Jak finansować działalność gospodarczą?

Nie tylko, zanim zaczniesz prowadzić działalność, ale przede wszystkim w czasie jej trwania niezwykle istotne będzie jej finansowanie. Jak finansować działalność gospodarczą? Sprawdzamy różne sposoby.

Firma to inwestycja. Źródło pochodzenia kapitału, dobrze przemyślany pomysł biznesowy decydują w dużej mierze, jak szybko środki się zwrócą, a także, kiedy zaczniemy zarabiać, może minąć kilka miesięcy lub lat, zanim biznes przyniesie zyski. W jaki sposób zacząć? Jak sfinansować działalność.

Środki własne w działalności

Środki własne, czyli nasze oszczędności to jeden z pierwszych i najchętniej stosowanych sposobów finansowania biznesu. Wszystko dlatego, że są to pieniądze przedsiębiorcy, nieobciążone na początku żadnymi zobowiązaniami. Jeśli decydujesz się przeznaczyć na biznes własne środki, musisz pamiętać, że pieniądze te nie mogą pochodzić z puli środków „na życie”.

Jeżeli nie masz osobnego budżetu na bieżące wydatki, presja zarobienia „jakichkolwiek” pieniędzy w firmie będzie bardzo duża i może spowodować szybką konieczność zmienienia modelu biznesowego. Jeśli więc decydujemy się na „spożytkowanie” oszczędności, pamiętaj o tym, by zapewnić środki na bieżące życie.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Dotacje na firmę

W przypadku osób zainteresowanych założeniem działalności gospodarczej można zainteresować się tez dotacjami na firmę. Instytucje publiczne, szczególnie Powiatowe Urzędy Pracy mają programy dotacyjne. Każdy urząd ma możliwość przekazania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Żeby taką pomoc uzyskać, trzeba mieć status bezrobotnego i w ciągu 12 miesięcy nie prowadzić działalności gospodarczej. Dotacja z urzędu pracy musi być wydana na wydatki jednorazowe, np. na sprzęt. Po otrzymaniu dotacji firmę trzeba prowadzić przez rok. Jeśli nie uda nam się utrzymać tej działalności, to trzeba pieniądze oddać.

Kredyt na działalność gospodarczą

Kredyt na działalność gospodarczą to sposób pozyskania kapitału, który warto rozważyć. Trzeba jednak wiedzieć, że banki raczej nam takiej pożyczki nie udzielą od razu. Co innego, gdy firmę prowadzimy już jakiś czas.

Jeśli firma jest dochodowa, to z takim kredytem nie powinno być problemu. Zalecana jest jednak ostrożność przy decydowaniu się na finansowanie firmy kredytem, gdy biznes nie jest prowadzony sporo czasu. Nawet jeśli uda się uzyskać kredyt, to jego obsługa może być sporym obciążeniem finansowym.

Finansowanie leasingiem

Przedsiębiorca może też finansować się leasingiem. Jak działa leasing, tłumaczyliśmy w jednym z poprzednich materiałów. W skrócie jest to możliwość korzystania z danej rzeczy w zamian za opłacanie czynszu. Leasing najczęściej dotyczy środków trwałych, takich jak np. samochód czy sprzęt komputerowy. Gdy leasing się kończy, możemy wykupić leasingowany produkt lub go zwrócić.

Środki inwestora

Nie jest łatwo znaleźć inwestora, który wyłoży pieniądze na rozwój naszego biznesu. Szczególnie jeśli jest on dopiero w fazie pomysłu. Trochę łatwiej będzie, gdy firma ma już przychody. Na rynku są dwie grupy inwestorów: prywatni i instytucjonalni. Inwestorzy prywatni to tzw. aniołowie biznesu.

To doświadczeni przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w nowe przedsięwzięcia biznesowe. Oprócz pieniędzy są w stanie zaoferować kontakty biznesowe. Inwestorzy instytucjonalni to fundusze venture capital, czyli kapitał wielu inwestorów. W tym przypadku trzeba przygotować sporo prezentacji i w sposób bardzo sformalizowany kontaktować się z inwestorem.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!