Czy darowizna podlega VAT? Jaki jest VAT od darowizny?

Jeśli przedsiębiorca przekazuje lub przyjmuje darowiznę, może rozważać, czy darowizna podlega opodatkowaniu VAT. Sprawdź, jak wygląda kwestia: darowizna firmy a VAT. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, jaki jest VAT od darowizny.

Rozpatrując kwestię darowizny, często zastanawiamy się, czy musimy zapłacić podatek dochodowy, w jaki sposób zgłosić taką darowiznę i komu? Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że jeśli darowiznę przeprowadzimy w kręgu osób najbliższych, to nie trzeba takiej darowizny opodatkować. Jaki jest VAT od darowizny w innych przypadkach?

Opodatkowanie darowizny

No dobrze, a co w przypadku darowizny od przedsiębiorcy? Oprócz kwestii podatku dochodowego ważna jest tu sprawa podatku VAT. Bo sporo produktów i usług musi być rozliczonych z uwzględnieniem podatku VAT. Czy w związku z tym darowiznę taką musimy rozliczać z uwzględnieniem podatku VAT?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw sprawdzić, co z definicji jest opodatkowane VAT. I tak zgodnie z ustawą o VAT, jeśli odpłatnie dostarczamy komuś towar, to na pewno będzie on opodatkowany VAT. Podobnie będzie w przypadku przekazania nieodpłatnego.

Najczęściej nieodpłatnie przedsiębiorca może przekazać towary na cele osobiste swoje lub pracowników. Nierzadko darowizna taka trafia do byłych pracowników albo udziałowców. Podatek VAT trzeba będzie rozliczyć również przy każdej innej darowiźnie, jeśli wcześniej towar ten pozwalał na obniżenie podatku VAT zapłaconego do urzędu. Mówiąc inaczej, jeśli kupując ten towar, odliczyliśmy VAT.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Darowizna a VAT

Ogólna zasada dotyczy więc sytuacji, w której darowany przedmiot lub usługa podlega rozliczaniu VAT. Jeśli istnieje prawo do odliczania VAT, to z definicji darowizna powinna być obłożona podatkiem VAT. I nie jest ważne, czy przedsiębiorca odliczył VAT, czy nie.

Darowizna podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli w momencie nabycia, importu lub wytworzenia przedmiotu darowizny darczyńcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W związku z tym każda darowizna jest traktowana jako przekazanie produktu, czyli jego dostawa. W tym przypadku ważne jest pojęcie dostawy. To zgodnie z prawem możliwość dysponowania produktem, a niekoniecznie przekazanie własności. W momencie dostarczenia produktu możemy już mówić o darowiźnie.

Wszystko dlatego, że ustawa o VAT całkiem inaczej niż kodeks cywilny pojmuje dostawę. I tak przeniesienie własności nie jest tożsame z dostawą.

Darowizna firmy a VAT

Mówiąc o darowiźnie, zazwyczaj mamy na myśli różnego rodzaju towaru, może nawet samochód. Ważną kwestią jest to, jak opodatkowana jest darowizna firmy. Czy zapłacisz podatek, przekazując komuś swoje przedsiębiorstwo? Otóż zbycie przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu VAT. Dotyczy to jednak jedynie przypadku, w którym przekazujemy w darowiźnie całą firmę, a nie tylko niektóre jej elementy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!