Koszt stanowiska pracy. Ile kosztuje przygotowanie stanowiska pracy?

Czym jest koszt stanowiska pracy? Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę podczas jego obliczania. Jak należy wyposażyć stanowisko pracy, aby nadawało się dla pracownika?

Wielu osobom wydaje się, że koszt stanowiska pracy to bardzo duży wydatek, który może być liczony nawet w dziesiątkach tysiącach złotych. Owszem, w sporadycznych sytuacjach jest to zgodne z prawdą, jednak w większości przypadków koszt utworzenia stanowiska pracy jest bardzo niski, a wręcz… zerowy. Jak to możliwe?

Profesjonalnie urządzone stanowisko pracy

Na miejsce pracy trzeba patrzeć w sposób całościowy. Warto rozpocząć od biurka oraz od odpowiedniego krzesła. To pierwsze powinno być przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Musi zapewniać pracownikowi odpowiednio dużo miejsca na nogi, by mógł wygodnie usiąść, bez obaw o to, że przez długi czas postawa ciała będzie nieprawidłowa.

Z roku na rok rośnie cena sprzętów, które dają możliwość regulacji wysokości blatu biurka. Można wybrać sprzęty, które oferują tryb regulacji elektronicznej, co z kolei wymaga zapewnienia stałego dopływu prądu, jednak wciąż można też kupić biurka, gdzie regulacja wysokości odbywa się ręcznie, wystarczy tylko pokręcić pokrętłem, które zwykle ulokowane jest przy lewej i przy prawej nodze konstrukcji.

To świetne, bardzo wygodne rozwiązanie, które oczywiście wpływa na koszt stanowiska pracy, ale też znacznie zwiększa komfort. Kolejna kluczowa kwestia, to wybór odpowiedniego fotelu. Powinien mieć stabilne, regulowane, podparcie lędźwiowe, a także zagłówek. Możliwość regulacji wysokości siedziska to w zasadzie standard, więc warto i o tym rozwiązaniu pamiętać.

Pamiętajmy o tym, że podczas pracy przy komputerze, nogi pracownika powinny być umieszczone na podłodze idealnie płasko. Zapewnia to o wiele lepszy przepływ krwi w organizmie, a także dodatkowo uwalnia nasze dolne kończyny od dużego napięcia mięśniowego. Łączny koszt, dobrego biurka oraz fotela, który będzie pomagał nam utrzymać prawidłową postawę ciała, zamyka się w kwocie zbliżonej do 2000-3000 złotych, w zależności od tego, czy postawimy na biurko z regulacją wysokości, czy nie.

Urządzenia elektryczne a stanowisko pracy

Bez wątpienia dużą rolę warto poświęcić komputerowi. Można zdecydować się na tradycyjny komputer PC („skrzynia” + monitor) lub na laptopa. To drugie urządzenie z roku na rok zyskuje sobie coraz więcej fanów, w czym spory udział ma pandemia COVID-19. W razie przejścia na pracę zdalną, takie urządzenie można szybko zabrać do domu i kontynuować zleconą przez przełożonego pracę.

Warto zapewnić też szybki dostęp do drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. To nie musi znajdować się na biurku pracownika. Wystarczy, że będzie znajdować się w jego dziale. Uśredniony koszt zakupu komputera, który powinien sprawdzić się w tradycyjnej pracy biurowej, waha się między 2500 a 3000 złotych. Dla branż specjalistycznych może to być kwota o wiele wyższa.

Koszt stanowiska pracy – jak go pokryć?

Nie każda firma ma 5-6 tysięcy złotych, by z marszu wyposażyć pracownika w optymalny sprzęt do pracy. Rosnące obciążenia podatkowe dają się wielu firmom we znaki. Trudno dziwić się temu, że podmioty gospodarcze szukają oszczędności, by spełnić coraz bardziej rygorystyczne wymagania prawne, na przykład te związane z podwyżką pensji minimalnej.

Dobrym pomysłem wydaje się skorzystanie z oferty wsparcia od Powiatowego Urzędu Pracy. Wciąż można uzyskać pełną rekompensatę za urządzenie stanowiska pracy dla nowego członka zespołu po spełnieniu kilku prostych wytycznych, na przykład zatrudnienia takiej osoby na umowę o pracę i niezwolnienie jej przez określony czas. Oznacza to, że w kieszeni firmy może zostać całkiem sporo pieniędzy, jakie można zainwestować w inne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Przeczytaj więcej o kosztach w firmie.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!