Pomysł na biznes. Firma transportowa

Czy firma transportowa to dobry pomysł na biznes? Czy transport się opłaca? Jak otworzyć firmę transportową po zmianach?

Transport cały czas się rozwija. Wzrost obrotów branży e-commerce, konieczność naprawy zerwanych łańcuchów dostaw wskazuje, że na usługi transportowe zapotrzebowanie jest spore. Czy w związku z tym warto rozważyć pomysł na biznes jakim jest firma transportowa?

Firma transportowa jako biznes

Położenie Polski w Europie powoduje, że dobrze rozwija się branża transportowa. Polskie firmy transportowe zbudowały dobrą pozycję w Europie. Zmiany w prawie, związane z tzw. pakietem mobilności stawiają pod znakiem zapytania opłacalność. Czy jest tak faktycznie?

Jak założyć firmę transportową

Branża transportowa jest bardzo różnorodna. Zadnim założyły firmę transportową, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy interesuje nas transport osób, czy transport towarów. Do tego trzeba określić, czy ma to być tylko transport krajowy czy międzynarodowy. Od tego będą zależeć formalności. Działalność transportowa wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń i spełnienia określonych warunków.

Właściciel firmy transportowej musi cechować się nieposzlakowaną opinią, nie może być karany za przestępstwa karnoskarbowe, a także przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, czy mieniu. Trzeba też uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych. Dokument ten pozwala uzyskać zezwolenie i licencję, która pozwala wykonywać działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego. Certyfikat kompetencji potwierdza, że mamy wiedzę i konieczne kwalifikacje potrzebne do tego by wykonywać działalność transportową. Uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych wymaga zdania egzaminu. Absolwenci studiów magisterskich z zakresu transportu mogą uzyskać zwolnienie z pisemnej części egzaminu.

Najmniejsze firmy często korzystają z certyfikatu osoby współpracującej z firmą.

Zezwolenie na transport

Innym dokumentem jest zezwolenie na transport. Żeby założyć firmę transportową trzeba mieć stałą i rzeczywistą siedzibę w państwie członkowskim UE, możliwość korzystania z bazy eksploatacyjnej, a także mieć określone środki finansowe. Firma transportowa ma obowiązek mieć co najmniej jeden pojazd. Nie musi on być formalnie własnością firmy transportowej. Może być wynajmowany czy leasingowany. Co istotne jednak, trzeba mieć dokument potwierdzający zgodę właściciela pojazdu na wykorzystanie go w działalności transportowej.

Zezwolenie nie jest potrzebne jeśli transport będzie odbywał się po kraju pojazdem, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jeśli chcemy wozić towaru w transporcie międzynarodowym, to dla pojazdów powyżej 2,5 tony DMC konieczne będzie zezwolenie.

Gwarancje finansowe w firmie transportowej

Założenie firmy transportowej wymaga zapewnienia określonych zdolności finansowych. Potwierdza się to sprawozdaniem finansowym, gwarancją bankową lub ubezpieczeniem. Przedsiębiorca musi gwarantować dostępność:

  • 9000 euro na pierwszy pojazd samochodowy
  • 5000 euro na każdy dodatkowy pojazd lub zespół pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony
  • 900 euro na każdy dodatkowy pojazd powyżej 2,5 tony, ale poniżej 3,5 tony

Zezwolenie na transport krajowy kosztuje 1000 zł. Gdy chcemy wozić towary w krajach Unii Europejskiej, konieczna będzie licencja wspólnotowa. Dokument ważny 5 lat kosztuje 4000 zł i 440 zł za każdy wypis. Przy licencji na 10 lat trzeba zapłacić 8000 zł, a każdy wypis to 880 zł.

Firma transportowa – forma działalności

Firma transportowa może być prowadzona w dowolnej formie prawnej. Zdecydowanie najpopularniejsza jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W tej formule przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za wszystkie zobowiązania. W przypadku spółki (cywilnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) można trochę ograniczyć zakres swojej prywatnej odpowiedzialności.

Jakie podatki dla firmy transportowej?

Firma transportowa może skorzystać z rozliczania podatku dochodowego w formule skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To, który z nich będzie najlepszy zależy przede wszystkim od tego jak duża będzie nasza firma, jaka będzie jej specyfika.

Firma transportowa – ile to kosztuje

Koszty związane z uruchomieniem firmy transportowej to przede wszystkim wydatki na zezwolenia i gwarancje ale przede wszystkim na zakup samochodów. Osoby, które działają w branży transportowej szacują, że na początek będzie potrzebne przynajmniej 50 000 zł. Wyjątkowo duża konkurencja powoduje jednak, że trzeba do tego biznesu podejść z rozsądkiem, bardzo dokładnie określając swoje możliwości finansowe

Firma transportowa – zarobki

Zarobki zależą przede wszystkim od liczby przejechanych kilometrów, a także rodzaju przewożonego towaru. Firmy transportowe specjalizują się np. w przewozie materiałów niebezpiecznych albo też towarów wymagających utrzymania określonej temperatury. To ile będziemy zarabiać zależy tez od tego, czy ładunki będziemy organizować samodzielnie, czy przy pomocy np. firmy spedycyjnej.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!