Remanent – jaka jest kara za brak remanentu?

Remanent, inaczej spis z natury to obowiązkowa część rocznego rozliczenia firmy. Wiele można przeczytać w internecie o tym, jak przygotować spis z natury i kiedy dokładnie trzeba go zrobić. Co jednak grozi, jeśli nie zrobimy remanentu?

Każdy podatnik musi sporządzić i wpisać do rozliczenia na koniec roku spis z natury wszystkich towarów handlowych i materiałów. Kwota remanentu wpływa na dochód, a co za tym idzie na podatek dochodowy, który trzeba zapłacić. Porównuje się w tym przypadku spis z natury z tym zrobionym w zeszłym roku. Jeśli wartość jest większa, to powiększa się dochód, a co za tym idzie podatek. Jeśli towaru jest mniej, pojawia się strata, czyli dochód się zmniejsza.

Kiedy zrobić remanent?

Remanent nie musi być zawsze wykonany na koniec roku. Można go zrobić np. w połowie roku. To opłacalne, wtedy gdy stan towarów jest znacznie mniejszy. W takiej sytuacji płacimy niższą zaliczkę na podatek dochodowy i możemy mieć więcej pieniędzy w obrocie. Co ważne, jeśli chcemy zrobić remanent śródroczny, to nie musimy nawet zawiadamiać o tym fakcie urzędu skarbowego.

CZYTAJ TAKŻE: Remanent i spis z natury. Czy to jest to samo?

Inwentaryzacja przy pełnej księgowości

Jeśli firma rozlicza się na podstawie pełnej księgowości, to inwentaryzacja musi być bardziej szczegółowa. Oprócz spisu wszystkich towarów i materiałów trzeba dokładnie policzyć stan gotówki w firmie, stan aktywów pieniężnych, papierów wartościowych, środków trwałych, a także nieruchomości, którą są inwestycją.

Najczęściej spis z natury przygotowujemy na koniec roku podatkowego. Samo sporządzenie spisu to dopiero początek. Spis z natury musi być przygotowany w sposób trwały i staranny. Na wycenę spisu z natury mamy 14 dni. Jeśli więc zakończymy spis kilka dni po końcu roku, to czas wyceny liczymy od ostatniego dnia spisu.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zamknąć działalność gospodarczą?

Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli mamy bardzo dużo pozycji towarowych. W takiej sytuacji będzie to bowiem bardzo pracochłonna czynność.

Działalność usługowa, a remanent

Remanent to spis z natury towarów. Co ma więc zrobić przedsiębiorca, który prowadzi działalność usługową? Będzie sporządzał remanent, jeśli wykorzystuje jakieś materiały w swojej działalności. W każdym innym momencie stan remanentu będzie wynosił „0”

Jaka jest kara za brak remanentu? Remanent a podatek

Jeśli nie przygotujemy na koniec roku remanentu, to nie będziemy w stanie poprawnie obliczyć podatku. Mało tego. Nawet jeśli przygotujemy remanent, obliczymy jego wartość, ale nie dołączymy go do ksiąg na koniec roku, popełniamy wykroczenie skarbowe związane z nieprawidłowym prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów.

Takie wykroczenie zagrożone jest mandatem w wysokości od 175 do 3500 złotych. Przepisy wskazują na obowiązek umieszczenia spisu w księdze. Jeśli do księgi wpisano tylko sumę remanentu, to w takiej sytuacji dochodzi do popełnienia wykroczenia.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana biura rachunkowego w trakcie roku podatkowego

Jeśli urząd skarbowy przeprowadzi kontrolę i wykryje, że brak remanentu w księdze jest spowodowany np. chęcią ukrycia nierzetelności, to podatnik zagrożony jest odpowiedzialnością karno skarbową. Oprócz nierzetelnego prowadzenia księgi może być też rozpatrywane oszustwo skarbowe.

Braki w remanencie a koszty uzyskania przychodu

Może zdarzyć się, że pojawią się braki w remanencie. Przypadek taki dotyczy np. sytuacji, w której zostaliśmy okradzeni, część naszych materiałów komuś pożyczyliśmy, lub nastąpił ubytek związany ze specyfiką danego towaru. Są to braki niezawinione i materiały, których dotyczą, możemy wciąż wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Inaczej jest w przypadku braków zawinionych, czyli materiałów, które utraciliśmy w wyniku świadomych działań albo zaniedbań osoby za nie odpowiedzialnej. Tych braków w remanencie nie możemy wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!