Ile zarabia ochroniarz?

Ile zarabia ochroniarz? Zarobki ochroniarza zależą w części od jego kompetencji i miejsca pracy. Zobacz, gdzie może pracować i czym się zajmować pracownik ochrony.

To, ile zarabia ochroniarz, zależy od tego, jaką funkcję spełnia. Czasami to starszy pan doglądający monitoringu lub spacerujący po centrum handlowym. Innym razem to dobrze zbudowany, wyszkolony profesjonalista nieopuszczający ani na krok swojego klienta. Pracownik ochrony, choć wykonuje ważne zadania, nie zawsze cieszy się szacunkiem.

Ile zarabia ochroniarz? Gdzie pracuje?

Ochroniarze pracują w wielu miejscach. Mogą pilnować nie tylko sklepów, czy dużych zakładów, ale także osoby prywatne, czy znane gwiazdy. Dbają o bezpieczeństwo obiektów, chroniąc je przed wandalami lub tymi, którzy chcą dokonać kradzieży. Ochroniarz wykonuje swoją pracę zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie osób i mienia.

Warto wiedzieć, że nie wszyscy ochroniarze mogą wykonywać czynności, o których mówi przytaczana ustawa. Najczęściej jest tak, że ochroniarze pracujący w magazynach nie mają skończonych specjalistycznych szkoleń. Mogą oczywiście pilnować obiektu, kontrolować monitoring. Jeśli nie przeszli specjalistycznych szkoleń, nie posiadają licencji, to ich uprawnienia są takie same jak każdego innego obywatela.

Takie zadania powierza się więc najmniej doświadczonym ochroniarzom. Zwykle takie obowiązki wykonują dorywczo emeryci lub studenci, a także osoby z niepełnosprawnością. Ile zarabia ochroniarz w takim przypadku? Zazwyczaj bardzo niewiele.

Ochroniarz z licencją

Żeby być prawdziwych ochroniarzem z „krwi i kości” trzeba zdobyć licencję. Prawa i obowiązki pracownika uregulowane są w ustawie o ochronie osób i mienia. Czytamy w niej, że od rodzaju licencji zależą uprawnienia ochroniarza. Podstawowa licencja, którą legitymują się np. osoby ochraniające budynki, upoważnia do używania środków przymusu bezpośredniego (choć nie wszystkich). Należą do nich np. kajdanki, paralizator, pałka.

Doświadczeni ochroniarze z licencją najczęściej zatrudniani są do pracy w firmie ochroniarskiej i pracują przy ochronie obiektów objętych szczególną ochroną. Część ochroniarzy tworzy SUFO (specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne). Im więcej dodatkowych kompetencji posiada ochroniarz, tym więcej zarabia.

Kurs ochroniarza

Kwalifikowany ochroniarz posiada licencję i wpis do rejestru pracowników ochrony fizycznej. Licencja ochroniarza wydawana jest po ukończeniu kursu ochroniarskiego. Do jego zaliczenia wymagany jest egzamin. Składa się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas egzaminu oprócz wiedzy teoretycznej z prawa cywilnego i karnego oraz ustawy o ochronie osób i mienia, sprawdza się też sprawność fizyczną.

Ochroniarz musi wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy i jak strzelać z broni. Minimalny wiek dla ochroniarza to 21 lat i status osoby niekaranej. Bardziej zaawansowana, licencja ochrony drugiego stopnia daje jeszcze większe uprawnienia. Wraz ze wzrostem uprawnień rośnie wynagrodzenie, jakiego można się spodziewać na stanowisku ochroniarza.

Ile zarabia ochroniarz?

Ochroniarz niewykwalifikowany zatrudniany jest najczęściej dorywczo. Jego stawka to zwykle najniższa krajowa. Gdy ochroniarz ma już doświadczenie i licencję, może liczyć na 4500-5000 zł brutto. Warto zaznaczyć, że licencja to często „przepustka” do zatrudnienia na umowę o pracę. Większość ochroniarzy bez kwalifikacji zatrudnianych jest na umowę zlecenie. Sporo więcej zarabiają osoby zatrudnione przy ochronie VIP-ów.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!