Działalność gospodarcza a praca na etacie – czy muszą się wykluczać?

Działalność gospodarcza a praca na etacie są bardzo różne, ale czy muszą się wykluczać? Czy trzeba rezygnować z etatu, żeby otworzyć firmę? Sprawdź, jak je rozliczać. Jaki ZUS zapłacisz?

Rozwijanie własnego biznesu, pracując jednocześnie na etacie, nie jest niczym niezwykłym. Dla wielu osób, które myślą o własnym biznesie, działalność gospodarcza a praca na etacie to ważne zagadnienie.

Czy można mieć etat i prowadzić działalność gospodarczą?

Jeśli pracujesz na etacie i masz pomysł na biznes, to jak najbardziej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć prowadzenie firmy. Najczęściej będzie to robione po godzinach.

Jeśli działalność gospodarcza i praca na etacie, nie powodują, że „zawalasz” projekty, nie musisz nawet o tym fakcie informować przełożonych. Trzeba jednak wiedzieć, że rozwijanie swojej firmy przy zachowaniu etatu powoduje, że biznes rozkręcasz powoli, bo nie możesz poświęcić się mu przez cały czas.

Działalność gospodarcza a praca na etacie – składki ZUS

To, co jest istotne, w połączeniu etatu z uruchamianiem działalności gospodarczej to opłaty związane z prowadzeniem firmy. Jeśli masz etat, to nie płacisz całego ZUS-u. W przypadku gdy twoje wynagrodzenie z umowy o pracę przekracza minimalne wynagrodzenie, to ZUS rozliczany jest w ramach wynagrodzenia etatowego.

Prowadząc działalność gospodarczą w takiej sytuacji, nie będziesz odprowadzać dodatkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Chodzi o ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy chorobowe. Będziesz jednak musiał zawsze odprowadzić składkę zdrowotną. Warto wiedzieć, że składka zdrowotna płacona jest od każdej umowy.

Jeśli masz np. dwie umowy o pracę u dwóch różnych pracodawców, to płaci się w tym przypadku dwie składki zdrowotne. Jeśli do tego chciałbyś uruchomić firmę, to zawsze zapłacisz jeszcze składkę zdrowotną.

Łącząc etat i firmę, nie możemy też skorzystać z ulgi na start, niższej składki ZUS. O ile oczywiście na etacie zarabiamy więcej niż najniższa krajowa. W przeciwnym razie trzeba będzie rozliczać ZUS z działalności gospodarczej.

Etat i firma – jakie podatek

Pracując na etacie, masz tylko jedną możliwość rozliczania podatku dochodowego. To rozliczenie z progresją, czyli tzw. rozliczenie według skali podatkowej. W największym uproszczeniu, jeśli zarabiasz rocznie nie więcej niż 85 528 zł, zapłacisz od tego 17% podatku. W przypadku przekroczenia tej kwoty podatek będzie stanowił 32% nadwyżki.

Jeśli więc chcesz prowadzić działalność gospodarczą i będziesz ją chciał rozliczać również według skali podatkowej, to wynagrodzenie z etatu i zarobek z firmy się sumują. Jeśli tylko z etatu zarobisz np. 50 000 zł rocznie, to twój cały podatek będzie stanowił 17% tej kwoty. Jeśli jednak dodatkowe 40 000 zł zarobisz jako przedsiębiorca, to suma dochodu wyniesie 90 000 zł. W związku z tym zapłacisz od nadwyżki ponad 85 528 zł 32% podatku.

Warto jednak pamiętać, że prowadząc działalność gospodarczą, możesz wliczać w koszty wszystkie wydatki związane z prowadzeniem tejże działalności gospodarczej. Potrzebujesz komputer, użytkujesz w firmie samochód? Wydatki na te cele możesz „wrzucić w koszty”. Jeśli są udokumentowane (np. fakturą), to obniżą księgowo twój dochód, dzięki czemu zapłacisz mniejszy podatek.

Samozatrudnienie i podatek

Ten mechanizm pozwala przez pewien czas skutecznie obniżyć podatek osobom bardzo dobrze zarabiającym na etacie. Każdy, kto planuje uruchomić własny biznes, przez kilka miesięcy ponosi wydatki na rozwój firmy. Jeśli nie będzie miał przychodów z tej działalności, a na etacie zarabia bardzo dużo, to z powodu możliwości łączenia tego dochodu, będzie można obniżyć opodatkowanie.

Etat i firma to bardzo dobry sposób na przetestowanie pomysłu biznesowego. To również możliwość sprawdzenia się w roli przedsiębiorcy. Odpowiedzenia sobie na pytanie, czy potrafimy poradzić sobie z rozliczeniami. To też dobry sposób na zbudowanie poduszki finansowej i lepsze przygotowanie do prowadzenia biznesu bez wsparcia pracą etatową.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!