Kiedy odszkodowanie z ZUS? Jak je uzyskać, kto może je dostać?

Odszkodowanie ZUS może być wypłacone nie tylko osobie, która była ubezpieczona w ZUS, ale także rodzinie. Kiedy odszkodowanie z ZUS ci nie przysługuje? Poznaj wszystkie ważne informacje.

Podstawa zasada mówi, że odszkodowanie ZUS należy się ubezpieczonemu pracownikowi. Może być wypłacone, gdy z powodu wypadku przy pracy albo na skutek choroby zawodowej pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu.

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Kto może je otrzymać?

ZUS wypłaca odszkodowanie osobie objętej ubezpieczeniem wypadkowym albo uprawnionym członkom rodziny. Rodzinie odszkodowanie jest wypłacone, gdy ubezpieczony poniósł śmierć w wyniku wypadku przy pracy albo choroby zawodowej.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zarejestrować do ubezpieczeń ZUS członka rodziny?

Ile wynosi odszkodowanie ZUS?

ZUS liczy kwotę odszkodowania zależnie od stopnia uszczerbku na zdrowiu. Za każdy procent takiego uszczerbku ZUS wypłaca 1033 zł brutto. To 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

W przypadku orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy, odszkodowanie z ZUS to 18086 zł. W razie śmierci ubezpieczonego ZUS wypłaca rodzinie 93 014 zł (małżonkowi i dziecku). Gdy dzieci jest więcej, kwota ta zwiększa się o 18086 zł. Gdy uprawnionymi są inni członkowie rodziny niż małżonek, odszkodowanie wynosi 46 507 zł.

Jak uzyskać odszkodowanie ZUS?

Żeby otrzymać odszkodowanie ZUS, trzeba złożyć wniosek o odszkodowanie. Dodajemy do niego protokół powypadkowy, a także dokładną dokumentację wraz z drukiem OL-9.

Wszystko ocenia później lekarz orzecznik albo komisja lekarska ZUS. ZUS w ciągu 14 dni wydaje decyzję, a potem ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.

Kiedy odszkodowanie z ZUS nie jest możliwe?

Zdarzają się przypadki, kiedy odszkodowanie ZUS nie może wypłacić odszkodowania i to mimo tego, że pracownik był ubezpieczony i uległ wypadkowi. Mimo to ubezpieczenie nie będzie wypłacone, jeśli pracownik taki rażąco naruszył przepisy BHP. Takie działanie musi być umyślne.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa ZUS? Za co tak naprawdę płacisz składki?

Mało tego. ZUS nie wypłaci odszkodowania, gdy pracownik znajdował się pod wpływem alkoholu albo substancji psychotropowych. Wyjątek stanowi śmierć pracownika. W takiej sytuacji odszkodowanie wypłacane jest bezwarunkowo.

Uszczerbek na zdrowiu. Co to jest?

W przypadku odszkodowania z ZUS pojawia się pojęcie uszczerbku na zdrowiu. Jego definicja nie jest skomplikowana. Uszczerbek na zdrowiu to według terminologii prawnej naruszenie sprawności organizmu. Uszczerbek może być stały lub długotrwały.

Stały uszczerbek na zdrowiu nie rokuje poprawy. Długotrwały uszczerbek odnosi się do sytuacji, gdy sprawność organizmu jest naruszona przez okres ponad 6 miesięcy, ale istnieje szansa poprawy.

Przedawnienie odszkodowania z ZUS

Czy odszkodowanie ZUS może się przedawnić? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Nie, nie przedawnia się i można o nie wnioskować w każdym momencie, pod warunkiem zgromadzenia wszystkich dokumentów.

Zadośćuczynienie za wypadek przy pracy

Odszkodowanie jest czymś innym niż zadośćuczynienie. Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy wypłacane jest jednorazowo po spełnieniu określonych warunków (piszemy o nich w poprzednich akapitach). Jeśli jednak to wciąż za mało, można podjąć wysiłek, by uzyskać zadośćuczynienie za wypadek przy pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS

W takiej sytuacji trzeba jednak wystąpić o takowe zadośćuczynienie do pracodawcy. Czy je otrzymamy, zależy tak naprawdę od tego, czy wygramy sprawę sądową, czy nie.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Spółka komandytowa – czy warto ją założyć?

Spółka komandytowa to podmiot zakładany przez co najmniej dwie osoby. Jedna z nich angażuje swój kapitał, ale nie zajmuje się prowadzeniem biznesu, a druga...

Spółka cywilna – poznaj spółki prawa cywilnego

Spółka cywilna to rozwiązanie idealne dla sformalizowania wspólnie realizowanych projektów niezarobkowych i przedsięwzięć biznesowych. Tego rodzaju podmiot można w łatwy sposób utworzyć, przekształcić lub...

Spółka jawna od A do Z. Jak założyć i zlikwidować spółkę jawną?

Spółkę jawną uznaje się za najprostszą i podstawową spółkę prawa handlowego. To dobre rozwiązanie dla niewielkich podmiotów, których funkcjonowanie nie wiąże się z dużym...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!