fbpx

Umowa z prawnikiem. Co musi mieć?

Jeśli jako przedsiębiorca chciałbyś współpracować z prawnikiem, dobrze od razu określić zakres takiej współpracy. Jak powinna wyglądać umowa z prawnikiem? Na co masz zwrócić uwagę?

 

Umowa z prawnikiem na pierwszy rzut oka wydaje się tworem dziwnym. Przecież po to podejmujesz umowy z ekspertem z dziedziny prawa, żeby pisać dla Ciebie różne pisma, również umowy, a także reprezentował Cię. W jaki więc sposób przygotować umowę z prawnikiem?

CZYTAJ TAKŻE: Umowa B2B z pracownikiem. Jakie koszty dla pracodawcy?

Wiele wzorów dokumentów znajdziemy w internecie. Można je zakupić, dopasować do swoich potrzeb i korzystać. Gdy jednak sprawa wydaje się bardziej skomplikowana, idziemy do prawnika. W takiej sytuacji zawsze warto podpisać z nim umowę o obsługę prawną. Umowa o obsługę prawną jest tzw. umową nienazwaną co oznacza, że może być zawarta zgodnie z zasadą swobody zawierania umów. Mówiąc inaczej, jej zapisy mogą być elastyczne.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Wymogi formalne umowy

Niezależnie od wszystkiego zawsze na umowie warto określić datę jej zawarcie. Wszystko po to, że data umowy określa kiedy rozpoczyna ona swoje obowiązywanie. Miejsce zawarcia umowy jest ważne o tyle, że w razie sporu w ten sposób określa się właściwy sąd, przed którym będziemy sprawę rozstrzygali. Drugą stroną umowy będzie prawnik. Jeśli pracuje dla kancelarii wpisujemy dane kancelarii, która odpowiada za poczynania prawnika. W przypadku współpracy z samodzielnym prawnikiem, wpisujemy pełne dane jego działalności.

Treść umowy z prawnikiem

Treść umowy z prawnikiem może być dowolna. Warto jednak pamiętać, żeby bardzo dokładnie określić zobowiązania stron. Im dokładniej ustalimy te kwestie, tym mniejsze ryzyko spory stanie przed nami.

Warto też wiedzieć, w czym może nam pomóc radca prawny czy adwokat. Jest to przede wszystkim udzielanie porad prawnych, a także reprezentowanie nas przed odpowiednimi organami.

Ile kosztuje współpraca z prawnikiem?

Prawnik za swoją pracę oczywiście pobiera wynagrodzenie. Najczęściej spotykane modele to rozliczenie za godzinę pracy lub określona kwota za poprowadzenie całej sprawy. Czasem prawnik będzie chciał również tzw. „success fee”, czyli specjalną premię, jeśli sprawa zakończy się sukcesem. W przypadku niektórych czynności, jak np. reprezentowanie nas przed sądem, prawo ustala minimalne stawki za obsługę prawną, które należy uiścić.

W umowie z prawnikiem może też znaleźć się zapis o tym, ze zgadzamy się na pokrycie dodatkowych kosztów, gdy sam adwokat lub radca prawny będą musieli ponieść niewskazane wcześniej wydatki. Chodzi np. o zdobycie dodatkowych dokumentów, czy materiałów.

Tajemnica adwokacka

Adwokat jak i radca prawny są związani tajemnicą zawodową. Nie mogą zdradzić nikomu informacji, których dowiedzieli się o kliencie w związku z udzielaniem nam porady prawnej. Wyjątek stanowią sytuacje określone w przepisach dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy czy finansowaniu terroryzmu.

Czas obowiązywania umowy z prawnikiem

Umowa najczęściej obowiązuje do zakończenie konkretnej sprawy. Może być jednak tak, że w trakcie trwania procesu lub sprawy sądowej zechcemy zmienić adwokata. Mamy do tego prawo w każdym momencie. W takiej sytuacji trzeba będzie jednak sporządzić nową umowę z prawnikiem. Dobrym sposobem jest by pierwszy wzór takiej umowy sporządził inny prawnik, niezwiązany z osobą, z którą będziemy współpracować.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak działa wykup wierzytelności?

Jak wykupić dług? Kto dokonuje wykupu wierzytelności? Na czym polega? Co daje? Utrata płynności finansowej może bardzo szybko spowodować problemy finansowe. Nieopłacone faktury, zaległości w...

Kontrola urzędu skarbowego po zamknięciu działalności gospodarczej

Kiedy urząd skarbowy może skontrolować firmę? Czy możliwa jest kontrola podatkowa po zamknięciu działalności gospodarczej? Kontrola urzędu skarbowego u wielu przedsiębiorców wzbudza niepokój. Nie...

Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!