Czy dziecko może mieć udziały w firmie?

Czy dziecko, osoba nieletnia może mieć udziały w firmie? Czy można przekazać dziecku firmę w darowiźnie?

Część przedsiębiorców chce przekazać udziały w spółce swoim niepełnoletnim dzieciom. Choć wiedzą, że czynności prawnych mogą dokonywać wyłącznie osoby pełnoletnie, to przypuszczają, że skoro przekroczenie 13 lat przez dziecko daje możliwość ograniczonych czynności prawnych, pojawia się pytanie, czy da się przekazać udziały w firmie dziecku.

Przekazanie udziałów dziecku

Śmierć jednego z rodziców lub po prostu chęć przekazania części majątku jeszcze za życia. Powody przekazania udziałów w firmie dziecku mogą być różne. Czasem jest to po prostu chęć ucieczki przez rodziców od problemów finansowych. Sami chcą prowadzić firmę, ale tak by jej właścicielem było dziecko.

Niezależnie od tego, czy wspólnikiem dziecko zostaje przy okazji otrzymania spadku, czy też samodzielnej darowizny, warto poznać kilka aspektów takiego działania.

Udziały w firmie – darowizna dla dziecka

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule wydaje się prosta. Dziecko może mieć udziały w firmie, o ile umowa spółki nie wskazuje na żadne ograniczenia w tym zakresie. Zdarza się bowiem zapis w umowie spółki, że każdy z udziałowców musi mieć przynajmniej 18 lat. Jeśli takiego ograniczenia nie ma, dziecko będzie mogło mieć udziały.

Ważniejszym aspektem jest to, kto zostanie ustanowiony reprezentantem dziecka, które przejęło udziały. Wszystko dlatego, że jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat, nie ma zdolności do czynności prawnych. Nie może też zawierać żadnych umów. Dlatego, jeśli dziecko otrzymuje darowiznę, to w jego imieniu działają rodzice lub inne osoby, które są przedstawicielami ustawowymi.

Dziecko, które ukończyło 13 lat – udziały w firmie

Jeśli dziecko skończyło 13 lat, to ma już ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Gdy więc otrzyma coś w darowiźnie (np. udziały w spółce), to może taką darowiznę, małoletni przyjąć samodzielnie albo poprzez rodziców, którzy są jego ustawowymi przedstawicielami.

Jeśli małoletni chce przyjąć w darowiźnie udziały samodzielnie, to nie jest potrzebna do tego zgoda rodziców. Dlaczego? Rodzice muszą wyrazić zgodę wyłącznie wtedy, gdy małoletni zaciąga zobowiązanie, a przyjęcie darowizny nie jest zaciągnięciem zobowiązania.

Wynika z tego, że małoletni może być przedsiębiorcą, gdy otrzyma firmę w darowiźnie. I w określonych przypadkach może taką darowiznę przyjąć samodzielnie. Jeśli dziecko ma zostać wspólnikiem spółki, która dopiero powstaje (zawiązuje się), to może to zrobić, ale tylko poprzez ustawowych przedstawicieli. W takiej sytuacji konieczne może być zgoda sądu opiekuńczego. Gdy jej nie uzyskamy, cała transakcja może być uznana nieważną.

Wniosek do sądu opiekuńczego w imieniu dziecka składają oboje rodzice albo jeden z nich. Sąd musi też poprosić o wyrażenie stanowiska w tej sprawie obojga rodziców. W postanowieniu sąd wyznacza rodzaj czynności, których może dokonać małoletni. W sprawę zaangażowany jest też kurator. Chodzi o to, by nie doszło do sytuacji, w której ryzyko dla dziecka jest zbyt duże.

Zupełnie inaczej będzie z zarządzaniem spółką. W takiej sytuacji małoletni musi podejmować decyzje poprzez opiekuna ustawowego. I tak aż do osiągnięcia pełnoletności.

Dywidenda dla nieletniego

Jeśli małoletni jest udziałowcem spółki, ma oczywiście prawo do dywidendy. Małoletni może takimi dochodami rozporządzać bez zgody opiekuna ustawowego. No, chyba że sąd opiekuńczy zdecyduje inaczej.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Kwalifikowany podpis elektroniczny na polskim rynku

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Na to pytanie odpowiedzi szuka coraz więcej osób, jako że usługi zaufania stają się coraz bardziej powszechne. Nic dziwnego, korzystanie...

Jak przebiega kontrola ZUS L4? Kiedy można się spodziewać kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego?

Pracodawca może podejrzewać, że jego pracownik, który poszedł na „chorobowe”, w rzeczywistości ma się dobrze, a nawet wykonuje dodatkową pracę zarobkową. Zawiadomi ZUS, a...

Podpis elektroniczny PDF. Jak podpisać dokument PDF e-podpisem?

Podpis elektroniczny to narzędzie, które zrewolucjonizowało świat administracji i biznesu. Pozwala ono na w pełni zdalny obieg dokumentów, co znacznie usprawnia i ułatwia ten...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!