Jak przechowywać paliwo? Czy mogę zrobić magazyn paliwa w firmie?

Coraz bardziej niepewne czasy skłaniają wielu przedsiębiorców do zastanowienia się jak przygotować zapasy brakujących komponentów. Wśród nich pojawia się paliwo. Jak przechowywać paliwo? Czy można samodzielnie zrobić sobie magazyn paliwa?

Na początku koronawirusowej paniki, paliwo było bardzo tanie. Spadające zapotrzebowania na podróże, ograniczona mobilność spowodowała gigantyczne spadki cen. Aktualnie sytuacja ekonomiczna jest wciąż napięta, a rynek rozchwiany. Choć na spadki cen paliwa trudno liczyć, warto zastanowić się nad gromadzeniem zapasów, bo przecież może być jeszcze drożej. I tu pojawia się pytanie, czy można samodzielnie magazynować paliwo? Jak przechowywać paliwo?

Czy można przechowywać paliwo?

Zanim odpowiemy na to pytanie garść teorii. Nowoczesne paliwa, które są dostępne aktualnie na stacjach benzynowych to mieszanki różnych składników chemicznych. Nie są tak jednorodne, jak paliwa produkowane jeszcze kilkanaście lat temu.

Taki skład powoduje, że ważność paliwa jest ograniczona. Ocenia się, że powinniśmy je zużyć w ciągu maksymalnie 6 miesięcy. Wszystko dlatego, że składniki zawarte w paliwie mogą się rozwarstwić, a to powoduje, że nawet jeśli będzie to paliwo z jednego pojemnika, to jego właściwości mogą być różne.

Jeśli więc przechowujemy paliwo, to dobrze jest od czasu do czasu je wymieszać. I tu dochodzimy do kwestii pojemników.

CZYTAJ TAKŻE: Krajowy System E-faktur. Czym różni się od e-faktury?

Jak przechowywać paliwo?

Wiele osób uważa, że najlepsze do przechowywania paliwa są metalowe kanistry, znane od lat. Okazuje się jednak, że nowoczesne paliwa mają taki skład, który może spowodować korodowanie metalowych zbiorników.

Właśnie dlatego eksperci radzą pojemniki z tworzyw sztucznych. Oczywiście certyfikowany do przechowywania paliwa. Trzeba też pamiętać, by zbiornik był szczelnie zamknięty. Gdy nie zrobimy tego dokładnie, do zbiornika może dostać się woda. Część składników może też odparować.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Gdzie przechować paliwo?

Do tej pory rozważaliśmy możliwość przechowania niewielkich zapasów paliwa. Jeśli mamy kilka kanistrów, to trzeba wiedzieć, że nie można ich trzymać w miejscu, w którym jest gromadzona żywność.

Wszystkie materiały, z których zrobione są kanistry, muszą być trudno palna. Paliwo może być przechowywane tylko wtedy gdy jest to konieczne do eksploatacji pojazdu. Co istotne, wyłącznie w opakowaniach przeznaczonych dla obrotu detalicznego.

Jeśli garaż ma mniej niż 100 metrów kwadratowych i jest wolnostojący, można przechowywać w nim maksymalnie 200 l oleju napędowego albo benzyny. Jeśli garaż jest wbudowany w bryłę budynku, to można przechować maksymalnie 60 litrów paliwa.

Paliwo na zapas w firmie

Można sobie wyobrazić, że firma chce zabezpieczyć większe ilości paliwa. W takim przypadku możliwe jest stworzenie własnego mini magazyny paliwa. Jeśli przechowujemy paliwo na własne cele, to trzeba do tego używać tzw. zbiorników dwupłaszczyznowych. Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać paliwo pamiętaj, że pojemność takich zbiorników nie może być większa niż 5000 litrów.

Warto wiedzieć, że takie zbiorniki nadzoruje Urząd Dozoru Technicznego. To ten sam urząd, który kontroluje wybrane maszyny, takie jak np. podnośniki samochodowe, czy windy załadowcze samochodów. Jeśli stworzymy sobie mini magazyn paliwa, będzie trzeba regularnie przechodzić przeglądy UDT urządzeń, w których gromadzimy paliwo.

Jak widać, na potrzeby firmy można zabezpieczyć sobie nie więcej niż 5000 litrów paliwa.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!