fbpx

Mam etat. Czy muszę z niego zrezygnować żeby uruchomić działalność gospodarczą?

Praca na etacie nie zawsze musi blokować możliwość uruchomienia działalności gospodarczej. Czy trzeba rezygnować z etatu, żeby otworzyć firmę?

Rozwijanie własnego biznesu, pracując jednocześnie na etacie nie jest niczym niezwykłym. Dla wielu osób, które myślą o własnym biznesie, etat w połączeniu z działalnością gospodarczą jest tym, co pomoże rozwijać firmę.

Czy można mieć etat i prowadzić działalność gospodarczą?

Jeśli pracujesz na etacie i masz pomysł na biznes, to jak najbardziej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć prowadzenie firmy. Najczęściej będzie to robione po godzinach. Jeśli prowadzenie firmy nie koliduje z pracą zawodową, nie powoduje, że „zawalasz” projekty, nie musisz nawet o tym fakcie informować przełożonych. Trzeba jednak wiedzieć, że rozwijanie swojej firmy zachowując etat powoduje, że biznes rozkręcasz powoli bo nie możesz poświęcić się mu przez cały czas.

Etat i firma – składki ZUS

To co jest istotne, w połączeniu etatu z uruchamianiem działalności gospodarczej to opłaty związane z prowadzeniem firmy. Jeśli masz etat, to nie płacisz całego ZUSu. W przypadku gdy twoje wynagrodzenie z umowy o pracę przekracza minimalne wynagrodzenie, to ZUS rozliczany jest w ramach wynagrodzenia etatowego.

Prowadząc działalność gospodarczą w takiej sytuacji nie będziesz odprowadzać dodatkowych składek na ubezpieczenie społeczne. Chodzi o ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy chorobowe. Będziesz jednak musiał zawsze odprowadzić składkę zdrowotną. Warto wiedzieć, że składka zdrowotna płacona jest od każdej umowy. Jeśli masz np. dwie umowy o pracę u dwóch różnych pracodawców, to płaci się w tym przypadku dwie składki zdrowotne. Jeśli do tego chciałbyś uruchomić firmę, to zawsze zapłacisz jeszcze składkę zdrowotną.

Łącząc etat i firmę nie możemy też skorzystać z ulgi na start, niższej składki ZUS. O ile oczywiście na etacie zarabiamy więcej niż najniższa krajowa. W przeciwnym razie trzeba będzie rozliczać ZUS z działalności gospodarczej.

Etat i firma – jakie podatek

Pracując na etacie masz tylko jedną możliwość rozliczania podatku dochodowego. To rozliczenie z progresją, czyli tzw. rozliczenie według skali podatkowej. W największym uproszczeniu, jeśli zarabiasz rocznie nie więcej niż 85 528 zł, zapłacisz od tego 17% podatku. W przypadku przekroczenia tej kwoty, podatek będzie stanowił 32% nadwyżki.

Jeśli więc chcesz prowadzić działalność gospodarczą i będziesz ją chciał rozliczać również według skali podatkowej, to wynagrodzenie z etatu i zarobek z firmy się sumują. Jeśli tylko z etatu zarobisz np. 50 000 zł rocznie, to twój cały podatek będzie stanowił 17% tej kwoty. Jeśli jednak dodatkowe 40 000 zł zarobisz jako przedsiębiorca, to suma dochodu wyniesie 90 000 zł. W związku z tym zapłacisz od nadwyżki ponad 85 528 zł 32% podatku.

Warto jednak pamiętać, że prowadząc działalność gospodarczą, możesz wliczać w koszty wszystkie wydatki związane z prowadzeniem tejże działalności gospodarczej. Potrzebujesz komputer, użytkujesz w firmie samochód? Wydatki na te cele możesz „wrzucić w koszty”. Jeśli są udokumentowane (np. fakturą), to obniżą księgowo twój dochód dzięki czemu zapłacisz mniejszy podatek.

Samozatrudnienie i podatek

Ten mechanizm pozwala przez pewien czas skutecznie obniżyć podatek osobom bardzo dobrze zarabiającym na etacie. Każdy kto planuje uruchomić własny biznes, przez kilka miesięcy ponosi wydatki na rozwój firmy. Jeśli nie będzie miał przychodów z tej działalności, a na etacie zarabia bardzo dużo, to z powodu możliwości łączenia tego dochodu, będzie można obniżyć opodatkowanie.

Etat i firma to bardzo dobry sposób na przetestowanie pomysłu biznesowego. To również możliwość sprawdzenia się w roli przedsiębiorcy. Odpowiedzenia sobie na pytanie, czy potrafimy poradzić sobie z rozliczeniami. To też dobry sposób na zbudowanie poduszki finansowej i lepsze przygotowanie do prowadzenia biznesu bez wsparcia pracą etatową.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie pracy 2023. Zobacz listę najważniejszych zmian

Początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023. 2023 rok obfituje w sporą liczbę...

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej

Dotacja z urzędu pracy może być dobrym źródłem finansowania na początku prowadzenia biznesu. Jeśli chcesz otworzyć firmę, warto zainteresować się tym, co oferują powiatowe...

Przedsiębiorca i OFE

Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja OFE nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!