Jak finansować działalność gospodarczą?

Nie tylko, zanim zaczniesz prowadzić działalność, ale przede wszystkim w czasie jej trwania niezwykle istotne będzie jej finansowanie. Jak finansować działalność gospodarczą? Sprawdzamy różne sposoby.

Firma to inwestycja. Źródło pochodzenia kapitału, dobrze przemyślany pomysł biznesowy decydują w dużej mierze, jak szybko środki się zwrócą, a także, kiedy zaczniemy zarabiać, może minąć kilka miesięcy lub lat, zanim biznes przyniesie zyski. W jaki sposób zacząć? Jak sfinansować działalność.

Środki własne w działalności

Środki własne działalności gospodarczej, czyli nasze oszczędności to jeden z pierwszych i najchętniej stosowanych sposobów finansowania biznesu. Wszystko dlatego, że są to pieniądze przedsiębiorcy, nieobciążone na początku żadnymi zobowiązaniami. Jeśli decydujesz się przeznaczyć na biznes własne środki, musisz pamiętać, że pieniądze te nie mogą pochodzić z puli środków „na życie”.

Jeżeli nie masz osobnego budżetu na bieżące wydatki, presja zarobienia „jakichkolwiek” pieniędzy w firmie będzie bardzo duża i może spowodować szybką konieczność zmienienia modelu biznesowego. Jeśli więc decydujemy się na „spożytkowanie” oszczędności, pamiętaj o tym, by zapewnić środki na bieżące życie.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Dotacje na firmę

W przypadku osób zainteresowanych założeniem działalności gospodarczej można zainteresować się też dotacjami na firmę. Instytucje publiczne, szczególnie Powiatowe Urzędy Pracy mają programy dotacyjne. Każdy urząd ma możliwość przekazania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Żeby taką pomoc uzyskać, trzeba mieć status bezrobotnego i w ciągu 12 miesięcy nie prowadzić działalności gospodarczej. Dotacja z urzędu pracy musi być wydana na wydatki jednorazowe, np. na sprzęt. Po otrzymaniu dotacji firmę trzeba prowadzić przez rok. Jeśli nie uda nam się utrzymać tej działalności, to trzeba pieniądze oddać.

Kredyt na działalność gospodarczą

Kredyt na działalność gospodarczą to sposób pozyskania kapitału, który warto rozważyć. Trzeba jednak wiedzieć, że banki raczej nam takiej pożyczki nie udzielą od razu. Co innego, gdy firmę prowadzimy już jakiś czas.

Jeśli firma jest dochodowa, to z takim kredytem nie powinno być problemu. Zalecana jest jednak ostrożność przy decydowaniu się na finansowanie firmy kredytem, gdy biznes nie jest prowadzony sporo czasu. Nawet jeśli uda się uzyskać kredyt, to jego obsługa może być sporym obciążeniem finansowym.

Finansowanie leasingiem

Przedsiębiorca może też finansować się leasingiem. W skrócie jest to możliwość korzystania z danej rzeczy w zamian za opłacanie czynszu. Leasing najczęściej dotyczy środków trwałych, takich jak np. samochód czy sprzęt komputerowy. Gdy leasing się kończy, możemy wykupić leasingowany produkt lub go zwrócić.

Środki inwestora

Nie jest łatwo znaleźć inwestora, który wyłoży pieniądze na rozwój naszego biznesu. Szczególnie jeśli jest on dopiero w fazie pomysłu. Trochę łatwiej będzie, gdy firma ma już przychody. Na rynku są dwie grupy inwestorów: prywatni i instytucjonalni. Inwestorzy prywatni to tzw. aniołowie biznesu.

To doświadczeni przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w nowe przedsięwzięcia biznesowe. Oprócz pieniędzy są w stanie zaoferować kontakty biznesowe. Inwestorzy instytucjonalni to fundusze venture capital, czyli kapitał wielu inwestorów. W tym przypadku trzeba przygotować sporo prezentacji i w sposób bardzo sformalizowany kontaktować się z inwestorem.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!