Co to jest umowa zlecenia? Kiedy ją podpisać?

Co to jest umowa zlecenia? Jest bardzo popularna. I to mimo tego, że wynagrodzenie z umowy zlecenie zależy od tego, ile wynosi minimalna pensja. Kiedy więc warto taką umowę podpisać? Czy to się opłaca?

Umowa zlecenie najczęściej jest alternatywą dla umowy o pracę. Z perspektywy pracodawcy umowa zlecenie może okazać się korzystniejsza niż „etat”. Jak każde rozwiązanie, także i to ma swoje wady. Jakie?

Co to jest umowa zlecenia według kodeksu pracy?

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Mówiąc prościej, zapisy tej umowy odnoszą się do kodeksu cywilnego, a nie kodeksu pracy. Oznacza to, że osoba, która podpisała umowę, zlecenie pod względem formalnym nie jest pracownikiem.

W związku z tym nie ma prawa do żadnych świadczeń, które przysługują zgodnie z kodeksem pracy. Właśnie dlatego umowa zlecenie dla pracodawcy jest tańsza w porównaniu do umowy o pracę. Dodatkowo zapewnia większą elastyczność.


Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Kim jest zleceniobiorca?

Osoba, która podpisuje umowę zlecenie, nie jest pracownikiem. Określa się ją mianem zleceniobiorcy. Zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać określone czynności, za co otrzyma wynagrodzenie. Choć musi te czynności wykonać z należytą starannością, nie odpowiada za końcowy efekt.

Powoduje to również to, że nie między zleceniobiorcą a zleceniodawcą stosunku pracy. Nie istnieje więc żadna podległość służbowa, a co za tym idzie, nie ma sankcji, jakie można zastosować w przypadku prawa pracy. Zleceniobiorca nie ma też określonych norm pracy. Jedyne, za co jest odpowiedzialny to to, by wykonać określony w umowie zakres prac.

CZYTAJ TAKŻE: Okres wypowiedzenia. Ile trwa i jak się go ustala?

Zleceniobiorca nie musi przychodzić więc do pracy każdego dnia. Zadania może wykonywać w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu i czasie.

Kto to jest zleceniodawca?

Zleceniodawca kojarzy się nam przede wszystkim z przedsiębiorcą. Warto wiedzieć, że zleceniodawcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (firma). To on zleca wykonanie konkretnych czynności.

Co ważne, nie muszą się kończyć jakimś efektem (tak jak to jest w umowie o dzieło). Po stronie zleceniobiorcy leży takie sformułowanie umowy i zakres czynności dla zleceniobiorcy, by nie można było tego uznać za umowę o pracę. Mówiąc inaczej, nie można wymagać podległości albo wyznaczać norm czasu pracy.

Kiedy podpisać umowę zlecenie?

Wiesz już, co to jest umowa zlecenia, ale kiedy się opłaca? Umowa zlecenie będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie elastyczność. Z perspektywy właściciela firmy umowa zlecenie powoduje, że można zatrudnić do pracy osobę taniej, niż oferując umowę o pracę.

Trzeba jednak pamiętać, że umowa zlecenie wymaga opłacenia składki ZUS. W związku z tym ograniczenie kosztów nie musi być optymalne. Chyba że zatrudnia się studentów. Jeśli nie mają więcej niż 26 lat, to nie trzeba płacić składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Jeśli zależy nam jako przedsiębiorcom na zawarciu umowy zlecenia, warto poinformować zleceniobiorcę o obowiązku informowania o wszystkich podpisanych umowach z innymi zleceniodawcami. O tego zależy bowiem wysokość rozliczonych składek ZUS od umowy.

Co to jest umowa zlecenia umowa na czas nieokreślony?

Umowa zlecenie zwykle podpisywana jest na określony czas. Może się jednak zdarzyć, że będziemy chcieli, by jakieś czynności były wykonywane stale. Podpisanie takiej umowy jest możliwe, ale trzeba liczyć się z ryzykiem uznania jej za umowę o pracę.

Umowa zlecenie i urlop

Umowa zlecenie nie daje możliwości otrzymania płatnego urlopu. Nie ma też obowiązku przeprowadzania badań kontrolnych. Co ważne, umowa zlecenie musi być bardzo szczegółowa.

Co to jest umowa zlecenia? Wzór

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Znaczy to, że zapisy takiej umowy mogą być praktycznie dowolne, stosują zasadę swobody umów.

Podatki – umowa zlecenie

Oczywiście od umowy zlecenia odprowadzić trzeba zaliczki na podatek dochodowy, a także – w wybranych przypadkach – składki na ZUS.

Umowa zlecenie nie zalicza się do stażu pracy. Nie daje też gwarancji zatrudnienia. Można ją w każdym momencie wypowiedzieć, jeśli nie uregulowano dokładnie kwestii wypowiedzenia.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!