Stablecoiny – co to jest i jak działa?

Stablecoiny to rodzaj kryptowalut. Mówi się o nich tym częściej im większe zawirowania wśród „tradycyjnych” krtyptowalut. Jak działają stablecoiny?

Stablecoin to rodzaj kryptowaluty, którego wartość jest ściśle związana z konkretną walutą fiducjarną (najczęściej dolarem) lub określonych innym aktywem, np. złotem, srebrem czy ropą. Poznaj je lepiej.

Co to jest stablecoin?

Stablecoiny to tokeny, zwykle tworzone przez prywatne firmy, które mają pomóc zabezpieczyć się przed zmiennością kursów kryptowalut. Poziom i rodzaj pokrycia w innych wartościach ma znaczenie do określenia bezpieczeństwa danego stableoina. Największym zainteresowaniem cieszą się stablecoiny zabezpieczone tradycyjną walutą. Zwykle jest to wartość 1:1.

Mówiąc wprost, jednostka stablecoina jest warta tyle, ile wart jest odpowiednik w danej walucie. Jeśli stablecoin jest wyceniany do dolara, to będzie wart tyle ile dolar. Podmiot, który emituje stablecoina, powinien mieć w tym przypadku określoną wartość rzeczywistych pieniędzy w dyspozycji. Jeśli wyemitował stablecoina o wartości 10 mln dolarów, to dokładnie tyle powinien mieć emitent na swoim rachunku bankowym.

Stablecoin zabezpieczony surowcem

Jeśli stablecoin jest zabezpieczony określonym surowcem, to tak jak w przypadku zabezpieczenia „zwykłymi” pieniędzmi, w tym przypadku konkretna kwota kruszcu czy surowca powinna mieć emitenta.

Na rynku można też znaleźć stablecoiny algorytmiczne. Mechanizm działania tych stablecoinów polega na tym, że nie odwołują się do konkretnych surowców czy walut, a określonych algorytmów. To one wpływają na to, że zmienia się cena stablecoinów algorytmicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Firma transportowa

Najpopularniejsze stablecoiny

Zdecydowanie najpopularniejsze są stablecoiny zabezpieczone rzeczywistymi walutami. Wszystko właśnie dzięki pokryciu w prawdziwej walucie. Warto pamiętać, że na razie nie ma narzędzi rynkowych, które pozwoliłyby jakiejś instytucji kontrolnej sprawdzić, czy faktycznie dany stablecoin ma zabezpieczenie w walucie.

Popularność stablecoinów jest jednak spora, bo wielu inwestorów używa ich do rozliczania choćby transakcji związanych z bitcoinem czy ethereum. Mało tego. Coraz częściej płaci się nimi za tradycyjne usługi i produkty.

Sporą korzyścią związaną ze stablecoinami jest sposób rozliczania podatku. Według stanu na początek 2022 podatek trzeba zapłacić dopiero wtedy, gdy zamienimy stablecoina na tradycyjną walutę lub towar.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!