Recesja a kryzys – czym się różnią?

Recesja a kryzys – czym się różnią? To pojęcia używane obecnie wyjątkowo często. Szczególnie słowo recesja odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Czy recesja jest tym samym co kryzys?

Recesja a kryzys – przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasadnicze różnice pomiędzy tymi dwoma pojęciami. Jakie są skutki i sposoby na walkę z recesją.

Co to jest recesja?

Recesja jest zjawiskiem gospodarczym, gdy hamuje tempo wzrostu gospodarczego. Skutkiem tego jest spadek produktu krajowego brutto. Najczęściej zwiastunem recesji jest giełdowa bessa. Recesja to naturalne zjawisko, które potwierdza, że gospodarka porusza się cyklicznie. Recesja jest to pierwszy etap kryzysu. Tłumacząc więc oba pojęcia, można przyjąć, że kryzys ma znaczenie szersze. Recesja jest elementem kryzysu. Jego pierwszym etapem.

Recesja a kryzys. Co to jest recesja techniczna?

Recesja to sytuacja, gdy PKB zmniejsza się przez kolejne dwa kwartały roku lub lata następujące po sobie. Problemem jest jednak to, że dane gospodarcze prezentowane są z opóźnieniem, co nie pozwala wystarczająco szybko zareagować i zmienić np. politykę fiskalną.

Kłopot też w tym, że spadek PKB może wskazywać kilka różnych wskaźników. Jest też ryzyko, że konkretne dane są związane z sezonowością. W związku z tym ustalono, że do sprawdzania, czy mamy do czynienia z recesją będzie się używać jednej miary. Recesja techniczna to recesja określana na podstawie jednego wskaźnika, bez uwzględniania sezonowości.

Skutki recesji

Skutkiem recesji jest kryzys. Spada produkcja, rośnie bezrobocie. Wszystko dlatego, że firmy zarabiają coraz mniej, spada też poziom inwestycji. Kryzys, który rozpoczyna recesja, może mieć różne natężenie. Kryzys może prowadzić do bankructwa firm z różnych branż.

Spada konsumpcja, klienci kupują, mniej więc firmy coraz mniej zarabiają. Mało tego. Firmy decydują się też zamrożenie płac albo nawet na ich obniżenie. Skutkiem tego jest pogarszająca się sytuacja gospodarstw domowych. Choćby z powodu tego, że obniża się zdolność kredytowa.

Sposoby walki z recesją?

Recesja może być zwalczana na kilka sposobów. Jednym z nich jest obniżka podatków dla firm. To skłania przedsiębiorców do zwiększenia poziomu inwestycji. Skutki recesji można też ograniczyć poprzez likwidację lub zmniejszenie wydatków socjalnych.

Recesja hamowana jest też poprzez obniżenie stóp procentowych. Dzięki temu bardziej dostępne są np. kredyty, co powoduje przyspieszenie konsumpcji i docelowo powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego.

Recesja, kryzys gospodarczy to czas trudniejszych warunków prowadzenia biznesu. Bankructwa „oczyszczają” jednak gospodarkę z firm źle prowadzonych, które mają niestabilne finanse.

Kryzysy wygrywają przedsiębiorstwa silne, takie, które potrafią trzymać w ryzach koszty i są w stanie rozwijać się. Kryzys to zdaniem ekonomistów czas weryfikacji wielu modeli biznesowych. Szybko okazuje się bowiem, które rozwiązania się sprawdzają, a które nie.

W przypadku małych firm warto od razu ciąć koszty. Oszczędności są najważniejsze. Na czym warto oszczędzać? Przede wszystkim z pomieszczeń biurowych. Koniecznie trzeba spróbować zrenegocjować czynsze.

Jeśli się da, „skasuj” tak dużo leasingów i kredytów ile się tylko da. Spłać je jak najszybciej i zastanów się szczególnie mocno, zanim zdecydujesz się na kolejny. Dobrym sposobem na oszczędności jest rezygnacja z abonamentów i subskrypcji.

Zastanów się, które nie są wykorzystywane w 100 proc. i czy można je zamienić innymi, tańszymi. Jeśli wystawiasz faktury klientom biznesowym, z większą niż do tej pory ostrożnością podejdź do odroczonego terminu płatności. Preferuj tych, którzy płacą od razu.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!