Firma transportowa – jak ją założyć? Jakie zezwolenia są potrzebne?

Czy firma transportowa to dobry pomysł na biznes? Czy transport się opłaca? Jak otworzyć firmę transportową po zmianach?

Transport cały czas się rozwija. Wzrost obrotów branży e-commerce, konieczność naprawy zerwanych łańcuchów dostaw wskazuje, że na usługi transportowe zapotrzebowanie jest spore. Czy w związku z tym warto rozważyć pomysł na biznes, jakim jest firma transportowa?

Firma transportowa jako biznes

Położenie Polski w Europie powoduje, że dobrze rozwija się branża transportowa. Polskie firmy transportowe zbudowały dobrą pozycję w Europie. Zmiany w prawie, związane z tzw. pakietem mobilności stawiają pod znakiem zapytania opłacalność. Czy jest tak faktycznie?

Jak założyć firmę transportową

Branża transportowa jest bardzo różnorodna. Zadnim założyły firmę transportową, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy interesuje nas transport osób, czy transport towarów. Do tego trzeba określić, czy ma to być tylko transport krajowy, czy międzynarodowy. Od tego będą zależeć formalności. Działalność w dziedzinie transportu samochodowego wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń i spełnienia określonych warunków.

Właściciel firmy transportowej musi cechować się nieposzlakowaną opinią, nie może być karany za przestępstwa karnoskarbowe, a także przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, czy mieniu. Trzeba też uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych. Dokument ten pozwala uzyskać zezwolenie i licencję, która pozwala wykonywać działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego.

Certyfikat kompetencji potwierdza, że mamy wiedzę i konieczne kwalifikacje potrzebne do tego, by wykonywać działalność transportową. Uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych wymaga zdania egzaminu. Absolwenci studiów magisterskich z zakresu transportu mogą uzyskać zwolnienie z pisemnej części egzaminu.

Najmniejsze firmy często korzystają z certyfikatu osoby współpracującej z firmą.

Jakie usługi świadczy firma transportowa?

Decydując się na świadczenie usług transportowych, możemy wybrać dla siebie konkretną niszę. Zawsze warto jednak wiedzieć, jakie są oferowane usługi transportowe potencjalnej konkurencji. Przedsiębiorstwa działające w branży usług transportowych zajmują się:

 • przewóz osób,
 • transport krajowy,
 • transport międzynarodowy,
 • transport artykułów spożywczych,
 • transport chłodniczy,
 • transport nienormatywny.

Zezwolenie na transport

Innym dokumentem jest zezwolenie na transport. Żeby założyć firmę transportową trzeba mieć:

 • stałą i rzeczywistą siedzibę w państwie członkowskim UE,
 • możliwość korzystania z bazy eksploatacyjnej,
 • określone środki finansowe.

Firma transportowa ma obowiązek mieć co najmniej jeden pojazd.

Nie musi on być formalnie własnością firmy transportowej. Może być wynajmowany czy leasingowany. Co istotne jednak trzeba mieć dokument potwierdzający zgodę właściciela pojazdu na wykorzystanie go w działalności transportowej.

Zezwolenie nie jest potrzebne, jeśli transport będzie odbywał się po kraju pojazdem, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jeśli chcemy wozić towaru w transporcie międzynarodowym, to dla pojazdów powyżej 2,5 tony DMC konieczne będzie zezwolenie.

Gwarancje finansowe w firmie transportowej

Założenie firmy transportowej wymaga zapewnienia określonych zdolności finansowych. Potwierdza się to sprawozdaniem finansowym, gwarancją bankową lub ubezpieczeniem. Przedsiębiorca musi gwarantować dostępność:

 • 9000 euro na pierwszy pojazd samochodowy
 • 5000 euro na każdy dodatkowy pojazd lub zespół pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony
 • 900 euro na każdy dodatkowy pojazd powyżej 2,5 tony, ale poniżej 3,5 tony

Zezwolenie na transport krajowy kosztuje 1000 zł. Gdy chcemy wozić towary w krajach Unii Europejskiej, konieczna będzie licencja wspólnotowa. Dokument ważny 5 lat kosztuje 4000 zł i 440 zł za każdy wypis. Przy licencji na 10 lat trzeba zapłacić 8000 zł, a każdy wypis to 880 zł.

Firma transportowa – forma działalności

Firma transportowa może być prowadzona w dowolnej formie prawnej. Zdecydowanie najpopularniejsza jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W tej formule przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za wszystkie zobowiązania. W przypadku spółki (cywilnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) można trochę ograniczyć zakres swojej prywatnej odpowiedzialności.

Jakie podatki dla firmy transportowej?

Firma transportowa może skorzystać z rozliczania podatku dochodowego w formule skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To, jaka forma opodatkowania będzie najlepsza dla naszej firmy świadczącej usługi transportowe, zależy przede wszystkim od tego, jak duże będzie nasze przedsiębiorstwo i jaka będzie jego specyfika.

Jeśli podczas świadczenia usług transportowych wybierzemy opodatkowanie na zasadach ogólnych, będziemy płacić 12% podatku w przypadku dochodów do 120 tysięcy złotych i 32% podatku powyżej tej kwoty. Podatek liniowy gwarantuje stałe opodatkowanie firmy transportowej na poziomie 19%. Natomiast ryczałt w przypadku firmy transportowej to 5,5% przychodów (bez pomniejszenia o koszty uzyskania dochodu).

Firma transportowa – ile to kosztuje?

W przypadku firmy transportowej, koszty związane z jej uruchomieniem to przede wszystkim wydatki na zezwolenia i gwarancje, ale przede wszystkim na zakup samochodów. Osoby, które działają w branży transportowej, szacują, że na początek będzie potrzebne przynajmniej 50 000 zł.

Wyjątkowo duża konkurencja powoduje jednak, że do biznesu, jakim jest prowadzenie firmy transportowej, trzeba podejść z rozsądkiem, bardzo dokładnie określając swoje możliwości finansowe.

Firma transportowa – zarobki

Zarobki w prowadzeniu działalności transportowej zależą przede wszystkim od liczby przejechanych kilometrów, a także rodzaju przewożonego towaru. Firmy transportowe specjalizują się np. w przewozie materiałów niebezpiecznych albo też towarów wymagających utrzymania określonej temperatury. To ile będziemy zarabiać, zależy też od tego, czy ładunki będziemy organizować samodzielnie, czy przy pomocy np. firmy spedycyjnej.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!