Jak poprawić zdolność kredytową?

Jak poprawić zdolność kredytową i uzyskać lepsze warunki kredytowania? Czy branie małych pożyczek by w przyszłości mieć lepsze warunki to dobre rozwiązanie?

Dobra zdolność kredytowa to podstawa, by uzyskać kredyt. Jak popracować nad zdolnością kredytową i dlaczego nie zawsze możemy dostać kredyt, choć sporo zarabiamy?

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to możliwość spłaty zobowiązania zaciągniętego w banku. Mówiąc inaczej, zdolność kredytową posiadamy w chwili, by będziemy w stanie spłacać raty kredytu, który chcemy zaciągnąć. Ze względu na to, że każdy bank liczy zdolność zupełnie inaczej, może się okazać, że przy tych samych założeniach, dwie instytucje finansowe mogą nam zaproponować zupełnie inne warunki kredytowe.

Jak poprawić zdolność kredytową? Dochody

Na zdolność kredytową wpływa wynagrodzenie. Z perspektywy banku najlepiej, jeśli kredytobiorca uzyskuje dochody z tytułu umowy o pracę. Statystycznie rzecz ujmując, ma największe szanse na uzyskanie kredytu.

Inne kredyty a zdolność kredytowa

Jednak największy udział w ocenie zdolności kredytowej mają wydatki kredytobiorcy i raty innych kredytów. Przede wszystkim bank będzie sprawdzał ile osób ma na utrzymaniu kredytobiorca.

Jeśli do kredytu przystępują małżonkowie bez dzieci, to przy tych samych zarobkach w porównaniu do małżonków z dziećmi, ci pierwsi będą mieli lepszą sytuację. Szczególnie że z dużym prawdopodobieństwem będą wnioskować o kredyt na mniejszą kwotę. Bo i potrzeby będą mieli mniejsze.

Do tego wszystkiego trzeba będzie sprawdzić obciążenie kredytami bankowymi. Jeśli kredytobiorca ma już jakieś zobowiązania, bank sprawdzi wysokość obecnie płaconych rat. Każda karta kredytowa, czy debet w rachunku (nawet jeśli z nich nie korzystamy), obniżają naszą zdolność kredytową. Jeśli więc zależy nam na poprawie zdolności kredytowej, to warto jak najszybciej zamknąć zobowiązanie.

Zdolność kredytową można też poprawić, wydłużając okres kredytowania. Oczywiście zapłacimy sumarycznie więcej odsetek, ale zdecydowanie obniżymy ratę miesięczną. A to pozwoli uzyskać lepszą zdolność kredytową.

Na poprawę zdolności kredytowej może też mieć wpływ liczba kredytobiorców. Jeśli zdecydujemy się do niego przystąpić nie tylko ze współmałżonkiem, ale np. z rodzicami, to znacząco poprawimy swoją sytuację, ubiegając się o kredyt.

Raty równe, czy malejące

Raty równe są zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem z perspektywy zdolności kredytowej. Dlaczego? Co miesiąc płacimy równą ratę, choć stosunek kapitału do odsetek jest tu zdecydowanie różny. W przypadku raty malejącej, kapitał do spłaty jest co miesiąc taki sam. Zmniejszać się za to będzie oprocentowanie.

Jaki to ma wpływ na zdolność? A taki, że w przypadku rat malejących pierwsze raty będą zdecydowanie wyższe niż w przypadku rat równych. To wszystko sprawia, że musimy mieć wyższą zdolność kredytową, czy móc taki kredyt spłacać.

Jak poprawić zdolność kredytową? Historia kredytowa

Zdolność kredytowa to również to jaka jest historia w BIK. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane o wszystkich zobowiązaniach wobec banków, SKOK-ów czy firm pożyczkowych. Jeśli wiec dane o spłacie jakiegoś zobowiązania są nieaktualne, od razu zgłoś się do BIK, żeby to skorygować.

Trzeba to zrobić szybciej niż bank. Najlepszym sposobem na dobrą zdolność kredytową jest spłacanie w terminie wszystkich zobowiązań i niebranie zbyt wielu kredytów, a co za tym idzie kredytowaniem jednego zobowiązania drugim.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!