Nadpłata podatku VAT i zaliczki na podatek dochodowy. Jak dostać zwrot?

Nadpłata podatku może być problematyczna. Każdy przedsiębiorca regularnie opłaca różne daniny. Co jednak w przypadku gdy zapłacimy za dużo podatku w zaliczce na podatek? Czy możemy liczyć na zwrot?

Nadpłata podatku często zdarza się przedsiębiorcom, zobowiązanym do zapłaty wielu danin na rzecz państwa. Może doprowadzić do niej prosty błąd w kalkulacji. Czy nadpłacony podatek da się odzyskać?

Nadpłata podatku

Większość z podatków trzeba rozliczać co miesiąc. Jest też tak, że najczęściej kwotę zobowiązania trzeba wyliczyć samodzielnie. Stąd często wynika nadpłata podatku. Oczywiście przedsiębiorcy pomaga w tym księgowy. Bez wątpienia to jednak obowiązkiem przedsiębiorcy jest prawidłowe wyliczenie takich zobowiązań.

Za niska kwota zaliczki na podatek dochodowy, za mało pieniędzy przelanych jako składka na ZUS. W takiej sytuacji urząd bardzo szybko daje znać o niedopłacie. Upomnienie zawiera prośbę o błyskawiczne uregulowanie brakującej kwoty, a także informację o odsetkach. Często doliczana jest też drobna kwota kary za takie upomnienie.

CZYTAJ TAKŻE: Nie dostałem zapłaty za fakturę. Czy muszę zapłacić podatek?

Co jednak gdy w obliczeniach się pomylimy i zapłacimy za dużo? Czy wtedy otrzymamy zwrot?

Zwrot nadpłaty podatku

Forma rozliczenia źle obliczonego zobowiązania zależy przede wszystkim od rodzaju takiego zobowiązania. Skupmy się na rozliczeniach z tytułu podatku. Rozważmy sytuację, gdy błąd pojawił się w rozliczeniu podatku VAT lub zaliczki na podatek dochodowy.

Zgodnie z terminologią podatkową, zbyt duża kwota wpłaconego podatku to nadpłata. To, w jaki sposób będzie ona rozliczona, zależy od tego, którego podatku dotyczy. W przypadku podatku VAT może zdarzyć się sytuacja, że nadpłata spowodowana jest wyższym podatkiem do odliczenia niż tym naliczonym.

Nam jednak chodzi o sytuację, w której zapłaciliśmy więcej podatku, niż powinniśmy. Wtedy powinniśmy skierować do urzędu skarbowego pismo z informacją o nadpłacie. Można ją rozliczyć na dwa sposoby.

Pierwsza to prośba o zwrot pieniędzy na rachunek bankowy, druga to zaliczenie kwoty nadpłaty na rzecz przyszłych zobowiązań VAT lub przyszłych innych podatków.

Warto wiedzieć, że nie istnieją przepisy, które nakazują urzędowi odpowiedzieć na takie pismo. Urząd nie jest też ograniczony żadnym terminem zwrotu nadpłaty. To jak szybko sprawa będzie załatwiona, zależy od indywidualnego podejścia urzędnika.

Zbyt duża zaliczka na podatek dochodowy

Trochę inaczej wygląda sprawa, gdy zapłacimy za dużo, rozliczając zaliczkę na podatek dochodowy. W tym przypadku pomniejszamy kolejną zaliczkę o wartość nadpłaty. W przypadku gdy w kolejnych miesiącach przedsiębiorca wykazuje stratę, to nadpłata może być zwrócona dopiero wtedy, gdy podatnik złoży roczne zeznanie podatkowe.

Mówiąc inaczej, trzeba będzie poczekać do zakończenia roku i dopiero wtedy, razem z rocznym zeznaniem, rozliczyć nadpłatę. Jeśli zależy nam na szybszym rozliczeniu zaliczki, która była wpłacona w niewłaściwej wysokości, można złożyć wniosek do urzędu skarbowego o zaliczenie na poczet bieżących zobowiązań.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!