Ile zarabia ochroniarz?

Ile zarabia ochroniarz? Zarobki ochroniarza zależą w części od jego kompetencji i miejsca pracy. Zobacz, gdzie może pracować i czym się zajmować pracownik ochrony.

To, ile zarabia ochroniarz, zależy od tego, jaką funkcję spełnia. Czasami to starszy pan doglądający monitoringu lub spacerujący po centrum handlowym. Innym razem to dobrze zbudowany, wyszkolony profesjonalista nieopuszczający ani na krok swojego klienta. Pracownik ochrony, choć wykonuje ważne zadania, nie zawsze cieszy się szacunkiem.

Ile zarabia ochroniarz? Gdzie pracuje?

Ochroniarze pracują w wielu miejscach. Mogą pilnować nie tylko sklepów, czy dużych zakładów, ale także osoby prywatne, czy znane gwiazdy. Dbają o bezpieczeństwo obiektów, chroniąc je przed wandalami lub tymi, którzy chcą dokonać kradzieży. Ochroniarz wykonuje swoją pracę zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie osób i mienia.

Warto wiedzieć, że nie wszyscy ochroniarze mogą wykonywać czynności, o których mówi przytaczana ustawa. Najczęściej jest tak, że ochroniarze pracujący w magazynach nie mają skończonych specjalistycznych szkoleń. Mogą oczywiście pilnować obiektu, kontrolować monitoring. Jeśli nie przeszli specjalistycznych szkoleń, nie posiadają licencji, to ich uprawnienia są takie same jak każdego innego obywatela.

Takie zadania powierza się więc najmniej doświadczonym ochroniarzom. Zwykle takie obowiązki wykonują dorywczo emeryci lub studenci, a także osoby z niepełnosprawnością. Ile zarabia ochroniarz w takim przypadku? Zazwyczaj bardzo niewiele.

Ochroniarz z licencją

Żeby być prawdziwych ochroniarzem z „krwi i kości” trzeba zdobyć licencję. Prawa i obowiązki pracownika uregulowane są w ustawie o ochronie osób i mienia. Czytamy w niej, że od rodzaju licencji zależą uprawnienia ochroniarza. Podstawowa licencja, którą legitymują się np. osoby ochraniające budynki, upoważnia do używania środków przymusu bezpośredniego (choć nie wszystkich). Należą do nich np. kajdanki, paralizator, pałka.

Doświadczeni ochroniarze z licencją najczęściej zatrudniani są do pracy w firmie ochroniarskiej i pracują przy ochronie obiektów objętych szczególną ochroną. Część ochroniarzy tworzy SUFO (specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne). Im więcej dodatkowych kompetencji posiada ochroniarz, tym więcej zarabia.

Kurs ochroniarza

Kwalifikowany ochroniarz posiada licencję i wpis do rejestru pracowników ochrony fizycznej. Licencja ochroniarza wydawana jest po ukończeniu kursu ochroniarskiego. Do jego zaliczenia wymagany jest egzamin. Składa się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas egzaminu oprócz wiedzy teoretycznej z prawa cywilnego i karnego oraz ustawy o ochronie osób i mienia, sprawdza się też sprawność fizyczną.

Ochroniarz musi wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy i jak strzelać z broni. Minimalny wiek dla ochroniarza to 21 lat i status osoby niekaranej. Bardziej zaawansowana, licencja ochrony drugiego stopnia daje jeszcze większe uprawnienia. Wraz ze wzrostem uprawnień rośnie wynagrodzenie, jakiego można się spodziewać na stanowisku ochroniarza.

Ile zarabia ochroniarz?

Ochroniarz niewykwalifikowany zatrudniany jest najczęściej dorywczo. Jego stawka to zwykle najniższa krajowa. Gdy ochroniarz ma już doświadczenie i licencję, może liczyć na 4500-5000 zł brutto. Warto zaznaczyć, że licencja to często „przepustka” do zatrudnienia na umowę o pracę. Większość ochroniarzy bez kwalifikacji zatrudnianych jest na umowę zlecenie. Sporo więcej zarabiają osoby zatrudnione przy ochronie VIP-ów.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!