Zmiana regulaminu sklepu internetowego – kiedy można to zrobić?

Zmiana regulaminu sklepu internetowego ma wiele konsekwencji. Kiedy możemy jej dokonać? Jakie działania podjąć, aby to zrobić? Przeczytaj i dowiedz się, jak się za to zabrać.

Zmiana regulaminu sklepu internetowego czasami jest konieczna. Warto pamiętać, by zawsze regulamin był zgodny z aktualnym stanem prawnym. Czy można z własnej woli zmienić regulamin? Kiedy regulamin sklepu internetowego straci ważność?

Zmiana regulaminu sklepu internetowego

Zmiana regulaminu sklepu internetowego zaczyna być konieczna, gdy pojawi się wystarczająco zmian w prawie. Poza tą sytuacją, o konieczności stworzenia regulaminu sklepu internetowego myślimy przede wszystkim podczas tworzenia sklepu.

Są jednak i inne przypadki, w których należy podjąć się zmiany regulaminu sklepu. Koniecznie trzeba też będzie to zrobić, gdy zmienią się dane firmowe, takie jak adres czy nazwa firmy.

Zmiana regulaminu sklepu internetowego – co można zmienić?

Jak już wspomnieliśmy, samodzielna zmiana regulaminu sklepu jest możliwa. Powody, o których wspominaliśmy we wcześniejszym akapicie, są wystarczające, by przygotować zmiany w regulaminie sklepu.

Gdy jednak właściciel sklepu zechce dokonać zmian z innego powodu, sprawa nie będzie już taka prosta. Przede wszystkim regulamin musi na to zezwalać. Znaczy to dokładnie tyle, że trzeba w nim zawrzeć klauzulę, która zezwala na wprowadzenie zmian w regulaminie.

Musi ona jednak zawierać postanowienia zgodne z prawem. Nie można np. wpisać, że właściciel jest upoważniony do zmiany regulaminu bez informowania o tym użytkowników. Nie można też zmienić regulaminu bez podania przyczyny.

Jak zmienić regulamin sklepu?

Może się wydawać, że jeśli wpiszemy możliwość zmiany regulaminu, to możemy to zrobić w każdym momencie. Nic bardziej błędnego. Każda zmiana regulaminu musi mieć określony powód. Ważne jest też to, by zmiana nie naruszała interesu klienta. Każde działanie, które nie będzie zgodne z tymi obostrzeniami, może być uznane za niedozwolone postanowienie umowne.

No dobrze, ale jak formalnie zmienić regulamin, żeby zrobić to zgodnie z prawem? Nawet gdy będziemy przestrzegać wszystkich warunków dotyczących tego, kiedy możemy zmienić regulamin, to zmiana nie polega tylko na umieszczeniu treści nowego regulaminu na stronie.

Obowiązkowe jest umieszczenie dodatkowej informacji, że regulamin się zmienił. Trzeba to zrobić w taki sposób, by każdy użytkownik mógł się zapoznać ze zmienionym regulaminem. Co ważne, konsument ma prawo wypowiedzieć umowę z przedsiębiorcą w przypadku zmiany regulaminu. I informacja o takiej możliwości musi pojawić się wiadomości o zmianie regulaminu.

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest udostępnienie regulaminu, zanim ten formalnie zostanie zmieniony lub też, zanim podpisze umowę. Przyjmuje się, że jeśli klient nie widział regulaminu, to regulamin go nie obowiązuje.

Zmiana regulaminu – podsumowanie

Podsumowując: zmiana regulaminu sklepu internetowego możliwa jest wyłącznie w ważnych przypadkach. Stworzenie regulaminu, jak i jego zmianę warto zlecić profesjonalnej kancelarii prawnej. Wszystko po to by nie było w nim zapisów uznawanych za klauzule abuzywne.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!