Każdemu może się zdarzyć sytuacja, w której będzie faktura, nie będzie miała NIP. Czy brak NIP na fakturze rodzi spore konsekwencje? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi.
Faktura dokumentuje sprzedaż lub nabycie określonych produktów, lub usług. Pozwala zaliczyć w koszty uzyskania przychodu określone zakupy, a także odliczyć podatek VAT (jeśli występuje). Faktura jest najpopularniejszym dokumentem, który potwierdza przeprowadzenie transakcji między podmiotami. Faktura jest dokumentem, który musi zawierać określone informacje. Nie oznacza to jednak, że zawsze taki dokument będzie niewłaściwy.
Spis treści
Jakie dane muszą być na fakturze?
Faktura VAT jest dokumentem, który powinniśmy sporządzić w wersji papierowej lub elektronicznej. Ustawa o VAT określa bardzo dokładnie, jakie dane są wymagane na fakturze.
Wymagane dane do faktury to m.in.:
- datę wystawienia,
- numer kolejny faktury,
- dokładną nazwę podatnika lub jego imię i nazwisko wraz z adresem,
- dokładną nazwę nabywcy towaru lub usługi wraz z adresem,
- numer identyfikacji podatkowej jednej i drugiej strony,
- datę dostawy towaru lub wykonania usługi,
- datę otrzymania zapłaty,
- nazwę towaru lub usługi,
- ilość towarów lub zakres usług,
- cenę towaru lub usługi bez podatku,
- kwotę bonifikat lub obniżek cen, chyba że już uwzględnione są w cenie jednostkowej,
- wartość towarów lub usług,
- stawkę podatku,
- sumę netto i wartość z podatkiem.
Wynika z tego, że faktura powinna mieć numer NIP. Co się dzieje, gdy takiego numeru nie ma?
Prawo podatkowe, a dokładnie ustawa o VAT jest pod tym względem konkretne. W przypadku braku jakiegokolwiek elementu wymienionego na liście powyżej faktura nie będzie spełniania swojej funkcji, czyli nie można jej uznać za dokument, który dokumentuje czynność sprzedaży, nabycia usług. Jeśli w takiej sytuacji odliczymy VAT, to urząd skarbowy łatwo zakwestionuje takie rozliczenie.
Brak NIP na fakturze – co zrobić?
Jeśli więc otrzymaliśmy fakturę bez numeru NIP, należy jak najszybciej skorygować taki dokument. Aby poprawić błąd na fakturze, można poprosić wystawcę dokumentu o wystawienie noty lub faktury korygującej.
Pamiętajmy, że jeśli wszystkie inne dane się zgadzają, a brakuje tylko NIP, to uznaje się to za wadę techniczną. W takiej sytuacji wystarczy poprawienie faktury notą korygującą. Warto wiedzieć, że nie można poprawić notą korygującą faktury, która jest wystawiona do paragonu.
Nota korygująca do faktury
Tylko właściwie wystawionej faktury (zawierająca wszystkie dane) możemy użyć jako podstawy do zastosowania odpowiednich odliczeń. Z fakturą bez NIP może wiązać się ryzyko, że dokument wystawiła firma, która nie jest zarejestrowana jako płatnik VAT.
Jeśli więc otrzymamy lub nieprawidłowo wystawioną fakturę, lub sami pomylimy się przy jej wystawianiu, konieczne będzie poprawienie tego błędu. Skorygować błąd na fakturze możemy za pomocą albo noty korygującej, albo faktury korygującej.
Możemy też wystawić dokument bez NIP, jeśli od tej sprzedaży nie chcemy odliczać podatku.
Jeśli wiec otrzymujemy lub wystawiamy fakturę, musimy zawsze pamiętać o tym, by przygotować ten dokument poprawnie. Wystarczy bowiem, że nie w nim jednego wymaganego prawem elementu i urzędnik skarbowy podczas kontroli będzie mógł bardzo łatwo go zakwestionować.