Marketing szeptany. Jak działa?

Marketing szeptany rozwinął się szczególnie mocno za sprawą internetu. Może pomóc, ale i w równym stopniu zaszkodzić. Na czym polega ten rodzaj marketingu?

Dla wielu osób marketing szeptany jest jedną z najbardziej skutecznych metod reklamowania swojej firmy. Inni uważają, że to pierwszy krok do pogorszenia wizerunku swojej firmy. Na czym dokładnie polega ten marketing?

Co to jest marketing szeptany?

Marketing szeptany działa na podobnej zasadzie jak plotka. Plotkowanie istnieje praktycznie od zawsze i do rozwoju plotek wcale nie potrzebujemy internetu. Gdy jednak sieć internetowa zaczęła się rozwijać kilkadziesiąt lat temu, marketingowcy stwierdzili, że warto wykorzystywać mechanizm plotki.

Marketing szeptany opiera się na założeniu, że najlepszą reklamą, wizytówką firmy, czy produktu są klienci, użytkownicy, którzy sami, w sposób naturalny przekazują dobre informacje o marce. Najważniejszą rolę odgrywają tu więc klienci.

Specjaliści marketingu odpowiadają za kierowanie dyskusji w taką stronę, by jak najskuteczniej rozchodziły się odpowiednie informacje. I co najważniejsze, by przekaz skłonił do zakupu produktu lub skorzystania z usługi innych klientów. Musi się to jednak odbywać w sposób nienachalny i naturalny.

Mówiąc inaczej, szeptany marketing to po prostu przekazywanie rekomendacji przez klientów innym osobom. Wszystko dlatego, że ci, których znamy, wzbudzają w nas większe zainteresowanie.

Skuteczność plotki

Taki marketing może być wyjątkowo skuteczny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystkie działania marketingowe powinny być etyczne. Nie można więc mówić źle o konkurencji, nie wolno też kłamać. W idealnym świecie taki marketing opiera się na przekazywaniu zalet produktu w sposób wyważony. Odbiorcy bowiem bardzo szybko wyłapią, że opisywanie produktu wyłącznie w kategorii zalet nie musi być szczere.

Ile kosztuje szeptany marketing?

Marketing szeptany to jeden z najprostszych sposobów zbudowania wiarygodności wśród klientów. Jest też bardzo skuteczny. Im lepiej znamy media społecznościowe, grupy na forach internetowych, tym lepiej będzie wykorzystać jego zalety.

Dziś na rynku można znaleźć firmy, które oferują umieszczanie pozytywnych postów pod wpisami na blogach, moderowanie dyskusji na forach internetowych, a także w mediach społecznościowych. To również dodawanie opinii bezpośrednio pod kartami produktowymi w sklepach internetowych. Koszt obsługi takiej firmy zależy od liczby wpisów, ale jest to przynajmniej kilkaset złotych za paczkę wpisów.

Jak już wspomnieliśmy, ten rodzaj marketingu może też spowodować, że wizerunek naszej firmy ucierpi. W jaki sposób? Nieumiejętnie prowadzony, zbyt nachalnie zachwalający produkty może znacząco obniżyć wiarygodność takich działań, co przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Podobnie szkalowanie konkurencji może doprowadzić do niezbyt korzystnej konfrontacji z konkurentem.

Jeśli więc decydujemy się na szeptany marketing, koniecznie musimy poznać zalety i wady takiego rozwiązania. Bo nie sztuką jest robić cokolwiek. Ważne by to, na co się zdecydujemy, przyniosło nam jak najwięcej korzyści.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Działalność nierejestrowana to świetny sposób przetestowania biznesu. Nie wymaga praktycznie żadnych formalności. Działalność nierejestrowana – jak założyć? Przeczytaj i sprawdź. Działalność nierejestrowana to forma aktywności...

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna to ważne zagadnienie dla przedsiębiorcy. Czy kasa fiskalna jest obowiązkowa w działalności nierejestrowanej? Czy trzeba wystawiać paragony z kasy...

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!