Samozatrudniony – definicja. Czym się różni od przedsiębiorcy?

Poznaj definicję samozatrudnionego. Czym osoba samozatrudniona różni się od przedsiębiorcy? Co trzeba wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad założeniem własnej firmy?

Samozatrudniony, czy przedsiębiorca. To pytanie często pojawia się wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Kiedy jest mowa o samozatrudnionym? A kiedy mówimy o przedsiębiorcy?

Samozatrudniony – definicja

Samozatrudnienie to nic innego jak założenie własnej firmy. Mówiąc wprost, samozatrudniony nie odpowiada formalnie przed żadnym pracodawcą. Wszystko, co robi, regulują umowy i ustalenia pomiędzy stronami. A tu panuje spora dowolność.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza działalność gospodarcza – o czym pamiętać

Z drugiej jednak strony samozatrudniony ma obowiązki związane z faktem bycia przedsiębiorcą. Chodzi tu np. o konieczność samodzielnego rozliczania podatków, czy opłacania składek ZUS. Ponosi też pełną odpowiedzialność za wszystkie swoje zobowiązania.

Samozatrudnienie to po prostu jednoosobowa działalność gospodarcza. Prowadzenie firmy rozpoczyna się od momentu wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Kto to jest przedsiębiorca?

Przedsiębiorca to inna nazwa samozatrudnionego, czyli osoba prowadząca jednoosobową firmę. Są tacy, którzy uważają, że samozatrudniony to wciąż etatowiec, który jednak ze względu na optymalizację podatkową wybrał działalność gospodarczą, a przedsiębiorca to osoba, która myśli jak biznesmen. Chce rozwijać firmę, zatrudnia pracowników, deleguje zadania i szybko zwiększa skalę działania. Nie nam to rozstrzygać. Najważniejsze jest to, że znaczeniowo można uznać, że oba pojęcia są tożsame?

Czy prowadzenie własnej firmy się opłaca?

I tu dochodzimy do jeszcze jednej ważnej kwestii. Rozważając przejście na samozatrudnienie, często pojawia się pytanie: czy prowadzenie firmy się opłaca? Czy warto przejść na samozatrudnienie? Odpowiedź nie jest prosta, a zależy od wielu czynników. Są tacy, którzy poprawili znacząco swój byt, prowadząc działalność gospodarczą. Są i ci, którzy nie byli w stanie się w tej rzeczywistości odnaleźć.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa B2B z pracownikiem. Jakie koszty dla pracodawcy?

Decydując się na uruchomienie firmy, warto się do tego dobrze przygotować pod względem formalnym. Sama forma opodatkowania, jeśli będzie źle wybrana, może znacząco utrudnić osiąganie satysfakcjonujących zysków. Osoba zatrudniona np. na umowie o pracę ma do wyboru wyłącznie rozliczanie się według skali podatkowej.

Samozatrudniony (przedsiębiorca) może dodatkowo wybrać podatek liniowy, kartę podatkową, czy ryczałt. Trzeba też poznać przynajmniej podstawowe zasady księgowości. Co z tego, że zlecimy to zewnętrznemu biuru rachunkowemu, gdy sami nie będziemy mieli pojęcia, o co w tym wszystkim chodzi.

Czy opłaca się być VAT-owcem?

Zakładając firmę, bardzo często rozważamy, czy warto być „vatowcem” czy nie. Zdecydowana większość przedsiębiorców zgłasza się do VAT-u. W takiej sytuacji nazywani są oni „podatnikami VAT”. Trudno wskazać jednoznacznie, kiedy taki wybór będzie słuszny.

CZYTAJ TAKŻE: Czy dane przedsiębiorcy są chronione RODO?

Na pewno opłaca się być VAT-owcem, jeśli będziemy chcieli dokonywać odliczeń podatkowych. Mówiąc wprost, jeśli np. będziemy dokonywali wielu zakupów „na firmę”. Gdy firma nie będzie duża, obraca niewielkimi kwotami i nie kupuje wielu akcesoriów, status podatnika VAT może się nie opłacać.

Składki ZUS

Niezależnie od wszystkiego każdy przedsiębiorca musi opłacać składki ZUS. To stała kwota miesięczna. Uruchomienie własnej firmy zmienia też postrzeganie nas przez banki. Znacznie trudniej uzyskać kredyt. Osoba, która pracuje na etacie, nawet jeśli zarabia trzy razy mniej niż przedsiębiorca, ma zdecydowanie większą szansę uzyskania kredytu, niż przedsiębiorca. Mało tego. Pracownik etatowy ma też prawo do płatnego urlopu.

Samozatrudniony – definicja i koszty

Decydując się na uruchomienie własnej firmy, musimy przeanalizować czy nam się to opłaci. Bo choć samo zarejestrowania działalności nic nie kosztuje, to potem trzeba będzie ponosić koszty związane z „obsługą” naszego mikrobiznesu. Choćby takie jak honorarium dla biura rachunkowego, czy rozliczanie podatków.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!