Składka zdrowotna. Po co ją płacimy?

Składka zdrowotna ZUS jest tą składką, którą musimy zapłacić zawsze. Niezależnie od tego ile umów o pracę mamy, ile zleceń wykonujemy, a także, od czego czy dodatkowo prowadzimy działalność gospodarczą. Po co płacimy składkę zdrowotną?

Składka zdrowotna bardzo często mylona jest ze składką chorobową. Tymczasem składki te odnoszą się do zupełnie innych ubezpieczeń. Składka zdrowotna jest obowiązkowa i musi ja płacić każdy przedsiębiorca. Środki ze składki zdrowotnej umożliwiają korzystanie z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Składka chorobowa jest dobrowolna. Jeśli się na nią zdecydujemy w razie choroby, dostaniemy z ZUS zasiłek. Jak dokładni działają składki ZUS, możesz przeczytać tutaj.

Składka zdrowotna

Składka zdrowotna płacona jest zawsze w tej samej wysokości, niezależnie od tego, czy przedsiębiorca płaci ZUS w pełnej wysokości, czy też ma prawo do rozliczania składek ZUS w formie preferencyjnej.

Składka zdrowotna rozliczana jest całkowicie odrębnie w stosunku do składek ZUS. Ma też inny numer konta do rozliczeń.

Tak jak wspomnieliśmy, składka zdrowotna pozwala korzystać z publicznej służby zdrowia, którą finansuje NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). O ile jakość świadczeń służby zdrowia nie zależy od tego, ile na NFZ płacimy, o tyle pamiętać trzeba, że składkę tę płacimy praktycznie zawsze, gdy podejmujemy zarobkowe zajęcie objęte umową (prócz umowy o dzieło).

Kto płaci składkę zdrowotną?

Jeśli więc jesteś zatrudniony na umowę o pracę, to pracodawca odprowadza pełne składki ZUS i składkę zdrowotną. Gdy dodatkowo masz jeszcze umowę zlecenie i dorabiasz, np. pilnując parkingu, to w ramach tej umowy nie płaci się już składek ZUS (bo są rozliczane w ramach etatu). Trzeba jednak zapłacić składkę zdrowotną.

Podobnie będzie w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Nawet jeśli jest łączona z etatem, a z racji umowy o pracę pełne składki są rozliczane przez pracodawcę, to jako przedsiębiorca i tak będziesz musiał zapłacić składkę zdrowotną. Niezależnie więc od tego ile będziesz miał źródeł dochodu, składka zdrowotna płacona musi być od każdego.

Wysokość składki zdrowotnej

Wysokość składki zdrowotnej zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS do połowy stycznia każdego roku. Obecnie jest to 9% podstawy wymiaru. W przypadku przedsiębiorców podstawa ta nie może być niższa niż 75% przeciętnego wynagrodzenia.

Składka zdrowotna może być odliczona w wysokości 7,75% podstawy. Składka ta odliczana jest od podatku, a nie od dochodu.

Polski Ład, a składka zdrowotna

Od 2022 mają wejść przepisy programu zwanego „Polski Ład”. Zgodnie z nim ma dojść do sporych zmian podatkowych. Rewolucją ma być też sposób obliczania składki zdrowotnej. Ma ona zależeć od dochodu i wynosić 9%. Przynajmniej takie były pierwotne założenia.

Pomysł bardzo szybko został skrytykowany i dlatego zmieniono plany. Składka zdrowotna cały czas będzie zależała od formy opodatkowania. W przypadku zasad ogólnych i „liniówki” będzie to 3% dochodu (w pierwszym roku, potem stopniowo dojdzie do 4,9%). W przypadku rozliczających się ryczałtem planowane są trzy możliwości rozliczeń.

Pierwsza zakłada wysokość składki zdrowotnej na poziomie 300 zł, jeśli roczny przychód nie będzie wyższy niż 60 tys. i 900 zł dla tych, którzy zarabiają najmniej. Wciąż dyskutowany jest trzeci próg rozliczeń. Wiadomo, że wyniesie on 500 zł. Wciąż jednak nie ustalono jakiego zakresu przychodów będzie dotyczył. Ostateczne ustalenia poznamy pewnie niebawem.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!