Płatność tylko kartą czy tylko gotówką?

Upowszechnienie się terminali płatniczych, a także rozwój płatności bezgotówkowych przyczynił się do tego, że coraz więcej osób korzysta z płatności kartą. Czy przedsiębiorca może odmówić płatności gotówką? Czy możliwa jest płatność tylko kartą?

Jeszcze do niedawna w wielu punktach handlowych można było znaleźć informację o tym, że przyjmowane są wyłącznie płatności gotówkowe. Przedsiębiorcy bali się kosztów związanych z realizacją płatności bezgotówkowych. Gdy jednak terminale się upowszechniły, widać je w ogromnej liczbie sklepów. Przy okazji pojawiła się wątpliwość, czy sprzedawca może przyjmować płatność tylko kartą?

Płatność tylko kartą – czy jest możliwa?

Odpowiedź znajdujemy w przepisach. Zgodnie z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych z 5 listopada 2021 przedsiębiorca nie może zabronić przyjęcia zapłaty w formie gotówkowej. Klient może płacić zarówno elektronicznie, jak i gotówką.

CZYTAJ TAKŻE: Płatności kryptowalutami w Polsce – jak ją wprowadzić?

Wszystko dlatego, że zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, znaki pieniężne, które on emituje, są uznawane za prawny środek płatniczy, ale nie wskazywały one bezpośrednio przymus przyjęcia gotówki. Dzięki nowelizacji nie można odmówić przyjęcia zapłaty w gotówce.

Mówiąc inaczej, przedsiębiorca nie może uzależnić sprzedaży danego towaru lub usługi od tego, że klient musi zapłacić bezgotówkowo. Nowelizacja ustawy odnosi się bezpośrednio do akceptantów, czyli punktów wyposażonych w urządzenia (terminale) płatnicze. Jeśli je mają, nie mogą odmówić przyjęcia gotówki.

Płatność tylko kartą – kiedy nie trzeba przyjmować gotówki?

Są jednak wyjątkowe sytuacje, które pozwalają nie przyjąć płatności w gotówce. Chodzi o sprzedaż prowadzoną w internecie albo sprzedaż w miejscu, gdzie nie ma personelu lub w podczas imprezy masowej.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można zapłacić kryptowalutami w sklepie stacjonarnym?

W tym ostatnim przypadku informacja o takim sposobie przyjmowania płatności musi być zawarta w regulaminie imprezy, a wartość transakcji nie może być wyższa niż przeciętne wynagrodzenie. Jednocześnie nie można pobierać dodatkowych opłat za to, że klient chce zapłacić gotówką. Nie jest dozwolone również określanie różnych cen zależnie od sposobu zapłaty.

Płatność tylko kartą – czy można przyjmować tylko płatności kartą ze względów higienicznych?

Może się zdarzyć, że przedsiębiorca chciałby ograniczyć przyjmowanie gotówki np. ze względów higienicznych albo z powodu bezpieczeństwa. Łatwo sobie wyobrazić, że w miejscu nocnej sprzedaży może dojść do kradzieży pieniędzy.

Dobrym rozwiązaniem może się okazać więc promocja płatności bezgotówkowych. Jak jednak mówią przepisy prawa (rzeczona nowelizacja), nie można nawet w takich przypadkach ograniczać możliwości płacenia gotówką.

CZYTAJ TAKŻE: Limit transakcji gotówkowych w 2022 [aktualizacja]

Płatność tylko kartą – konsekwencje

Co grozi przedsiębiorcy w sytuacji, gdyby jednak nie pozwalał na płacenie gotówką? Warto wiedzieć, że nowelizacja ustawy nie określa sankcji. Żeby pociągnąć właściciela firmy do odpowiedzialności, trzeba by np. skorzystać z art. 135 kodeksu wykroczeń. Określa on, że wykroczenie stanowi odmowa sprzedaży towaru bez uzasadnionej przyczyny.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!