Jak zapłacić podatek za kogoś innego?

Przedsiębiorcy muszą rozliczać wiele podatków. Jak zapłacić podatek za kogoś innego? Czy jest to możliwe? W jakich sytuacjach? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, najczęściej rozliczają podatek dochodowy, a dokładniej różnicę między tym, co zostało zapłacone w zaliczkach przez pracodawcę z kwotą, która rzeczywiście powinna zostać rozliczona. Płaci się też podatek od nieruchomości, a w określonych sytuacjach np. podatek od darowizny czy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Jak zapłacić podatek?

W przypadku przedsiębiorcy sytuacja jest bardziej skomplikowana. Oprócz podatku dochodowego, mamy też do rozliczenia podatek VAT, rozliczenia składek społecznych itd.

Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej jest firma, przedsiębiorca musi odprowadzać konkretne daniny. Prawidłowe rozliczenie podatku i zakwalifikowanie go konkretnego zobowiązania w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób jest on zapłacony.

Przedsiębiorca zgłasza fiskusowi rachunki bankowe używane w działalności gospodarczej. Robi się to nie tylko po to, by sprawdzać legalność konkretnych transakcji, ale i po to, by właściwie odczytać wpłaty zobowiązań podatkowych. Systemowi komputerowemu łatwiej zidentyfikować konkretną płatność.

Czy można zapłacić podatek za kogoś innego?

Wyobraźmy sobie sytuację, że firma przynosi straty, a na firmowym koncie mamy za mało pieniędzy. Czy możemy poprosić kogoś innego, by zapłacić podatek za nas, albo czy my możemy zapłacić podatek za inny podmiot?

Przez lata istniała zasada, że podatek mógł opłacić tylko ten, kogo dotyczy zobowiązanie. Jeśli zapłacił za to ktoś inny, pieniądze wracały na konto zlecającego przelew i nie były księgowane poprawnie. Gdy ktoś inny postanowił podarować pieniądze na zapłatę podatku, to pojawił się problem, czy nie należy zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnych albo od darowizny.

Obecnie prawo zmieniło się i wpłata podatku przez kogoś innego jest możliwa. Trzeba jednak wiedzieć, że trzeba w takiej sytuacji spełnić określone wymagania. Co istotne, taka sytuacja musi być potraktowana jako wyjątkowa.

Zapłata podatku

Podstawowa zasada związana z podatkami mówi, że zobowiązanie podatkowe wygaśnie dopiero wtedy, gdy zostanie zapłacone. Kto może taki podatek zapłacić? Zgodnie z zapisami ordynacji podatkowej, może to być tylko osoba określona w przepisach. Nie da się „przyjąć” lub przekazać zobowiązania podatkowego na kogoś innego.

Przepisy wskazują, że podatek w wyjątkowych sytuacjach może zapłacić:

  • małżonek podatnika,
  • zstępny,
  • wstępny,
  • pasierb,
  • rodzeństwo,
  • ojczym,
  • macocha,
  • aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym.

Dowolny inny podmiot może opłacić podatek za nas lub my możemy zapłacić podatek za kogoś innego, jeśli kwota zobowiązania jest nie wyższa niż 1000 zł.

Ogólne założenia wskazują, że najbliższa rodzina może rozliczyć podatek za członka tej rodziny. Bo przecież istnieje domniemanie, że najbliżsi są w stanie pomagać w prowadzeniu działalności gospodarczej. W związku z tym mogą też w awaryjnej sytuacji zapłacić podatek.

Możliwość zapłaty podatku przez inny podmiot dotyczy sytuacji, gdy wartość zobowiązania jest niewielka. Chodzi bowiem o to, by jak najszybciej je spłacić. Poza tym, jeśli podatku tego nie opłacimy i konieczna byłaby egzekucja, to jej koszty mogą przekraczać znacząco wartość podatku.

Przepisy nie uzasadniają, dlaczego akurat kwota graniczna zezwalająca na zapłatę podatku przez inny podmiot to 1000 zł. Nie ma tu też mowy o zmianie tej kwoty, choćby ze względu na rosnącą inflację.

Jak zapłacić podatek za kogoś innego?

Gdy zobowiązanie podatkowe nie jest wyższe niż 1000 zł, to niezależnie kto je zapłaci, uznaje się, że zapłacił je podatnik. Nie trzeba więc jakoś specjalnie oznaczać przelewu. Jeśli kwota podatku do zapłaty jest znacznie wyższa, a opłaca ją upoważniona osoba (członek rodziny lub właściciel przymusowej hipoteki), to trzeba będzie zaznaczyć dodatkowo powiązanie z podatnikiem.

Jeśli tego nie zaznaczymy, a mamy takie samo nazwisko lub inny element wskazuje na to, że jesteśmy powiązani z podatnikiem, to płatność zostanie zakwalifikowana jako zrealizowana przez podatnika.

Kto to jest „wyręczyciel” podatkowy?

Przepisy podatkowe wprowadzają pojęcie „wyręczyciela”. Nie chodzi tutaj o podmiot, który opłaca podatek za kogoś innego przy wartości zobowiązania mniejszej niż 1000 zł. Wyręczyciel to podmiot, który na mocy umowy płaci zobowiązania podatkowe podatnika w jego imieniu, otrzymuje pieniądze na uregulowanie podatków w konkretnej kwocie i nie może ich przeznaczyć na inny cel.

Chodzi tu np. o sytuację, gdy jeden ze wspólników spółki realizuje zobowiązanie podatkowe spółki. To sprawa jasna. Trochę inaczej będzie, gdy podatki ma płacić np. przedstawiciel biura rachunkowego. Wtedy taki proces należy bardzo dokładnie opisany w umowie.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!