Zmiany podatkowe od lipca 2022 roku

Zmiany podatkowe od lipca 2022 roku to nie tylko obniżenie podstawowej stawki podatku z 17% do 12% to podstawowa zmiana, która wchodzi w życie od 1 lipca. Oto garść informacji dla przedsiębiorców.

Polski Ład nie ułatwił życia przedsiębiorcom i księgowym. Zmiany podatkowe od lipca 2022 roku zostały wprowadzone szybko i bez szczegółowych konsultacji. Wprowadziły początkowo sporo chaosu. Kolejne elementy dodawano, a inne wykreślano. I tak od 1 lipca obowiązują nowe zapisy.

Najważniejsze zmiany podatkowe od lipca 2022 roku

Najważniejszą zmianą, to obniżka podstawowej stawki podatku z 17% na 12%. Dotyczy to wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody. Niezależnie od tego, czy otrzymują wynagrodzenie z umowy o pracę, zlecenia, dzieła, czy prowadzą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych albo są emerytami lub rencistami. Zachowana będzie kwota wolna od podatku, czyli 30 000 zł.

Nie ma już też  ulgi dla klasy średniej. Według ekspertów podatkowych takie rozwiązanie nie zaszkodzi podatnikom. Nawet gdyby uwzględnić ulgę dla klasy średniej w maksymalnej wysokości, to podatnik na tym nie traci. Co istotne, choć zmiany w przepisach obowiązują od 1 lipca 2022 r., to dotyczą całego roku, od początku 2022.

Zmiana stawki z 17% na 12%

Zmiana stawki z 17% na 12% w połowie roku powoduje, że efektywna stawka podatku przez cały rok to 14,5%. Od 1 lipca możliwa jest też zmiana sposobu opodatkowania. To ewenement, ponieważ do tej pory sposób opodatkowania trzeba było wybrać na początku roku.

Nie oznacza to jednocześnie, że takiej zmiany można dokonać w dowolny sposób. Możliwe jest jedynie przejście na skalę podatkową. To jednak powoduje, że każdy, kto zmieni opodatkowanie na skalę, będzie miał do dyspozycji pełną kwotę wolną od podatku. Sporo kontrowersji wzbudzało rozliczanie składki zdrowotnej.

Każdy, kto rozlicza się od lipca na zasadach ogólnych, nie może odliczyć składki zdrowotnej. Odliczenie możliwe jest przy innych sposobach rozliczania podatków. W przypadku podatku liniowego można odliczyć składki zdrowotne do kosztów prowadzenia. Podstawa opodatkowania zostanie obniżona o wysokość zapłaconych składek zdrowotnych, maksymalnie jednak do kwoty 8700 zł rocznie.

Ci, którzy płacą ryczałt mogą obniżyć przychód o połowę zapłaconych składek zdrowotnych. Rozliczanie kartą podatkową pozwala zmniejszyć opodatkowanie o 19% zapłaconych składek zdrowotnych.

Szczególnie korzystną zmianą jest brak konieczności podwójnego obliczania zaliczek. Takie coś funkcjonowało od początku roku. Warto odnotować też to, że samotni rodzice mogą rozliczyć się razem ze swoim dzieckiem. Jednocześnie znika ulga w kwocie 1500 zł.

Zdecydowanie rewolucyjne będzie wprowadzenie jednego terminu rozliczania podatku. Niezależnie od tego, czy rozliczamy się według skali podatkowej, czy „liniówką” albo też ryczałtem, każdy będzie musiał roczne zeznanie złożyć do 30 kwietnia. Do tej pory terminy były różne w zależności od tego, w jaki sposób się rozliczaliśmy.

Zmiany podatkowe wprowadzone 1 lipca to pierwsza taka sytuacja, gdy weszły w życie w połowie roku podatkowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!