Rata leasingu – czy może być stała?

Rata leasingu, którą obecnie płacisz prawdopodobnie sporo wzrosła. W związku z tym pojawia się pytanie, czy możliwe jest wzięcie leasingu ze stałą ratą. Sprawdź, co trzeba wiedzieć na temat wysokości rat leasingu.

Czy podobnie jak w kredycie, rata leasingu może być stała? Leasing to popularny sposób finansowania dla przedsiębiorców. Konstrukcja przypomina trochę kredyt bankowy. Czy jednak wszystkie jego elementy są takie same?

Rata leasingu a stopy procentowe

Leasing wciąż jest dobrym sposobem finansowania działalności gospodarczej. Można rzec, jednym z najpopularniejszym. Zainteresowanie nim nieznacznie spadło z powodu rosnących kosztów obsługi takiego finansowania, przede wszystkim rat leasingu. Ale od początku…

Gdy w 2022 zaczęły rosnąć stopy procentowe, wielu kredytobiorców łapało się za głowę. Raty znacząco wzrosły. Nierzadko dwukrotnie. Spore zaskoczenie przeżywają też przedsiębiorcy finansujący się leasingiem. Także w ich przypadku raty leasingowe poszły w górę. I tu pojawia się pytanie, czy możliwy jest leasing ze stałą ratą, odporną na zmiany stóp procentowych.

Stała rata leasingu

Formuła leasingu jest dość podobna do kredytu bankowego. Co miesiąc regulujemy raty za możliwość korzystania z samochodu, by na koniec uzyskać możliwość wykupu pojazdu. W kredycie przedsiębiorca od razu jest właścicielem samochodu, który finansowany jest za jego pomocą.

Tak jak w przypadku kredytu, leasing może być oparty o stałą albo zmienną stopę procentową. Wybór leasingu ze stałą stopą procentową gwarantuje, że w ciągu umowy leasingowej raty wysokość rat się nie zmieni. Choć takie oferty są na rynku dostępne, to szybka kalkulacja wskazuje, że nie są one zbyt atrakcyjne w stosunku do tych ze zmienną stopą procentową.

Wysokość raty leasingu

Wysokość raty leasingu (rozważamy tu tradycyjny leasing, a nie najem długoterminowy), jest ustalana analogicznie, jak dzieje się to w przypadku kredytu bankowego. Najczęściej to WIBOR 1M lub 3M, które zależą od stóp procentowych. Jeśli stopy procentowe rosną, zmienia się WIBOR i rata leasingu rośnie.

Tu ważna uwaga. Jeśli decydujesz się na leasing ze zmienną stopą procentową, pamiętaj o tym, by zapisać w umowie, że firma leasingowa obniży ratę, jeśli WIBOR pójdzie w dół. Dlaczego to takie ważne? Większość firm leasingowych stosuje wzór umowy, w którym obniżenie raty zależy od decyzji firmy leasingowej.

Leasing ze stałą stopą formalnie działa tak samo, jak leasing ze zmienną stopą oprocentowania. Różnica poleca wyłącznie na tym, jak wysokie będą raty.

Leasing ze stałą stopą – czy to się opłaca?

Leasing ze stałą stopą procentową jest zdecydowanie droższy niż ten ze zmienną. Decyzję o tym, który rodzaj finansowania wybrać zależy przede wszystkim o tego, jak mogą wyglądać stopy procentowe w przyszłości. Jeśli stopy są już wysokie, to raczej większe prawdopodobieństwo jest tego, że będą niższe. Wtedy lepiej więc wybrać kredyt ze zmiennym oprocentowaniem.

Stopy procentowe 2022

Ostatnie lata to okres niskich stóp procentowych. W 2020 podstawowa stopa procentowa wynosiła 0,1 proc. Jednak rosnąca inflacja spowodowała, że stopy zaczęły rosnąć. W kwietniu główna stopa procentowa wynosiła już 4,5 proc.

Korzystając z kalkulatorów dostępnych na stronach poświęconych leasingowi, łatwo policzyć, że przy założeniu wartości samochodu 100 000 zł, 10-procentowej wpłacie własnej i leasingu na 4 lata, rata przy leasingu ze zmienną stopą wyniesie ok. 2185 zł (oproc. 7,70%). Przy stałej wartości stopy będzie to 2248 zł. Cały koszt leasingu będzie droższy o ok. 3000 zł.

Wszystko dlatego, że leasing ze stałą stopą procentową jest obecnie droższy o ok. 2%-3% od tego ze zmienną stopą. Rada Polityki Pieniężnej musiałaby więc dość znacząco podnieść stopy procentowe, żeby wariant ze stałą ratą się opłacał.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!