Czy zakup opon można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

Zakup opon to na przełomie pór roku spory wydatek dla wielu przedsiębiorców. Czy opony można wliczyć w koszty uzyskania przychodu czy raczej traktować jako ulepszenie środka trwałego, a co za tym idzie rozliczać w formie amortyzacji?

Wielu przedsiębiorców korzysta w firmie z samochodu. Może to być typowy samochód ciężarowy lub dostawczy, którym dowozimy towar do odbiorców albo samochód osobowy wykorzystywany chociażby na dojazdy do klientów.

Samochód wykorzystywany w firmie może być źródłem kosztów uzyskania przychodu, co skutecznie obniża podatek, który trzeba zapłacić.

Na przełomie zimy i wiosny, a także jesieni i zimy pojawia się kwestia zakupu opon. Czy taki wydatek można potraktować jako koszt uzyskania przychodu?

Opony w kosztach

Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto spojrzeć w ustawę o podatku dochodowym (PIT). Przepisy mówią jasno: kosztami uzyskania przychodu są te wydatki, które ponieśliśmy by osiągnąć przychód lub też zabezpieczyć go albo zachować. Warto też pamiętać, że ustawa o PIT zawiera też katalog wyłączeń czyli wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytając przepisy dowiemy się, że koszty związane z samochodem wykorzystywanym w działalności możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Warto jednak pamiętać, że niektóre wydatki „samochodowe” nie mogą być zakwalifikowane do KUP. Mowa tu np. o kosztach, które ponoszą pracownicy, gdy używają prywatnych samochodów do celów działalności gospodarczej. Wyłączone są też wydatki, które dotyczą pojazdu niewłączonego do ewidencji środków trwałych.

Jeśli użytkujemy samochód, który nie jest środkiem trwałym w firmie, to oczywiście można część wydatków zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Konieczne będzie spełnienie jednak dodatkowych wymogów, chociażby rozpisywanie ewidencji przebiegu pojazdu, tzw. kilometrówki. Wtedy do kosztów zaliczamy kwotę ryczałtową zależną od liczby przejechanych kilometrów.

Co to jest środek trwały?

O tym co to jest środek trwały pisaliśmy już w jednym z materiałów. Wiadomo, że jeśli ponieśliśmy koszty na modernizację czy ulepszenie środka trwałego, to wartość tego środka trwałego zwiększa się o taką kwotę. Czy zatem zakup opon jest ulepszeniem środka trwałego jakim jest samochód?

Żeby można to w ogóle brać pod uwagę wartość wydatków musi przekroczyć 3500 złotych w ciągu roku podatkowego. Zakup opon nie będzie mimo wszystko ulepszeniem. Wydatek na opony to tzw. normalne użytkowanie. W takiej sytuacji wydatek będzie potraktowany jako koszt uzyskania przychodów w całości.

Nawet urzędnicy skarbowi w indywidualnych interpretacjach podatkowych stwierdzają, że zakup opon, podobnie jak bieżące naprawy są wydatkami, które mają związek z użytkowaniem pojazdu.

W związku z tym można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Nawet jeśli samochód jest zaliczony do środków trwałych (jest w majątku firmy) to zakup opon będzie w całości kosztem uzyskania przychodu i nie rozpatruje się go w kategorii ulepszenia.

Jeśli więc samochód wpisany jest do ewidencji środków trwałych, drobne wydatki, takie jak zakup opon będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

 

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!