego istotne jest to, że nie można tego procesu przeprowadzić, posługując się niektórymi przeglądarkami internetowymi. Należy do nich Internet Explorer oraz Mozilla Firefox w wersji poniżej 69, która nie jest wspierana dla systemu Linux.

Odnowienie certyfikatu podpisu elektronicznego jest usługą płatną, ale bardziej korzystną niż zakup nowego certyfikatu.

Kiedy nie można odnowić certyfikatu podpisu elektronicznego?

Istnieją sytuacje, kiedy odnowienie certyfikatu podpisu elektronicznego nie jest możliwe. Jedną z bardziej popularnych jest niedopełnienie terminów, co powoduje wygaśnięcie certyfikatu. Należy wyrobić nowy certyfikat również wówczas, kiedy zmieniły się widoczne na nim dane, takie jak nazwisko, numer PESEL, zmienił się dokument tożsamości (zmiana dowodu osobistego na paszport lub odwrotnie, a także zmiana identyfikatora, czyli na przykład nastąpiła wymiana dowodu osobistego). W przypadku certyfikatu firmowego będzie to także zmiana NIP-u albo REGON-u danego podmiotu. Nie można również odnowić certyfikatu SHA-1 z identyfikatorem BRAK lub „-„.

 

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie pracy 2023. Zobacz listę najważniejszych zmian

Początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023. 2023 rok obfituje w sporą liczbę...

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej

Dotacja z urzędu pracy może być dobrym źródłem finansowania na początku prowadzenia biznesu. Jeśli chcesz otworzyć firmę, warto zainteresować się tym, co oferują powiatowe...

Przedsiębiorca i OFE

Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja OFE nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!