Zmiany podatkowe od lipca 2022 roku

Zmiany podatkowe od lipca 2022 roku to nie tylko obniżenie podstawowej stawki podatku z 17% do 12% to podstawowa zmiana, która wchodzi w życie od 1 lipca. Oto garść informacji dla przedsiębiorców.

Polski Ład nie ułatwił życia przedsiębiorcom i księgowym. Zmiany podatkowe od lipca 2022 roku zostały wprowadzone szybko i bez szczegółowych konsultacji. Wprowadziły początkowo sporo chaosu. Kolejne elementy dodawano, a inne wykreślano. I tak od 1 lipca obowiązują nowe zapisy.

Najważniejsze zmiany podatkowe od lipca 2022 roku

Najważniejszą zmianą, to obniżka podstawowej stawki podatku z 17% na 12%. Dotyczy to wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody. Niezależnie od tego, czy otrzymują wynagrodzenie z umowy o pracę, zlecenia, dzieła, czy prowadzą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych albo są emerytami lub rencistami. Zachowana będzie kwota wolna od podatku, czyli 30 000 zł.

Nie ma już też  ulgi dla klasy średniej. Według ekspertów podatkowych takie rozwiązanie nie zaszkodzi podatnikom. Nawet gdyby uwzględnić ulgę dla klasy średniej w maksymalnej wysokości, to podatnik na tym nie traci. Co istotne, choć zmiany w przepisach obowiązują od 1 lipca 2022 r., to dotyczą całego roku, od początku 2022.

Zmiana stawki z 17% na 12%

Zmiana stawki z 17% na 12% w połowie roku powoduje, że efektywna stawka podatku przez cały rok to 14,5%. Od 1 lipca możliwa jest też zmiana sposobu opodatkowania. To ewenement, ponieważ do tej pory sposób opodatkowania trzeba było wybrać na początku roku.

Nie oznacza to jednocześnie, że takiej zmiany można dokonać w dowolny sposób. Możliwe jest jedynie przejście na skalę podatkową. To jednak powoduje, że każdy, kto zmieni opodatkowanie na skalę, będzie miał do dyspozycji pełną kwotę wolną od podatku. Sporo kontrowersji wzbudzało rozliczanie składki zdrowotnej.

Każdy, kto rozlicza się od lipca na zasadach ogólnych, nie może odliczyć składki zdrowotnej. Odliczenie możliwe jest przy innych sposobach rozliczania podatków. W przypadku podatku liniowego można odliczyć składki zdrowotne do kosztów prowadzenia. Podstawa opodatkowania zostanie obniżona o wysokość zapłaconych składek zdrowotnych, maksymalnie jednak do kwoty 8700 zł rocznie.

Ci, którzy płacą ryczałt mogą obniżyć przychód o połowę zapłaconych składek zdrowotnych. Rozliczanie kartą podatkową pozwala zmniejszyć opodatkowanie o 19% zapłaconych składek zdrowotnych.

Szczególnie korzystną zmianą jest brak konieczności podwójnego obliczania zaliczek. Takie coś funkcjonowało od początku roku. Warto odnotować też to, że samotni rodzice mogą rozliczyć się razem ze swoim dzieckiem. Jednocześnie znika ulga w kwocie 1500 zł.

Zdecydowanie rewolucyjne będzie wprowadzenie jednego terminu rozliczania podatku. Niezależnie od tego, czy rozliczamy się według skali podatkowej, czy „liniówką” albo też ryczałtem, każdy będzie musiał roczne zeznanie złożyć do 30 kwietnia. Do tej pory terminy były różne w zależności od tego, w jaki sposób się rozliczaliśmy.

Zmiany podatkowe wprowadzone 1 lipca to pierwsza taka sytuacja, gdy weszły w życie w połowie roku podatkowego.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!