Pomysł na biznes na wsi

Nie tylko rolnictwo, agroturystyka i produkcja ekologicznej żywności – przygotowaliśmy specjalny przewodnik po pomysł na biznes dla osób, które mieszkają na wsi lub chcą tam sprzedawać. 

Jak wybrać dobry pomysł na biznes na wsi?

Coraz więcej osób mieszkających na wsi nie jest rolnikami, a 24% właścicieli gospodarstw łączy pracę na roli z pracą pozarolniczą. Wśród nich są przedsiębiorczy ludzie, którzy cenią sobie bliższy kontakt z naturą, brak tłoku i możliwości, których nie daje miasto. Zacznijmy od tego, jak dobrze wybrać pomysł na biznes na wsi? Oto garść wskazówek, które mogą być przydatne: 

 1. Co umiem i lubię robić – osoby z umiejętnościami, hobby lub pasją, którą można wykorzystać w biznesie, będą miały większą szansę na sukces.
 2. Jakie są potrzeby lokalnej społeczności – czego potrzebują sąsiedzi i mieszkańcy z najbliższej okolicy? Czy jest jakiś produkt lub usługa, na którą byłby popyt? Czy można zrobić coś lepiej lub taniej?
 3. Research – warto sprawdzić, czy wybrana branża ma perspektywy.
 4. Sezonowość – warto rozważyć, czy biznes będzie w stanie funkcjonować przez cały rok, czy też ma charakter sezonowy i ew. jak zdywersyfikować działalność.
 5. Konkurencja – ważna jest ocena siły konkurencji w danej branży. Na rynku jest już wiele podobnych firm? Np. uruchomienie agroturystyki w malowniczej wiosce na Roztoczu może oznaczać rywalizację z wieloma innymi gospodarstwami. Prawdopodobnie trzeba będzie znaleźć sposób, aby wyróżnić się i przyciągnąć klientów.
 6. Kwestie finansowe – ile pieniędzy potrzeba na rozpoczęcie działalności, skąd wziąć finansowanie (własne środki, kredyt, dotacje unijne)?
 7. Biznesplan – przygotowanie dokumentu, który zawiera wszystkie ważne informacje o przedsięwzięciu (cel, strategię, marketing, finanse), pomoże uporządkować myśli oraz wyznaczyć kolejne kroki do zrobienia. 

Przejdźmy do konkretnych pomysłów, jak zarobić pieniądze mieszkając na wsi. 

Dobry pomysł na biznes na wsi

Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich koncepcji biznesowych związanych z życiem na wsi, wiele zależy od indywidualnych zainteresowań i predyspozycji. Z pewnością posłuży jako źródło inspiracji. 

 • usługi dla rolników – naprawa urządzeń (np. ciągników rolniczych, kombajnów), budowa/remont budynków gospodarczych i mieszkalnych, doradztwo (dotyczące np. kwestii uprawy roli lub finansów), wynajem/sprzedaż maszyn i urządzeń rolniczych, sprzedaż nawozów i środków ochrony roślin, usługi weterynaryjne, prowadzenie rachunkowości, doradztwo podatkowe,
 • usługi dla turystów – agroturystyka, wypożyczalnia sprzętu turystycznego (rowerów, kajaków, wyposażenia biwakowego czy wędkarskiego), organizacja wycieczek (pieszych, konnych, rowerowych), organizacja gier terenowych (w tym paintball), wyprawy samochodami terenowymi, zajęcia z survivalu, sprzedaż pamiątek,
 • usługi dla mieszkańców wsi – prowadzenie sklepu spożywczego lub z artykułami gospodarstwa domowego, apteki, salonu fryzjerskiego, opieka nad starszymi i chorymi osobami, opieka nad dziećmi, prowadzenie przedszkola/żłobka, prowadzenie szkółki z drzewami i krzewami, centrum ogrodnicze,
 • sale bankietowe i domy weselne – miejsca do organizowania imprez rodzinnych, okolicznościowych lub firmowych,
 • rzemiosło artystyczne i rękodzieło – wytwarzanie mebli, ceramiki, artykułów dekoracyjnych, biżuterii i ubrań,
 • produkcja lokalnych wyrobów – miodów, przetworów z warzyw i owoców, soków, jajek, certyfikowanej żywności ekologicznej,
 • edukacja i szkolenia – organizacja i prowadzenie warsztatów kulinarnych, rękodzieła czy z zakresu rolnictwa,

Pomysł na biznes dla kobiety na wsi

Agroturystyka, produkcja ekologicznej żywności, rękodzieło – to najbardziej popularne pomysły na biznes na wsi dla kobiet. Są jednak inne możliwości: 

