Jaki podatek zapłacę? Jak policzyć podatek?

Przedsiębiorca, w przeciwieństwie do pracownika etatowego, musi rozliczać podatki na bieżąco, a nie tylko raz w roku przy okazji składania rocznego rozliczenia. Skąd wiadomo, ile trzeba zapłacić i jak obliczyć ten podatek?

Pracownik zatrudniony na etacie lub na podstawie umowy cywilnoprawnej nie musi rozliczać podatków co miesiąc czy co kwartał. Rozlicza je pracodawca lub zleceniodawca (w zależności od rodzaju umowy). Przedsiębiorca musi podatki rozliczyć samodzielnie. Mało tego. Musi to robić co miesiąc lub co kwartał, płacąc zaliczki na podatek dochodowy. Skąd wiadomo ile zapłacić?

Forma opodatkowania

O ile pracowników pracodawca musi rozliczać według jednej formy opodatkowania (skala progresywna), o tyle przedsiębiorcy mają do wyboru ich kilka. Zdecydowanie najprostszy jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawka procentowa podatku zależy od rodzaju działalności, jaką prowadzisz, a także od tego rodzaju zrealizowanej usługi lub sprzedanego towaru. Lista stawek ryczałtowych zależnych od konkretnej działalności znajduje się w tym materiale Tabela stawek ryczałtu 2022 r. Jak rozliczyć ryczałt – Mała Księgowość (rp.pl)

Mamy też oczywiście skalę progresywną i podatek liniowy, który jest stały i wynosi 19%. Skala progresywna to 17% dla dochodów do 120 000 zł (minus 5100 zł). Powyżej tej kwoty płacimy 32% od nadwyżki ponad 120 000 zł.

Jak policzyć podatek?

Jak już wspomnieliśmy, najłatwiej będzie policzyć podatek przy rozliczeniu ryczałtowym. Sumujemy po prostu wszystkie przychody z danego miesiąca i płacimy podatek zgodnie ze stawką procentową przynależną dla określonej działalności. W przypadku ryczałtu nie są ważne koszty, które poniosłeś w działalności. Liczy się przychód.

W przypadku podatku progresywnego czy liniowego „do gry” wchodzą koszty działalności, a także składki ZUS. Sprawa nie jest jednak tak skomplikowana, jak się wydaje.

Jeśli przedsiębiorca decyduje się samodzielnie prowadzić księgowość i regularnie dodaje do systemu dokumenty księgowe, to zyskuje na tym, że system podaje mu na bieżąco symulację wysokości podatku, który będzie trzeba zapłacić.

I to zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT (o ile jest czynnym podatnikiem VAT). Nie trzeba więc samemu wyliczać podatku. Jedynym obowiązkiem jest właściwe opisanie wgranego do systemu dokumentu.

System nie dość, że pomoże na koniec miesiąca wyliczyć realną wartość podatku, to na dodatek stworzy deklaracje, które trzeba będzie w określonych wypadkach wysłać do urzędu. Zamieni też wszystkie wyliczenia w plik JPK VAT, który zostanie przekazany do urzędu.

Skąd wiadomo, ile podatku trzeba zapłacić?

Podstawą do tego, żeby podatek został dobrze obliczony, jest dodawanie wszystkich dokumentów księgowych do systemu i to w miarę regularnie, a nie tylko raz w miesiącu. Wtedy będziemy zawsze wiedzieć o tym, ile będzie trzeba zapłacić podatku.

System samodzielnie liczy też składki ZUS i wszystkie inne zobowiązania.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!