fbpx

Samozatrudniony, a przedsiębiorca

Samozatrudniony, czy przedsiębiorca. To pytanie często pojawia się wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Kiedy jest mowa o samozatrudnionym? A kiedy mówimy o przedsiębiorcy?

Kto to jest samozatrudniony?

Samozatrudnienie to nic innego jak założenie własnej firmy. Mówiąc wprost, samozatrudniony nie odpowiada formalnie przed żadnym pracodawcą. Wszystko co robi regulują umowy i ustalenia pomiędzy stronami. A tu panuje spora dowolność. Z drugiej jednak strony samozatrudniony ma obowiązki związane z faktem bycia przedsiębiorcą. Chodzi tu np. o konieczność samodzielnego rozliczania podatków, czy opłacania składek ZUS. Ponosi też pełną odpowiedzialność za wszystkie swoje zobowiązania.

Samozatrudnienie to po prostu jednoosobowa działalność gospodarcza. Prowadzenie firmy rozpoczyna się od momentu wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Kto to jest przedsiębiorca?

Przedsiębiorca to inna nazwa samozatrudnionego, czyli osoba prowadząca jednoosobową firmę. Są tacy, którzy uważają, że samozatrudniony to wciąż etatowiec, który jednak ze względu na optymalizację podatkową wybrał działalność gospodarczą, a przedsiębiorca to osoba, która myśli jak biznesmen. Chce rozwijać firmę, zatrudnia pracowników, deleguje zadania i szybko zwiększa skalę działania. Nie nam to rozstrzygać. Najważniejsze jest to, że znaczeniowo można uznać, że oba pojęcia są tożsame?

Czy prowadzenie własnej firmy się opłaca?

I tu dochodzimy do jeszcze jednej ważnej kwestii. Rozważając przejście na samozatrudnienie, często pojawia się pytanie: czy prowadzenie firmy się opłaca? Czy warto przejść na samozatrudnienie? Odpowiedź nie jest prosta, a zależy od wielu czynników. Są tacy, którzy poprawili znacząco swój byt prowadząc działalność gospodarczą. Są i ci, którzy nie byli w stanie się w tej rzeczywistości odnaleźć.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa B2B z pracownikiem. Jakie koszty dla pracodawcy?

Decydując się na uruchomienie firmy warto się do tego dobrze przygotować pod względem formalnym. Sama forma opodatkowania, jeśli będzie źle wybrana, może znacząco utrudnić osiąganie satysfakcjonujących zysków. Osoba zatrudniona np. na umowie o pracę ma do wybory wyłącznie rozliczanie się według skali podatkowej. Samozatrudniony (przedsiębiorca) może dodatkowo wybrać podatek liniowy, kartę podatkową, czy ryczałt. Trzeba też poznać przynajmniej podstawowe zasady księgowości. Co z tego, że zlecimy to zewnętrznemu biuru rachunkowemu, gdy sami nie będziemy mieli pojęcia, o co w tym wszystkim chodzi.

Czy opłaca się być VATowcem?

Zakładając firmę bardzo często rozważamy, czy warto być „vatowcem” czy nie. Zdecydowana większość przedsiębiorców zgłasza się do VATu. W takiej sytuacji nazywani są oni „podatnikami VAT”. Trudno wskazać jednoznacznie, kiedy taki wybór będzie słuszny. Na pewno opłaca się być VATowcem jeśli będziemy chcieli dokonywać odliczeń podatkowych. Mówiąc wprost, jeśli np. będziemy dokonywali wielu zakupów „na firmę”. Gdy firma nie będzie duża, obraca niewielkimi kwotami i nie kupuje wielu akcesoriów, status podatnika VAT może się nie opłacać.

Składki ZUS

Niezależnie od wszystkiego każdy przedsiębiorca musi opłacać składki ZUS. To stała kwota miesięczna. Uruchomienie własnej firmy zmienia też postrzeganie nas przez banki. Znacznie trudniej uzyskać kredyt. Osoba, która pracuje na etacie, nawet jeśli zarabia trzy razy mniej niż przedsiębiorca, ma zdecydowanie większą szansę uzyskania kredytu, niż przedsiębiorca. Mało tego. Pracownik etatowy ma też prawo do płatnego urlopu.

Koszty przejścia na samozatrudnienie

Decydując się na uruchomienie własnej firmy, musimy przeanalizować czy nam się to opłaci. Bo choć samo zarejestrowania działalności nic nie kosztuje, to potem trzeba będzie ponosić koszty związane z „obsługą” naszego mikrobiznesu. Choćby takie jak honorarium dla biura rachunkowego, czy rozliczanie podatków.

 
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie pracy 2023. Zobacz listę najważniejszych zmian

Początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023. 2023 rok obfituje w sporą liczbę...

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej

Dotacja z urzędu pracy może być dobrym źródłem finansowania na początku prowadzenia biznesu. Jeśli chcesz otworzyć firmę, warto zainteresować się tym, co oferują powiatowe...

Przedsiębiorca i OFE

Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja OFE nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!