Jak napisać czynny żal? Czy dotyczy podatków gminnych?

Czynny żal to jedno z praw podatnika, który pozwala uniknąć sporej odpowiedzialności za błędy popełnione przy rozliczaniu podatków. Czy czynny żal dotyczy też podatków gminnych, np. podatku od nieruchomości?

Sprawdź, jak złożyć czynny żal. W jakich przypadkach można go złożyć, a kiedy jest już za późno. Kiedy w ogóle nie działa? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Co to jest czynny żal?

Czynny żal to dobrowolne przyznanie się do błędów lub naruszenia przepisów podatkowych. Czynny żal można złożyć, jeśli nie zapłaciliśmy podatku w terminie albo też zapłaciliśmy go w złej wysokości. Może się też zdarzyć, że np. nie złożyliśmy odpowiedniej deklaracji podatkowej. Gdy złożymy czynny żal, mamy szansę uniknąć konsekwencji opóźnień.

Jak złożyć czynny żal?

Czynny żal może być złożony bezpośrednio w urzędzie, można też wysłać pismo listem poleconym albo elektronicznie. Złożenie czynnego żalu z zachowaniem wszelkich zasad pozwala uniknąć odpowiedzialności za błędy. W takiej sytuacji urzędnicy skarbowi lub celno-skarbowi odstępują od wymierzenia kary.

Kiedy czynny żal jest „ważny”

Czynny żal to zawiadomienie o popełnieniu czynu, który jest zabroniony. Podatnik samodzielnie i dobrowolnie składa go w urzędzie skarbowym. Razem ze złożeniem czynnego żalu trzeba dopełnić obowiązków, o których wcześniej się zapomniało.

Jeśli czynny żal dotyczy niezłożenia deklaracji, to niezwłocznie ją składamy. Gdy zawiadomienie dotyczy nieopłacenia podatku, trzeba natychmiast, razem ze złożeniem czynnego żalu taki podatek zapłacić.

CZYTAJ TAKŻE: Doradztwo podatkowa online. Czy doradca podatkowy może świadczyć usługi online?

Kto może złożyć czynny żal?

Prawo przewiduje kilka konkretnych sytuacji, w których można złożyć czynny żal. Chodzi tu np. o niezłożenie w terminie zeznania podatkowego, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, nierzetelnego wystawiania faktur, braku zapłaty lub zapłaty w nieodpowiedniej wysokości podatku dochodowego, lub podatku VAT, stosowania złych stawek VAT czy wyłudzenia należności cennej.

Kiedy nie można skorzystać z czynnego żalu?

Podstawowym założeniem czynnego żalu jest przyznanie się do działania niezgodnego z prawem, zanim urząd zainteresuje się naszymi przewinieniami. Czynny żal nic nie da, jeśli urzędnicy wezwali już podatnika do złożenia wyjaśnień albo gdy mają już dowody na to, że wykroczenie skarbowe lub przestępstwo zostało popełnione. Złożenie takiego dokumenty nie pomoże również w sytuacji, gdy już jest prowadzona kontrola.

Termin złożenia czynnego żalu

Czynny żal można złożyć w dowolnym momencie. Nie ma określonego terminu. Trzeba jednak pamiętać, że należy „wyprzedzić” urząd skarbowy. Jeśli urzędnicy mają już dowody na to, że coś zrobiliśmy niezgodnie z prawem, to mamy spory kłopot.

Jakich podatków dotyczy czynny żal?

Jak już wspomnieliśmy, czynny żal dotyczy przede wszystkim należności podatkowych i celnych. Tu jednak ważna uwaga. Chodzi o podatki odprowadzane bezpośrednio do urzędu skarbowego lub celnego, czyli podatków, które są zarządzane centralnie.

W przypadku podatków lokalnych np. koncesji za sprzedaż alkoholu, podatku od nieruchomości, czy innych podatków gminnych, czynny żal raczej nie będzie miał zastosowania. Można oczywiście go złożyć, ale jego skuteczność pod względem prawnym będzie żadna.

Wzór czynnego żalu

Nie istnieje jeden urzędowy wzór czynnego żalu. Za każdym razem trzeba takie pismo przygotować samodzielnie. Przykładowy wzór można pobrać tutaj.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!