Podpis elektroniczny dla obcokrajowca. Jak go uzyskać?

Czy da się uzyskać podpis elektroniczny dla obcokrajowca? Czy posiadanie podpisu elektronicznego jest w ogóle możliwe w przypadku obcokrajowca? Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Podpis elektroniczny dla obcokrajowca to ważne zagadnienie. W Polsce na stałe mieszka coraz większa grupa obcokrajowców. Niewątpliwie posiadanie podpisu elektronicznego jest dla nich ułatwieniem. Dzięki temu wiele dokumentów można złożyć przez internet, bez konieczności odwiedzania urzędów i innych instytucji.

Podpis elektroniczny dla obcokrajowca – co zawiera?

Podpis elektroniczny dla obcokrajowca zawierać może zróżnicowane dane, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL albo typ i numer dokumentu tożsamości. W tym przypadku można się posługiwać zarówno dowodem osobistym, jak i paszportem. To właśnie w tym upatrywać można szansy na wyrobienie elektronicznego podpisu w przypadku osoby nieposiadającej polskiego obywatelstwa.

Trzeba wiedzieć, że kwalifikowany podpis elektroniczny jest dostępny jedynie dla osób posiadających nadany numer PESEL. Dlatego w pierwszej kolejności obcokrajowiec powinien o to wystąpić. W tym celu konieczne jest zameldowanie w Polsce, na którego podstawie automatycznie zostaje się wprowadzonym do bazy PESEL.

Zameldowanie musi być jedynie na pobyt powyżej 30 dni. Innym rozwiązaniem jest złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie gminy (w zależności od miejsca zameldowania). Niezbędne jest wówczas wypełnienie wniosku oraz posiadanie dokumentu potwierdzającego prawdziwość wpisanych danych. Szybkość nadawania nowych numerów PESEL obywatelom Ukrainy, którzy na skutek wojny znaleźli się w Polsce, potwierdza, że jest to proces bardzo łatwy.

Dalsze etapy postępowania we wnioskowaniu o nadanie certyfikatu podpisu elektronicznego nie różnią się pomiędzy obywatelami polskimi a osobami pochodzącymi z innych krajów. Można to przeprowadzić bardzo wygodnie za pośrednictwem stron podmiotów zajmujących się uwiarygodnianiem takich certyfikatów.

CZYTAJ TAKŻE: Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Postępowanie przy wydawaniu podpisu elektronicznego obcokrajowcom

W celu jego uzyskania najpierw trzeba zakupić podpis kwalifikowany, następnie złożyć wniosek o wydanie podpisu elektronicznego. Wówczas dokonywana jest weryfikacja tożsamości, a jeżeli przebiegnie poprawnie, otrzymuje się swój podpis elektroniczny. W przypadku obcokrajowca do uwiarygodnienia tożsamości posłużyć się można paszportem albo dowodem osobistym.

Dowód osobisty dotyczy wyłącznie osób zagranicznych pochodzących z krajów należących do Unii Europejskiej albo do strefy Schengen. W innym przypadku jest to wyłącznie paszport. Przy tym dane związane z dowodem osobistym znaleźć się muszą w Publicznym Rejestrze Autentycznych Dokumentów Tożsamości i Dokumentów Podróży. To spis prowadzony przez Radę Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka jest ważność podpisu elektronicznego?

CZYTAJ TAKŻE: Zaawansowana i kwalifikowana pieczęć elektroniczna

Podpis elektroniczny wydawany jest w języku angielskim. To wszystko w celu ułatwienia procedur również osobom, których znajomość języka polskiego jest na zbyt niskim poziomie.

Trzeba pamiętać, że są różne rodzaje podpisów elektronicznych. Do niektórych poza ważnym dokumentem tożsamości i adresem elektronicznym e-mail potrzebny będzie numer telefonu (nie musi to być polski numer). Inne wymagają posiadania polskiego konta w banku.

Możliwe jest wydanie takiego podpisu również w przypadku przebywania danej osoby za granicą. Wówczas może się to odbyć 100% online. Istnieją dwie ścieżki postępowania. Pierwszą jest poświadczenie tożsamości przez lokalnego notariusza, a drugą posiadanie już podpisu kwalifikowanego w wersji zagranicznej, wystawionego przez lokalnego dostawcę usług zaufanych.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Kiedy stosuje się podatki progresywne? Podatek progresywny a liniowy

Podatki to nieodłączna część prowadzenia działalności gospodarczej czy legalnej pracy zawodowej. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest tzw. progresja. Kiedy stosuje się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!