fbpx

Podatek według skali, czy podatek liniowy. Co się bardziej opłaca?

Podatek według skali, czy podatek liniowy. Co będzie się bardziej opłacało? Kiedy można zapłacić podatek kwartalnie?

Przedsiębiorca, który uruchamia działalność gospodarcza, a także ten, który w biznesie działa już od kilku lat, interesuje się tym czy bardziej opłaca mu się podatek dochodowy według skali podatkowej, czy podatek liniowy? Jaki podatek wybrać? Wybór formy opodatkowania jest obowiązkowy w momencie rozpoczynania biznesu. Można ją potem zmienić na początku każdego nowego roku podatkowego.

Podatek dochodowy

Każda osoba, która osiąga dochód, niezależnie od tego czy jest to dochód uzyskiwany na podstawie pracy u kogoś, czy też jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczość, to w każdym momencie kiedy przychód przekracza koszty i pojawia się zysk, trzeba zapłacić podatek dochodowy. W materiale zajmiemy się podatkiem dochodowym płaconym przez przedsiębiorców.

Wśród najpopularniejszych form rozliczania podatku dochodowego jest rozliczenie podatku według skali. Jest ono nazywane inaczej rozliczeniem podatkiem progresywnym.

Podatek według skali

Podatek według skali podatkowej jest zależny od wysokości dochodu. Dochody, które nie przekraczają progu podatkowego są opodatkowane stawką 17%. Dochody powyżej kwoty progu podatkowego są opodatkowane w wysokości 32%. W 2021 roku próg podatkowy wynosi 85 528 zł. Jeśli dochód jest niższy niż ta kwota, to podatek wynosi 17%, jeśli tę kwotę przekracza, nadwyżka opodatkowana jest w wysokości 32%. Warto jednak pamiętać, że jest coś takiego jak kwota wolna od podatku. Wynosi ona 8 tys. złotych. Dopiero po przekroczeniu tego dochodu rocznie płaci się podatek.

Jak obliczyć podatek?

Przedsiębiorca, który rozlicza się według skali podatkowej musi sam policzyć podatek i co miesiąc odprowadzić zaliczkę na podatek. Można ją rozliczać w trybie miesięcznym lub kwartalnym.

Zaliczki miesięczne rozlicza się do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, a zaliczki kwartale do 20 dnia miesiąca, który następuje po kwartale, za który jest wpłacana. Zaliczka za grudzień lub ostatni kwartał roku płacona jest do 20 stycznia następnego roku.

Kto może rozliczać podatek kwartalnie?

Podatek co kwartał może rozliczać wyłącznie mały podatnik czyli ten, którego przychody ze sprzedaży nie są wyższe niż 2 mln euro, a także wszyscy podatnicy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie firmy.

Pierwsza zaliczka na podatek musi być zapłacona gdy dochód z działalności jest wyższy niż kwota wolna od podatku, czyli gdy wynosi więcej niż 8 tys. złotych.

Podatek progresywny ma sporo zalet. Pozwala np. na rozliczanie wspólnie z małżonkiem, na korzystanie z wielu ulg obniżających kwotę podatku do zapłaty. Wadą jest na pewno to, że w przypadku naprawdę dużych zarobków opodatkowanie może być uciążliwe.

Podatek liniowy

Podatek liniowy rozlicza się niezwykle prosto. Jest tu jedna stawka procentowa. To zawsze 19%. I to niezależnie od tego, jak wysoki dochód osiągniemy. W przypadku podatku liniowego nie możemy jednak skorzystać z ulg obniżających podatek, nie możemy też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Podatek progresywny czy liniowy. Co się opłaca?

Zanim podejmiesz decyzję, czy bardziej opłaca się podatek liniowy, czy takie według skali podatkowej, zastanów się czy korzystasz z ulg, czy rozliczać się z małżonkiem, czy nie. Każda decyzja związana z wyborem opodatkowania powinna być podejmowana indywidualnie.

Zdarza się bowiem, że mimo tego, że przekraczamy I próg podatkowy, to rozliczenie podatku według skali opłaca się bardziej niż podatek liniowy. Może tak być, gdy rozliczamy się z małżonkiem, a ten ma bardzo niskie dochody. Wtedy wspólne rozliczenie może „zniwelować” dochód i spowodować, że „załapiemy” się na rozliczenie podatku według stawki 17%

Można jednak przyjąć, że jeśli twój dochód roczny znacząco przekracza 100 000 zł, warto zastanowić się nad podatkiem liniowym.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!