Zatrudnienie pracownika z Ukrainy

Specustawa, która została uchwalona w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, pozwala zatrudniać obywateli Ukrainy znacznie łatwiej niż wcześniej. Jak wygląda zatrudnienie pracownika z Ukrainy?

Przede wszystkim chodzi o uproszczenie zasad zatrudniania pracowników z Ukrainy. To główny cel specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy – specustawa

Ze względu na fakt, że Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, jej obywatele mogą być zatrudniani w Polsce (i innych krajach UE) jak obcokrajowcy z państw trzecich. Do podjęcia pracy potrzebny jest legalny pobyt, a także zezwolenie na pracę. I nawet, wtedy gdy obywatel Ukrainy chce pracować np. na umowę zlecenie.

Dokumentem, który potwierdza legalny pobyt, jest wiza krajowa, którą wydaje się maksymalnie na rok. Zezwolenie na pobyt pozwala na uzyskanie karty pobytu i ruch bezwizowy. Na legalny pobyt pozwala też status uchodźcy. Warto jednak wiedzieć, że uzyskanie takiego statusu może trwać nawet rok.

Na mocy specustawy, każdy obywatel Ukrainy, który wjechał do naszego kraju nie wcześniej niż 24 lutego 2022, może legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. W każdym innym przypadku obywatel Ukrainy musi złożyć wniosek o rejestrację swojego pobytu w ciągu 60 dni od wjazdu do Polski. Obywatel Ukrainy, który spędzi w Polsce 18 miesięcy, będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na pobyt czasowy. Będzie ważne 3 lata.

Specustawa pozwala obywatelowi Ukrainy podjąć pracę bez konieczności uzyskiwania zezwolenia. Jeśli pracodawca chce zatrudnić Ukraińca w tym trybie, powinien w ciągu 14 dni od podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiadomić urząd pracy. W zgłoszeniu trzeba podać dane pracownika i rodzaj powierzonej mu pracy. Dane te przesyłane są do inspekcji pracy, straży granicznej, a także do ZUS-u lub KRUS-u.

Jak zatrudnić Ukraińca?

Pracodawca, który ma zamiar zatrudnić Ukraińca, składa oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Chęć zatrudnienia takiej osoby składa się w urzędzie pracy. Wystarczy więc oświadczenie, że chcemy zatrudnić pracownika z Ukrainy i gotowe. W oświadczeniu trzeba podać stawkę wynagrodzenia, rodzaj umowy, miejsce pracy, wymiar pracy, a także okres, na jaki chcemy zatrudnić pracownika.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 245 61 05 można poznać sposoby składania ofert bezpośrednio do urzędów pracy, a co za tym idzie zatrudniania naszych wschodnich sąsiadów. Wadą tego rozwiązania jest to, że działa ona jedynie od poniedziałku do piątku, między 9:00 a 15:00. W tych godzinach będzie można połączyć się z ekspertami, którzy przeprowadzą pracodawcę przez formalności i doradzą najlepsze rozwiązanie.

Osoba, która zadzwoni na wskazany wyżej numer, będzie miała do wyboru dwa tematy rozmowy. Cyfrę „1” powinny tonowo wybrać ci pracodawcy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ofertach składanych do urzędów pracy. Wybór „2” to ścieżka do uzyskania informacji prawnych i organizacyjnych związanych z zatrudnieniem obywatela lub obywatelki Ukrainy w swojej firmie.

Infolinie wspiera także zespół obsługujący informacyjny adres mailowy pracaua@mrips.gov.pl. Również tam można przesyłać swoje pytania.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!