Biała Lista Podatników VAT – co zrobić, gdy kontrahenta na niej nie ma?

Biała Lista Podatników powstała po to, by ograniczyć oszustwa związane z podatkiem VAT. Co jednak zrobić, gdy kontrahenta nie ma na tej liście?

Biała Lista to specjalny rejestr płatników VAT. W rzeczywistości jest to zbiór rachunków bankowych. Każdy przedsiębiorca, który jest czynnym płatnikiem VAT, ma obowiązek zgłosić rachunek bankowy do rejestru – białej listy. Jeśli dokonujemy płatności na konto kontrahenta, trzeba sprawdzić koniecznie, czy rachunek bankowy jest wpisany na białą listę.

Co zawiera Biała Lista Podatników?

Biała Lista Podatników VAT zawiera dokładną nazwę podatnika, NIP, REGON, PESEL albo numer KRS. W rejestrze znajduje się również adres siedziby. Dodatkowo znajdziemy tam też spis rachunków bankowych przypisanych do danej firmy.

Każdy przedsiębiorca musi skontrolować, czy rachunek, na który dokonuje płatności, znajduje się na liście podatników. Jeśli nie sprawdzimy tego, to grożą nam sankcje.

Jeżeli rachunku bankowego twojego kontrahenta nie ma na białej liście podatników, warto skontaktować się z nim i zapytać, czy dokonał zgłoszenia. Jeśli tego nie zrobił, powinien to zrobić jak najszybciej.

Co grozi za to, że nie zapłaciłem na rachunek z białej listy?

Jeśli przedsiębiorca dokona płatności o wartości wyższej niż 15000 zł na inny rachunek niż ten wskazany w rejestrze, to nie może zaliczyć tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku rozliczenia podatku VAT ponosi wtedy solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą.

Jeśli w ciągu 14 dni od przelewu na złe konto (czyli takie, które nie jest zgłoszone do Białej Listy Podatników) zgłosimy ten fakt urzędowi skarbowemu, to będziemy mogli uniknąć sankcji. Takiego zgłoszenia trzeba dokonać na druku ZAW-NR do naczelnika urzędu skarbowego.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest Biała Lista Podatników?

Sankcje polegają więc przede wszystkim na tym, że odpowiada się solidarnie całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe kontrahenta.

Serwis opierający się na rejestrze białej listy jest aktualizowany raz dziennie.

Jak już wspominaliśmy, zapłata na konto, które nie jest na białej liście, grozi konsekwencjami. Jeśli jednak to się już zdarzyło, trzeba zmniejszyć koszt uzyskania przychodów albo też zwiększyć przychody.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Podsumowując, uniknięcie kary za wpłatę na rachunek jest możliwe tylko wtedy gdy będziemy weryfikować, czy rachunek znajduje się na Białej Liście Podatników. Gdy okaże się, że nie ma go na tej liście, to musimy to szybko zgłosić urzędowi skarbowemu. Wtedy nie będą grozić nam sankcje.

Warto pamiętać, że wiele systemów bankowych ma już funkcję, która pozwala na bieżąco, przy realizacji każdego firmowego przelewu sprawdzić, czy kontrahent jest na białej liście podatników.

Wystarczy najczęściej wpisać tylko numer NIP kontrahenta, a system sprawdzi aktualność danych w rejestrze. Jeśli go nie ma, system bankowy nas o tym poinformuje.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!