Podatek liniowy vs skala. Co się bardziej opłaca?

Podatek liniowy vs skala. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy dwoma sposobami rozliczania podatków? Co będzie się bardziej opłacało? Kiedy można zapłacić podatek kwartalnie?

Przedsiębiorca, który uruchamia działalność gospodarcza, a także ten, który w biznesie działa już od kilku lat, interesuje się tym czy bardziej opłaca mu się podatek dochodowy według skali podatkowej, czy podatek liniowy? Wybór formy opodatkowania jest obowiązkowy w momencie rozpoczynania biznesu. Możesz ją potem zmienić. Sprawdź, co wybrać, podatek liniowy vs skala.

Podatek dochodowy – podatek liniowy vs skala

Każda osoba, która osiąga dochód, niezależnie od tego, czy jest to dochód uzyskiwany na podstawie pracy u kogoś, czy też jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, to w każdym momencie, kiedy przychód przekracza koszty i pojawia się zysk, trzeba zapłacić podatek dochodowy. W materiale zajmiemy się podatkiem dochodowym płaconym przez przedsiębiorców.

Wśród najpopularniejszych form rozliczania podatku dochodowego jest rozliczenie podatku według skali. Jest to rozliczenie podatkiem progresywnym.

Podatek według skali

Podatek według skali podatkowej jest zależny od wysokości dochodu. Dochody, które nie przekraczają progu podatkowego, są opodatkowane stawką 17%. Dochodów powyżej kwoty progu podatkowego dotyczy podatek w wysokości 32%. W 2023 roku próg podatkowy wynosi 120 000 zł.

Jeśli dochód jest niższy niż ta kwota, to podatek wynosi 17%, jeśli tę kwotę przekracza, nadwyżka opodatkowana jest w wysokości 32%. Warto jednak pamiętać, że jest coś takiego jak kwota wolna od podatku. Wynosi ona 30 tys. złotych. Dopiero po przekroczeniu tego dochodu rocznie płaci się podatek.

Jak obliczyć podatek? Podatek liniowy vs skala

Przedsiębiorca, który rozlicza się według skali podatkowej, musi sam policzyć podatek i co miesiąc odprowadzić zaliczkę na podatek. Można ją rozliczać w trybie miesięcznym lub kwartalnym.

Zaliczki miesięczne rozlicza się do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, a zaliczki kwartale do 20 dnia miesiąca, który następuje po kwartale, za który jest wpłacana. Zaliczkę za grudzień lub ostatni kwartał roku zapłać do 20 stycznia następnego roku.

Kto może rozliczać podatek kwartalnie?

Podatek co kwartał może rozliczać wyłącznie mały podatnik, czyli ten, którego przychody ze sprzedaży nie są wyższe niż 2 mln euro, a także wszyscy podatnicy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie firmy.

Pierwsza zaliczka na podatek musi być zapłacona, gdy dochód z działalności jest wyższy niż kwota wolna od podatku, czyli gdy wynosi więcej niż 30 tys. złotych.

Podatek progresywny ma sporo zalet. Pozwala np. na rozliczanie wspólnie z małżonkiem, na korzystanie z wielu ulg obniżających kwotę podatku do zapłaty. Wadą jest na pewno to, że w przypadku naprawdę dużych zarobków opodatkowanie może być uciążliwe.

Podatek liniowy

Podatek liniowy rozlicza się niezwykle prosto. Jest tu jedna stawka procentowa. To zawsze 19%. I to niezależnie od tego, jak wysoki dochód osiągniemy. W przypadku podatku liniowego nie możemy jednak skorzystać z ulg obniżających podatek, nie możemy też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Podatek progresywny czy liniowy. Co się opłaca?

Zanim podejmiesz decyzję, czy bardziej opłaca się podatek liniowy, czy takie według skali podatkowej, zastanów się, czy korzystasz z ulg, czy rozliczać się z małżonkiem, czy nie. Każdą decyzję związaną z wyborem opodatkowania powinieneś podjąć indywidualnie.

Zdarza się bowiem, że mimo tego, że przekraczamy I próg podatkowy, to rozliczenie podatku według skali opłaca się bardziej niż podatek liniowy. Może tak być, gdy rozliczamy się z małżonkiem, a ten ma bardzo niskie dochody. Wtedy wspólne rozliczenie może „zniwelować” dochód i spowodować, że „załapiemy” się na rozliczenie podatku według stawki 17%.

Można jednak przyjąć, że jeśli twój dochód roczny znacząco przekracza 100 000 zł, warto zastanowić się nad podatkiem liniowym.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna to ważne zagadnienie dla przedsiębiorcy. Czy kasa fiskalna jest obowiązkowa w działalności nierejestrowanej? Czy trzeba wystawiać paragony z kasy...

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!