Zaawansowana i kwalifikowana pieczęć elektroniczna

Zaawansowana i kwalifikowana pieczęć elektroniczna jest tym samym co standardowa pieczątka. W związku z tym pojawia się pytanie, czy trzeba przyjąć dokument opatrzony pieczęcią elektroniczną.

Zaawansowana i kwalifikowana pieczęć elektroniczna może być używana przez podmioty, które mają osobowość prawną. I właśnie to jest podstawową różnicą między pieczęcią elektroniczną a podpisem elektronicznym. Sprawdź, czym różnią się jej różne rodzaje.

Wiarygodność pieczęci

Warto wiedzieć, że pieczęć elektroniczna nie jest tym samym, co podpis elektroniczny. Pieczęć elektroniczna stosowana jest jako potwierdzenie dokumentów firmowych, a podpis elektroniczny jest stosowany w celu zatwierdzenia woli konkretnej osoby fizycznej. Nie ma możliwości, aby pieczęć elektroniczna zawierała tożsamość autora podpisu.

Pieczęć elektroniczna stosowana jest dla potwierdzenia wiarygodności dokumentów. Można więc uznać, że każdy dokument nią opatrzony jest wiarygodny.

Czym jest zaawansowana i kwalifikowana pieczęć elektroniczna?

Pieczęć elektroniczna jest tym samym, co standardowa pieczęć, jednak występuje w wersji oczywiście elektronicznej. Zawiera dane takie jak:

  • CN (Common Name) – nazwa ogólna;
  • O (Organization) – nazwa firmy/ organizacji;
  • C (Country) – kraj zarejestrowania podmiotu;
  • 2.5.4.97 (organization identifier) – identyfikator organizacji / numer rejestrowy jednostki, np. NIP;
  • PostalAddress – adres podmiotu.

Pieczęć elektroniczna daje gwarancję autentyczności dokumentów i ich integralności. Oznacza to, że jeśli dokument opatrzony jest pieczęcią elektroniczną, to nic w nim nie zostało zmienione lub dodane.

Szczegółową rolę pieczęci elektronicznej określono na mocy rozporządzenia eIDAS, czyli rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 lipca 2014 roku w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania. Zgodnie z nim, pieczęć elektroniczną określa się mianem danych w formie elektronicznej, które zostały dodane do innych elektronicznych danych albo są z nimi w sposób logiczny powiązane. To gwarantuje integralność danych i autentyczność ich pochodzenia.

Zapomnij o papierze, podpisuj elektronicznie z pieczęcią kwalifikowaną

Zaawansowana i kwalifikowana pieczęć elektroniczna

Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku podpisu elektronicznego, również pieczęć dzieli się na kilka rodzajów.

Jednym z nich jest zaawansowana pieczęć elektroniczna. To unikalne narzędzie dla każdej osoby prawnej, która się nim posługuje. Jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek zmiany w obrębie dokumentów, będzie ona rozpoznana przez wystawiający dokument podmiot.

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna działa na takich samych zasadach, a dodatkowo jest jeszcze składana za pośrednictwem kwalifikowanego urządzenia (czytnika kart albo aplikacji SimplySign). Dzięki temu ułatwia i przyśpiesza wiele procesów obiegów dokumentów.

Pieczęć elektroniczna kwalifikowana jest najlepszym narzędziem zabezpieczania dokumentów. Gwarantuje ona, że odbiorcą dokumentów nie będzie żadna niepowołana i nieuprawniona osoba oraz że nie zostaną w nim wprowadzone żadne zmiany.

Skoro dokument opatrzony pieczęcią elektroniczną jest wiarygodny, można więc uznać, że nie ma podstaw do tego, by nie przyjmować takiego dokumentu w komunikacji między podmiotami biznesowymi. Mówiąc inaczej, dokumentu z pieczęcią elektroniczną nie można nie przyjąć. Wszystko dlatego, że jest on traktowany na równi ze standardowo przygotowanymi dokumentami.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!