 1. Przedszkole oparte na naturze – stworzenie przedszkola, w którym dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, ucząc się o roślinach, zwierzętach i przyrodzie.
 2. Projektowanie ogrodów i krajobrazu – świadczenie usług dla osób, które chcą mieć piękny ogród lub zieleń wokół domu, połączone z dostarczeniem roślin ozdobnych i ew. pielęgnacją roślin.
 3. Handmade beauty – produkcja unikalnych kosmetyków naturalnych: mydeł, kremów i olejków. Produkty mogą być wytwarzane np. z lawendy, rumianku lub innych roślin rosnących na danym terenie. Sprzedaż online lub/i w sklepie stacjonarnym.
 4. Kursy gotowania z lokalnych produktów – organizacja zajęć przy współpracy z miejscowymi dostawcami. Połączenie promocji zdrowego stylu życia i lokalnych producentów.
 5. Serwis sprzątający – sprzątanie i porządkowanie domów.
 6. Usługi florystyczne – tworzenie i dostarczanie bukietów i dekoracji kwiatowych na różne okazje (wesela, pierwsze komunie, chrzciny, jubileusze) plus warsztaty florystyczne.
 7. Organizacja wydarzeń kulturalnych i artystycznych – od planowania po realizację koncertów, wystaw czy festiwali. Możliwa współpraca z gminnymi lub powiatowymi ośrodkami kultury.

Innowacyjny pomysł na biznes na wsi

Żyjąc na wsi, można spróbować bardziej innowacyjnych sposobów na zarabianie pieniędzy. 

Jednym z nich jest dostarczanie rolników urządzeń i usług z zakresu smart farming. To m.in. sensory, drony czy platformy IoT (internet rzeczy), które pomagają optymalizować produkcję i uprawy, monitorować zwierzęta czy automatyzować działalność rolniczą. 

Można też tworzyć aplikacje dla rolników i rzemieślników, które pomogą im znaleźć klientów na ich produkty.  

Inny pomysł, to tworzenie platform edukacyjnych, na których znajdą się kursy online dotyczące nowoczesnych praktyk rolniczych, agrotechnologii czy zarządzania gospodarstwem.

Unia Europejska stawia na energię odnawialną, zatem ciekawym pomysłem na biznes może być doradzanie mieszkańcom jak korzystać z zielonych źródeł energii i gdzie szukać pieniędzy na ich instalację.

Pomysł na dochodowy biznes na wsi – skąd wziąć pieniądze?

Nawet najlepszy pomysł na biznes nie wystarczy jeżeli brakuje środków na jego rozpoczęcie. Mieszkańcy wsi mogą skorzystać z funduszy unijnych. W 2024 roku przewidziane są nabory na m.in.:

 • „KPO – małe przetwórstwo” – do 70% dofinansowania na budowę, remont lub zakup maszyn, wsparcie do 500 tys. zł, wnioski mogą składać m.in. osoby fizyczne, które są ubezpieczone w KRUS lub którym przyznano płatności bezpośrednie, lub są producentami rolnymi, termin: od 2 stycznia do 2 lutego;
 • „Energia dla wsi” – dotacje/pożyczki z niskim oprocentowaniem dla rolników na instalacje fotowoltaiczne/instalacje wiatrowe o mocy powyżej 50 kW, elektrownie wodne i biogazownie rolnicze o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 1 MW oraz magazyn energii; pożyczka do 25 mln zł, dotacja do 20 mln zł, nabór trwa do 29 lutego;
 • „Premie dla młodych rolników” – 200 tys. zł ryczałtu wypłacanego w dwóch ratach (140 tys. zł i 60 tys. zł) dla osób fizycznych poniżej 41 roku życia, które m.in. od maksymalnie roku prowadzą działalność rolniczą w gospodarstwie o przynajmniej 1 ha powierzchni użytków rolnych; nabór rozpocznie się 5 czerwca i potrwa do 5 sierpnia 2024 r.;
 • „Rozwój małych gospodarstw” – do 120 tys. zł na gospodarstwa prowadzące produkcję ekologiczną i do 100 tys. zł dla pozostałych, wsparcie dla rolników z gospodarstwem o pow. przynajmniej 1 ha i wielkości ekonomicznej poniżej 25 tys. euro, nabór rozpocznie się 11 lipca i potrwa do 9 sierpnia 2024 r. 

Warto pamiętać, że powiatowe urzędy pracy mają pieniądze dla osób bezrobotnych, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą. To jeden z łatwiejszych sposobów na zdobycie środków na własny biznes, także prowadzony na wsi. Do wzięcia jest maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (ok. 46 tys. zł), dotację można wydać na np. urządzenia, maszyny czy adaptację pomieszczeń.

Przeczytaj więcej w kategorii Pomysł na biznes.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca – kod...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Do obowiązków robotnika gospodarczego należy utrzymywanie czystości,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!