Pierwsza działalność gospodarcza – o czym pamiętać

Pierwsza działalność gospodarcza to dobry krok w stronę biznesowej niezależności. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych elementach.

Założenie pierwszej działalności gospodarczej jest zawsze sporą rewolucją w życiu. Zarówno dla osoby zatrudnionej wcześniej na etacie, jak i tej bez doświadczenia zawodowego wiąże się z koniecznością zmiany myślenia o tym jak zarabia się pieniądze. Trzeba też będzie zająć się wieloma dodatkowymi formalnościami: prowadzić księgowość, płacić podatki, a w określonych wypadkach zatrudniać i rozliczać pracowników.

Pierwsza działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostszy sposób prowadzenia biznesu. Założenie działalności gospodarczej jest bardzo łatwe. Do rejestracji wystarczy wypełnić prosty wniosek dostępny w internecie na stronie biznes.gov.pl. Można też załatwić w urzędzie gminy przekazując taki wniosek w formie papierowej. Internetowy wpis do działalności gospodarczej pozwala na jej rozpoczęcie praktycznie od razu. Potwierdzenie wpisu otrzymujemy bowiem w formie UPO (urzędowego potwierdzenia odbioru). Po otrzymaniu wpisu do CEIDG – rejestru przedsiębiorców, stajemy się pełnoprawnymi właścicielami firmy. Rejestrując firmę musisz pamiętać o nazwie firmy. Niezależenie od tego jak ją nazwiesz, zawsze będzie trzeba zawrzeć w nazwie imię i nazwisko przedsiębiorcy. To wyróżnik jednoosobowej działalności gospodarczej.

Podatki

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej będzie trzeba samodzielnie rozliczać podatki. Może oczywiści pomóc w tym biuro rachunkowe. Zawsze jednak pełną odpowiedzialność za rozliczenia i tak ponosi przedsiębiorca. W przypadku prowadzenia firmy podatki można rozliczać na jeden wybrany sposób. Można go co roku zmienić. I tak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej podatki mogą być rozliczane np. według skali podatkowej (tej samej, którą stosuje się np. przy umowie o pracę), według stawki liniowej albo ryczałtu. Opłacalność wybranego systemu rozliczeń zależy przede wszystkim od wielkości firmy i rodzaju prowadzonej działalności.

Podatek VAT w działalności gospodarczej

Pierwsza działalność gospodarcza to również konieczność rozliczenia podatku VAT. To, czy przedsiębiorca będzie czynnym płatnikiem VAT, czy nie (czyli czy będzie rozliczał podatek VAT, czy też nie), zależy od wysokości obrotów ale i rodzaju działalności. Zasada jest prosta. Do momentu osiągnięcia obrotów w wysokości 200 000 zł rocznie nie trzeba rozliczać podatku VAT. Chyba, że prowadzisz działalność, której takie zwolnienie nie dotyczy. Już od pierwszego dnia, niezależnie od przychodów, podatek VAT muszą rozliczać np. sprzedawcy alkoholu, czy handlujący złotem lub srebrem.

Pierwsza działalność gospodarcza i ZUS

Pierwsza działalność gospodarcza wiąże się z preferencją w zakresie składek ZUS. Składki ZUS, które są zmorą wielu przedsiębiorców, w pierwszym okresie są zerowe, a potem przez kilka miesięcy płaci się preferencyjną, znacznie niższą składkę ZUS. Na rozliczenie „pełnych” składek czas przychodzi po ok. dwóch latach prowadzenia firmy. To czas, kiedy da się już biznes ułożyć tak, by było stać nas na zapłacenie pełnych składek ZUS.

Księgowość w działalności gospodarczej

Gdy uruchamiamy firmę po raz pierwszy, może nas przerażać kwestia księgowości. Na szczęście nie trzeba dokonywać rozliczeń samodzielnie. Może w tym wspomóc biuro rachunkowe. W sieci można też znaleźć dużo bardzo dobrych programów do samodzielnego prowadzenia rachunków. Przy prostej działalności da się to zrobić samemu.

Pierwsza działalność

W przypadku pierwszej działalności gospodarczej, ważnym elementem będzie konieczność uzyskania numeru NIP, którym będziemy posługiwać się w kontaktach z urzędem skarbowym. W przypadku jednoosobowej działalności NIP, podobnie jak PESEL jest przypisany raz na zawsze przedsiębiorcy. Nawet jeśli po kilku latach prowadzenia firmy zdecydujesz się ją zamknąć, zrobić sobie długą przerwę, by znów wrócić do prowadzenia firmy, to nawet jeśli zmienisz adres, nazwę przedsiębiorstwa, numer NIP zostanie taki sam.

Zaczynając działalność gospodarczą warto jest od początku zadbać o finanse firmowe. Musisz pamiętać, że to ty sam rozliczasz podatki i składki ZUS, a także ponosisz inne koszty związane z prowadzeniem działalności (np. wynajem lokalu), czy paliwo do samochodu. Dla osób, które do tej pory były zatrudnione i pracowały „dla kogoś” taki sposób prowadzenia finansów może okazać się szokiem.

 

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!